Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy,

Pestovanie húb doma. Jednoduché pokyny, veľké výnosy počas niekoľkých mesiacov

26.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erhan Inga). Huby sú nielen veľmi obľúbenou ingredienciou v kuchyni, ale aj pokladnicou cenných živín. Obohacujú chuť mnohých jedál a dodávajú im aj jedinečnú...

26.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Erhan Inga).

Huby sú nielen veľmi obľúbenou ingredienciou v kuchyni, ale aj pokladnicou cenných živín. Obohacujú chuť mnohých jedál a dodávajú im aj jedinečnú vôňu. V súčasnosti sa huby dajú kúpiť takmer v každom obchode s potravinami, ale málokto si uvedomuje, že sa dajú pestovať aj doma. Ich pestovanie vôbec nie je náročné a je dostupné pre každého. Zistite, prečo by ste si mali huby pestovať doma a ako na to.

Pestovanie húb doma nie je náročná úloha. Pozrite sa, ako to urobiť krok za krokom.
Foto: shutterstock/Svetlana Klaise

Prečo pestovať huby doma?

Šampióny sú jedem z najobľúbenejších druhov húb konzumovaných na celom svete. Vyznačujú sa príjemnou, jemnou chuťou a vôňou, preto sa v kuchyni hojne používajú. Môžu sa variť, dusiť, smažiť, piecť alebo pridávať do rôznych jedál – v akejkoľvek forme chutia vynikajúco. Navyše sa považujú za jedny z najbezpečnejších húb, čo znamená, že ich môžete bez obáv jesť surové. Huby nájdete takmer v každom obchode s potravinami (a to počas celého roka). Dajú sa kúpiť na hmotnosť alebo vo fóliových nádobách. Nič vám však nebráni v tom, aby ste si huby vypestovali sami doma. Nie je to náročná úloha – vyžaduje si len trochu odhodlania a pozornosti.

Huby môžeme doma pestovať počas celého roka. Vďaka tomu získame prístup k čerstvým a chutným hubám bez ohľadu na ročné obdobie a nebudeme závisieť od nákupov v obchodoch. Oplatí sa pestovať huby doma? Samozrejme, že áno. Nevyžaduje si to veľa peňazí – súpravy na pestovanie húb sa dajú kúpiť za 10€. Ďalšou výhodou pestovania húb doma je skutočnosť, že prvú úrodu môžeme zbierať už po 3 týždňoch. Celé pestovanie môže trvať až 4 mesiace. To znamená, že huby môžeme zbierať aj niekoľkokrát. Okrem toho sú doma vypestované huby zárukou zdravých potravín bez umelých prísad, zlepšovadiel a chemikálií. Vďaka tomu sú nielen chutné, ale aj zdravé a úplne prírodné.

Pestovanie húb doma – jednoduché pokyny

Hoci sú huby hubami, líšia sa od väčšiny lesných druhov. Hríby, ružovce alebo masliaky sú mykorízne huby, čo znamená, že na svoj rast vyžadujú prítomnosť rastliny, s ktorou vstupujú do symbiózy. Na druhej strane huby sú saprotrofy, pretože získavajú energiu z odumretých organických zvyškov obsiahnutých v pôde. Okrem vhodného substrátu potrebujú na svoj rast aj optimálne tepelné podmienky. Ako pestovať huby doma? Existuje niekoľko možností. Najjednoduchšou možnosťou je kúpiť si súpravu na domáce pestovanie húb, ktorá obsahuje hotový substrát s naočkovaným mycéliom, vrecko zeminy na zakrytie a podrobný návod na pestovanie. Je to veľké uľahčenie pre ľudí, ktorí s pestovaním húb začínajú.

Pestovanie húb sa dá úspešne realizovať aj doma.
Foto: shutterstock/Erhan Inga

Postup, krok za krokom…

  • Po otvorení balenia by sa mal substrát s prerasteným mycéliom zasypať dodanou zeminou a potom jemne navlhčiť vodou. Nádobu zakryte priehľadným vekom a umiestnite ju na miesto s teplotou 20 – 25 °C.
  • Približne po 8 – 10 dňoch by sa mal na povrchu substrátu objaviť biely film. Ide o mycélium, ktoré by sa malo rozprestrieť po celej pestovateľskej ploche pomocou vidličiek alebo malých hrabličiek. Počas tohto obdobia je tiež dobré znížiť teplotu – stačí nádobu premiestniť do chladnejšej miestnosti s teplotou 14 – 18 °C.
  • Denne kontrolujte vlhkosť substrátu zdvihnutím veka. V prípade potreby ho zvlhčite pomocou postrekovača. Mimochodom, nezabudnite nádoby s hubami vetrať.
  • Prvé huby by sa mali objaviť približne po 3 až 4 týždňoch. Ak sa klobúk začne odlupovať, znamená to, že sú pripravené na zber. Jemne ich vyklopte zo zeme bez toho, aby ste poškodili ostatné huby.

Ak si chcete pripraviť substrát s mycéliom sami, budete tomu musieť venovať určitý čas a úsilie. Pestovanie húb sa zvyčajne vykonáva na substráte z konského hnoja alebo zo slamy a kuracieho trusu.

V prípade, že si nekúpite hotovú súpravu, môžete si zaobstarať hotový substrát na pestovanie húb (ktorý už obsahuje mycélium) a vložiť ho do plastového vrecka alebo škatule (drevenej alebo plastovej). Pôdu na zakrytie si môžeme pripraviť sami – zmiešame jeden hmotnostný diel záhradníckej zeminy s jedným hmotnostným dielom rašeliny a pridáme uhličitan vápenatý alebo bahno, ktoré upraví pH na správnu hodnotu. Na druhej strane starostlivosť o mycélium a ošetrovanie substrátu je kľúčom k získaniu plodnej a bohatej úrody húb.

Huby môžeme prvýkrát zbierať približne 3 týždne po ich prvom zaliatí.
Foto: shutterstock/Akin Ozcan

Aké vlastnosti majú huby?

Huby si ceníme nielen pre ich chuť, ale aj pre obsah výživných látok. Obsahujú málo kalórií, no poskytujú veľa bielkovín a vlákniny. V hubách sa nachádza množstvo vitamínov a minerálnych látok, napríklad vitamíny skupiny B, vitamín D, draslík, fosfor, horčík, selén a meď. Majú protirakovinové účinky, pretože sú zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom. Huby majú aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, čím brzdia rast nepriaznivých mikroorganizmov. Ich konzumácia prispieva k znižovaniu hladiny škodlivého cholesterolu a krvného tlaku, čím sa znižuje riziko mŕtvice a infarktu. Okrem toho huby vďaka vitamínom skupiny B zmierňujú stres a podporujú správne fungovanie nervového systému. Polysacharidy, ktoré obsahujú, podporujú rozvoj zdravej črevnej mikroflóry, pričom strava obsahujúca huby môže napomáhať chudnutiu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Mdlé a bez chuti? Pridajte kvapku do húb a budú chutiť ako huby z lesa

Čo robíte, keď huby pustia vodu?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

V Turecku sa tento nápoj pije v nadmernej miere. Posilňuje kosti a imunitný systém

7.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nadir Keklik). Ajran, tradičný turecký nápoj, získava na popularite aj mimo Blízkeho východu. Vďaka svojim zdraviu prospešným vlastnostiam a…

Toto sú najlepšie nohavice do tepla. Sú elegantnejšie a módnejšie ako šortky

7.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Voyagerix). Horúce počasie je najlepšie. Keď z oblohy prúdi teplo, oplatí sa nosiť vzdušné oblečenie, ktoré nám poskytne maximálny…

Lepšie a zdravšie ako ovsená kaša. Čistia črevá ako vysávač, urýchľujú metabolizmus

7.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/liangchaochao). Zdravé raňajky sú nevyhnutné. Dodajú vám energiu a pomôžu naštartovať vaše telo hneď ráno. Často si na prvé…

Ktorým látkam je lepšie sa v lete vyhnúť? Niektoré môžu zmeniť leto na nočnú moru

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Selenit). Vyzerá krásne, ale po hodine na slnku sa cítite ako v igelitke. Látka, ktorá mala byť ideálna na…

Toto je bežný problém v domovoch cestovateľov. Ako sa vyhnúť plošticiam a ako sa ich zbaviť, keď sa objavia?

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Hit Stop Media). Ploštice posteľné sa do domácností dostávajú často nepozorovane – najmä po návrate z ciest. Tento sprievodca…

Auto Trendy

Prehrievanie motora v starších autách: Jednoduchý trik, ktorý môže zachrániť motor

08.07.2025 Redakcia Auto trendy - V mnohých moderných autách si ani nevšimnete, že niečo nie je v poriadku – chýba totiž ukazovateľ teploty motora. V starších vozidlách však tento ukazovateľ…

Ako chrániť pneumatiky pred slnkom? Jednoduché triky od vodičov z južnej Európy

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Letné horúčavy sú výzvou nielen pre vodičov, ale aj pre ich vozidlá. Vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie môžu urýchliť degradáciu pneumatík. Vodiči z južnej…

Autíčko na diaľkové ovládanie mal každý, ale kto má diaľkovo ovládanú hasičskú Tatru 8x8?

07.07.2025 Redakcia Auto trendy Autíčko na diaľkové ovládanie mal asi každý, ale kto sa môže pochváliť diaľkovo ovládanou hasičskou Tatrou 8x8? Toto je cisternová viacúčelová striekačka, skrátene CZVS 40 Tatra…

Táto značka po štvrtýkrát za sebou získala titul najspoľahlivejšej automobilky na svete

07.07.2025 Redakcia Auto trendy Lexus opäť dominuje v oblasti spoľahlivosti! Japonská prémiová značka po štvrtýkrát za sebou získala titul najspoľahlivejšej automobilky v prestížnom britskom plebiscite Autotrader Drivers' Choice Awards. Tento…

Citroën C4 facelift: Modernizovaný dizajn a maximálny komfort

07.07.2025 Redakcia Auto trendy - Nový Citroën C4 facelift je konečne dostupný aj na Slovensku. Tento modernizovaný model prináša osviežený dizajn, nové technológie a motorizácie, no najväčším lákadlom zostáva jeho…

Táto motorizovaná platforma unesie 3 tony a pohybuje sa sama. Budúcnosť logistiky je tu

07.07.2025 Redakcia Auto trendy Motorizovaná platforma, ktorá dokáže zdvihnúť až 3000 kilogramov a pohybovať sa mimoriadne plynule - to znie ako science fiction, ale je to realita dnešných dní. Toto…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov