20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/salarko).
Predovšetkým zimný vzduch obsahuje vodnú paru. Následne táto para kondenzuje na studených okenných tabuliach a vytvára časté vlhké stopy. Ide o prirodzený jav, ktorý sa vyskytuje v prírode, ale doma na okne môže spôsobiť problém. Para na sklách a vlhké škvrny na tesneniach, ktoré sa pravidelne neutierajú, sa môžu zmeniť na ohniská nebezpečného rastu mikroorganizmov. Predovšetkým som otestovala niekoľko netypických riešení na zahmlené okná. Prítom dva spôsoby priniesli povzbudivé výsledky. Pozrite si, ako ochrániť okná pred zahmlievaním v zime pomocou obľúbenej zeleniny. Nanesiete ju, vyleštíte a je po probléme.

Foto: shutterstock/salarko
Čo možno urobiť, aby sa v zime na oknách nehromadila vodná para?
V prvom rade zimné obdobie prináša intenzívnejšie zahmlievanie vnútorných strán okien. Následne tento problém umocňuje veľký rozdiel vonkajších a vnútorných teplôt. Prítomné množstvo činnosti zvyšuje vlhkosť v miestnostiach. Jav kondenzácie je v prírode úplne prirodzený, ale stopy vody na oknách, kvapky stekajúce po sklách a usadzujúce sa na tesneniach sú začiatkom problémov.
Ak sa pravidelne nestierajú, môžu sa rozvinúť do ohnísk rastu plesní. Navyše príliš vysoká vlhkosť vzduchu (hodnoty presahujúce 60 % hranicu) podporuje výskyt a aktivitu ďalších mikroorganizmov: plesní, vírusov, baktérií, ako aj roztočov, ktoré čoraz častejšie spôsobujú alergie.

Foto: shutterstock/holgers.pictures
Čo môžete urobiť, aby ste v zime zabránili tvorbe pary na oknách?
Všetko neovplyvníte, ale mnohé príčiny tohto zvýšeného javu spočívajú v každodenných činnostiach.
V zime venujte pozornosť najmä:
- šikovnému vareniu – používajte pokrievky na hrnce a panvice a nezabudnite spustiť odsávač pár;
- rozumnému usporiadaniu miestností v dome alebo byte – tam, kde plánujete sušiť bielizeň po praní, zabezpečte dobré vetranie, v kuchyni umiestnite rýchlovarnú kanvicu blízko odsávača a spúšťajte ju pri varení vody a v kuchyni a kúpeľni nainštalujte kvalitné závesné dvere namiesto netesných, dekoratívnych posuvných dverí;
- vetranie v kuchyni a kúpeľni používajte vždy, keď vykonávate činnosti, ktoré spôsobujú zvýšené odparovanie – zapnite odsávač pár pri varení, ale aj pri ohrievaní jedla na sporáku a počas kúpania, aby ste odstránili paru skôr, ako sa voda stihne usadiť na skle, obkladačkách a zariaďovacích predmetoch;
- netlačte nábytok a príslušenstvo v byte k stene – medzi nábytkom a povrchom steny ponechajte tzv. hygienickú vzdialenosť, aby ste zachovali správnu cirkuláciu vzduchu a znížili riziko, že sa tam vytvoria vrecká vlhkosti a plesní;
- na jeseň a v zime pravidelne vetrajte miestnosti, aby ste udržali správnu cirkuláciu vzduchu a účinnejšie sa zbavili nahromadenej vlhkosti, ale dbajte na správne vetranie: krátko, ale intenzívne.
Domáce prostriedky proti zahmlievaniu okien
Obľúbenou metódou na zníženie zahmlievania okenných skiel v domácnosti je použitie zmesi octu a vody. Zmiešané v rovnakom pomere tieto látky vytvoria roztok, ktorý sa používa na utieranie skiel. Vďaka svojim hydrofóbnym vlastnostiam ocot účinne chráni sklá a znižuje hromadenie vlhkosti na oknách aj po veľmi chladnej noci, keď je v byte ešte príjemne teplo.
Moja suseda tiež používala na zahmlené okná zubnú pastu bez hrubých častíc alebo granúl. Po vyleštení vytvorí ochranný povlak podobný tomu, ktorý vytvára octový roztok. Počula som aj o použití mačacej podstielky – nepoužívate ju na utieranie okien, ale dáte ju do nádoby hneď vedľa nich ako absorbent. Nedávno som sa stretla s ďalšími dvoma originálnymi spôsobmi ochrany okien, pričom oba využívajú populárnu zeleninu, čo ma podnietilo k tomu, aby som otestovala ich účinnosť.

Foto: Súkromný archív
Na ochranu skla pred kondenzačným javom som použila:
- polovicu čerstvého avokáda – zeleninu som rozkrojila na polovicu a zelenú mastnú penu som natrela na okenné sklo, potom som prebytočnú dužinu zotrela kuchynským papierom a vyleštila;
- polovica cibule – povrch skla som potrela cibuľou rozrezanou na polovicu a mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, som ho vyleštila, až sa leskol.
Obe metódy som v určitých intervaloch testovala a obe sa ukázali ako dostatočne účinné na to, aby som sa prestala obávať, že na tesnenia bude tiecť voda. Kondenzácia sa síce objavuje, keď je teplotný rozdiel naozaj vysoký a hladina vlhkosti sa dramaticky zvýši, ale tento problém nepozorujem denne. Pozrite sa, ako vám oba spôsoby fungujú vo vašom dome alebo byte – sú lacné, rýchle a jednoduché na aplikáciu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nasypte do vrecka a nechajte v aute. Okná sa prestanú zaparovať
Takto sa utesňujú plastové okná. Váš domov zostane teplý a vaše účty sa znížia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.