7.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Sozina Kseniia).
Zamiokulkas je jednou z najľahšie pestovateľných a zároveň jednou z najkrajších črepníkových rastlín. Vďaka svojej výnimočnej mrazuvzdornosti a nízkym nárokom odpustí väčšinu chýb v starostlivosti. Oplatí sa však naučiť sa o ňu starať, aby často vytvárala nové výhonky a lesklé listy. Poradíme vám, ktoré prírodné živiny podporia zdravý rast zamiokulkasu a možno aj ich kvitnutie.

Foto: shutterstock.com/Sozina Kseniia
Ako sa starať o zamiokulkas v zime?
Zamiokulkas je nápadná črepníková rastlina, ktorá je cenená pre svoj vzpriamený, kompaktný habitus a tmavozelené, elipsovité a lesklé listy. Z dobrého dôvodu si vyslúžila prezývku „železná rastlina“ – je mimoriadne odolná a má minimálne nároky, vďaka čomu ju zvládne každý vrátane začiatočníkov. Nič sa nestane, ak zamiokulkas občas zabudnete zaliať alebo ho dlho nehnojíte. Stojí však za to venovať jej určitú pozornosť, najmä v zime, keď sa jej potreby trochu menia vzhľadom na podmienky v byte v tomto ročnom období.
Zamiokulkas je potrebné polievať striedmo počas celého roka, ale v zime by sa to malo robiť ešte menej často. Najlepšie je to robiť len vtedy, keď je vrchná vrstva substrátu v kvetináči úplne suchá (len každé 3 – 4 týždne). Použitá voda musí mať teplotu okolia. V tomto ročnom období obmedzujeme aj hnojenie. Môžeme od neho úplne upustiť alebo používať šetrné, zriedené hnojivá maximálne raz za mesiac.
Nezabudnite tiež, že zamiokulkas je teplomilná rastlina, takže nesmie byť vystavená studenému prievanu. Neskladujte ju v blízkosti často otváraného okna alebo dverí. Kvetináč neumiestňujte do blízkosti zdroja tepla – horúceho radiátora alebo krbu.

Foto: shutterstock.com/thekovtun
Proteínová výživa pre zamiokulkas
Ak chcete zamiokulkas hnojiť v zime, mali by ste tak robiť maximálne raz za mesiac a používať živiny s nízkou koncentráciou. Vyhnete sa tak prehnojeniu rastliny a podporíte jej zdravý rast. Správne hnojivá spôsobia, že zamiokulkas vytvorí nové výhonky a mladé listy, ale môžu ho aj podnietiť ku kvitnutiu. Treba mať na pamäti, že v domácich podmienkach táto rastlina vytvára kvetenstvo veľmi zriedkavo a len vtedy, keď má okrem prísunu živín a vody zabezpečené aj optimálne podmienky rastu.
Nie každému sa podarí privolať zamiokulkas ku kvitnutiu, ale každý ho môže stimulovať k tvorbe nových listov. Stačí použiť proteínovú (bielkovinovú) výživu, ktorá pre ňu pôsobí ako prirodzený stimulátor rastu. Tu sú stručné pokyny, ako ju pripraviť:
- Pridajte 1 čajovú lyžičku želatíny do 1 šálky vlažnej vody;
- Miešajte, kým sa želatína úplne nerozpustí, a odložte do chladu;
- Zmiešajte s 3 šálkami filtrovanej vody izbovej teploty.
V závislosti od veľkosti rastliny nalejte 100 – 200 ml kondicionéru do rastliny Zamiokulkas. Aplikujte raz mesačne počas zimného obdobia a každé 3 týždne počas vegetačného obdobia. Prípadne môžeme rastlinu zalievať inými domácimi hnojivami, ako sú fazuľa a kávová alebo ryžová usadenina.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zamiokulkas. Premiešajte a zalejte hnojivom. Listy budú veľké a lesklé
Túto zmes pre zamiokulkas ste ešte netestovali. Nasadí nové listy a pekne sa zazelená
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.