5.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergey Mironov)
Prebúdzaš sa v šoku a chvíľu ti trvá, kým si uvedomíš, kde si. Sen, ktorý sa práve skončil, bol taký realistický, že naň myslíte ešte dlho počas dňa. Poznáte to? Psychológovia ho nazvali „živý sen“. Odkiaľ pochádzajú realistické nočné mory a ako chápeme ich posolstvo? Odborníci sa ponorili do týchto tém a našli účinné techniky, ako sa zbaviť nočných môr a pochopiť, odkiaľ sa v našom mozgu berú.

Foto: shutterstock/Sergey Mironov
Živé sny – nočné mory sú najčastejšie realistické
V priemere potrebujeme 7 až 9 hodín nerušeného spánku, aby sa naše telo zotavilo. Vďaka nočnému odpočinku fungujeme počas dňa lepšie, sme menej chorí a naša koncentrácia funguje na najvyššiu rýchlosť. Typický spánkový cyklus trvá 90 až 110 minút a je rozdelený do dvoch fáz:
- fázu REM, v ktorej dochádza k rýchlym pohybom očí,
- fázu bez pohybov očí.
Snívame každú noc, či už si svoje sny pamätáme alebo nie. Každý z nás sa však už aspoň niekoľkokrát, ak nie desiatkykrát v živote zobudil a svoj sen si dokonale zapamätal, pretože sen bol taký veľmi realistický, že náboj emócií, ktorý v nás vyvolal, nás sprevádzal ešte dlho po prebudení. Sny tohto druhu sa vyskytujú len počas fázy REM. Je jasné, že na to, aby sme si ich scenár zapamätali, musíme práve počas nej prerušiť cyklus.
Nie každý vie, že počas REM je náš mozog rovnako alebo dokonca viac aktívny ako počas dňa, keď sme bdelí. Hipokampus a amygdala, ktoré sú zodpovedné za pamäť a naše emócie, vykazujú aktivitu takmer na plný výkon, čo vysvetľuje reálnosť snov. Bohužiaľ, tieto typy snov väčšinou nie sú príjemné a zväčša sa zaraďujú medzi nočné mory. Či už ide o nehodu, smrť alebo traumatickú situáciu, vedci sa zhodujú, že „živé sny“ s bezstarostnou alebo šťastnou tematikou sú zriedkavé. To je zase spôsobené tým, že snívame realistickejšie, keď je v našom živote obdobie zvýšeného stresu.
Ako rozumieť posolstvám ťažkých, „živých snov“?
Ak nás realistické nočné mory netrápia výnimočne často a nie do takej miery, aby sme si kvôli nim vypestovali fóbie alebo záchvaty úzkosti, ale sme zvedaví, čo nám chce náš mozog prostredníctvom nich povedať, dvojica psychológov Phyllis Kochová-Sherasová a Peter Sheras pripravila techniky, ktoré nás upokojia a dostanú z pod zmäteného dojmu „živého sna“, roztriedia ho a môžu nám pomôcť porozumieť mu, čo sa môže prejaviť v tom, že sa nepríjemná nočná mora nebude opakovať.

Foto: freepik/freepik
Keď sa nabudúce zobudíte so strachom a obavami z toho, aký dojem na vás urobil váš živý sen, riaďte sa týmito radami odborníkov.
- Knihu snov používajte veľmi opatrne – pamätajte, že symbolika snov nie je nikdy jednoznačná. Napríklad: pre jedného človeka bude tečúci potok vo sne vyjadrovať pokoj a harmóniu, ale pre niekoho, kto má s vodou zlé skúsenosti alebo sa jej bojí, bude znamenať niečo úplne iné.
- Sen si zapíšte hneď po prebudení – nezabudnite si zapísať dátum a čas. Vždy si zapisujte v prvej osobe všetko, na čo si dokážete spomenúť. Pomôže vám to usporiadať obsah sna a už v tejto fáze môžete vyvodiť určité závery zo snového scenára, ktorý sa vám vytvoril v mysli. Venujte pozornosť kľúčovým slovám a pocitom, ktoré sa vo vašom sne objavujú. Práve tie vás môžu nasmerovať k úplnému pochopeniu sna.
- Farby, tvary, rastlinné predmety – všetko, čo sa vám podarí zo sna zapamätať, vám môže pomôcť pri jeho interpretácii. Ak vo sne vidíte dávno stratenú rastlinu, a práve tá zdobila parapet dávno strateného príbuzného, možno je čas uvedomiť si túžbu po nich a snažiť sa ich stretnúť?

Foto: pexels.com/Mikhail Nilov
- Dajte svojmu snu názov – ak by ste mali zhrnúť celý „živý sen“ a pomenovať ho ako knihu alebo film, aký by bol názov? To vám veľa napovie o tom, ako náš mozog hodnotí celú situáciu zobrazenú v sne. Mohlo by sa stať, že sa za ňou skrýva nejaká nešťastná láska, alebo snáď neošetrený strach z minulosti?
- Porozprávajte svoj sen blízkej osobe – to vám „odľahčí“ plecia a trochu vás zbaví ťarchy premýšľania o tom, čo ste v noci „videli“. Možno sa vám ozve milovaná osoba, ktorá vás s novým pohľadom na sen navedie na nejaké vodítka k jeho pochopeniu? Aj keby nie, samotné „vyrozprávanie sa“ má vždy terapeutické účinky. Vyčistí vám myšlienky a zbaví vás pocitu, že ste s ťažkými víziami zo snového sveta osamotení.
Ak použijeme niektoré alebo všetky tieto techniky, „živé sny“ nás nebudú trápiť a možno nám dokonca otvoria bránu k ich ľahšej analýze.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.