Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Domácnosť, Záhrada,

Spálilo ostré slnko listy vašich rastlín v kvetináčoch? Zistite, ako im pomôcť

01.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RJ22). Horúce počasie a intenzívne slnečné žiarenie sú pre naše črepníkové rastliny nemalou výzvou. Listy rastlín stojacich na parapete alebo v jeho tesnej blízkosti...

01.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RJ22).

Horúce počasie a intenzívne slnečné žiarenie sú pre naše črepníkové rastliny nemalou výzvou. Listy rastlín stojacich na parapete alebo v jeho tesnej blízkosti sa často spália. Vtedy sa v záujme záchrany našich milovaných rastlín oplatí siahnuť po proti stresových prípravkoch. Poradíme vám, aké to sú, ako fungujú a ako ich aplikovať.

Čo robiť, keď slnko spáli listy rastlín?
Foto: shutterstock/RJ22

Protistresové prípravky pre rastliny sú známe aj ako biostimulanty. Obsahujú špecifické zložky, ktoré pomáhajú našim druhom vyrovnať sa s biotickým a environmentálnym stresom. Môže ísť o sucho, nadbytok vody, extrémne teploty alebo mechanické poškodenie. Odporúčame, čo protistresové prípravky obsahujú a ako ich používať.

Čo obsahujú protistresové prípravky pre rastliny? Tieto zložky zachránia vaše kvety

Protistresové prípravky sú nepostrádateľnou súčasťou výbavy každého záhradkára. Pomáhajú odstraňovať príznaky rôznych druhov stresu pre naše rastliny. V lete sú, samozrejme, najnebezpečnejšie úpal, vysychanie a tiež premokrenie, keď v období sucha, v snahe pomôcť rastlinám, im dávame príliš veľa vody.

Protistresové prípravky vďačia za svoju účinnosť tomu, čo obsahujú. Tu sú zložky, ktoré zachraňujú naše rastliny:

  • Vitamíny – prítomnosť vitamínov B1, B6 a E je mimoriadne dôležitá pre zdravie a vývoj rastlín. Podporujú fotosyntézu a metabolické procesy. Okrem toho pomáhajú neutralizovať voľné radikály, ktoré vznikajú v dôsledku stresu.
  • Rastlinné hormóny – známe aj ako fytohormóny – pomáhajú regulovať rast a vývoj rastlín. V prípade protistresových prípravkov je ich cieľom podporiť adaptáciu druhu na meniace sa podmienky prostredia. Okrem toho stimulujú regeneračné procesy.
  • Aminokyseliny – tie zohrávajú kľúčovú úlohu v metabolizme rastlín. Pomáhajú rastlinám syntetizovať bielkoviny a zároveň podporujú ich schopnosť rýchlej regenerácie, ako aj adaptácie na stres.
  • Rastlinné výťažky – do prípravkov sa zvyčajne pridávajú výťažky z morských rias a iných rastlín bohatých na bioaktívne látky. Sú bohaté na vitamíny, fytohormóny a minerály. Vďaka nim sa zvyšuje imunita rastlín.
  • Mikroživiny – napr. zinok, mangán, železo, bór a meď. Sú potrebné pre správne fungovanie enzýmov, ako aj metabolických procesov v rastlinách.
  • Huminové a fulvové kyseliny – sú organické zlúčeniny, ktoré majú pozitívny vplyv na štruktúru pôdy, podporujú zdravý rast koreňov a zabezpečujú prístup k živinám. V prípravkoch majú dôležitú funkciu, pretože pomáhajú rastlinám vyrovnať sa so stresom a zlepšujú príjem živín.
Protistresové prípravky obsahujú špecifické zložky, ktoré pomáhajú našim druhom vyrovnať sa s biotickým a environmentálnym stresom.
Foto: shutterstock/WAYHOME studio

Ako fungujú protistresové prípravky pre rastliny? Majú mnoho funkcií

Protistresové prípravky podporujú prirodzenú obranyschopnosť rastlín, stimulujú regeneráciu a rast a vďaka svojmu bohatému zloženiu zvyšujú aktivitu fotosyntézy.

Okrem toho protistresové prípravky posilňujú prirodzené obranné mechanizmy rastlín. Vďaka tomu sú menej náchylné na poškodenie buniek a majú väčšiu šancu prežiť v nepriaznivých podmienkach. Vďaka rastlinným hormónom a aminokyselinám je navyše proces delenia buniek a syntézy bielkovín rýchlejší, takže rastliny sa môžu oveľa rýchlejšie zotaviť z poškodenia. To je obzvlášť užitočné počas tepelného a mechanického stresu.

Protistresové prípravky pre rastliny naviac pomáhajú regulovať vodnú bilanciu. Kyselina abscisová, ktorá je v nich často obsiahnutá, podporuje transpiráciu a udržiavanie primeranej úrovne hydratácie počas sucha. Vďaka tomu naše rastliny oveľa lepšie prežívajú extrémne poveternostné podmienky vrátane horúčav.

Navyše kyselina humínová a fulvová zlepšujú schopnosť pôdy zadržiavať vodu, čo umožňuje rastlinám efektívnejšie prijímať živiny prostredníctvom koreňov rastlín. V dôsledku toho budú naše druhy odolnejšie a lepšie vyživované.

Používanie protistresových prípravkov pre rastliny. Čo si treba uvedomiť?

Protistresové prípravky pre rastliny sa zvyčajne predávajú vo forme koncentrátov. Preto sa musia pred použitím zriediť. Predtým si však prečítajte etiketu prípravku, aby ste sa uistili, že sa používa správny pomer.

Zriedený prípravok potom nastriekajte na obe strany listov. Prípravok opakujte každé 2 – 3 týždne v závislosti od potrieb rastliny a stresových podmienok.

Silné slnko a teplo sú pre naše rastliny výzvou.
Foto: shutterstock/stock_studio

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ošetrujte svoje črepníkové kvety týmto čajom. Nakoniec začnú zdravo rásť a kvitnúť

Takto si rastliny „prosia“ väčšie kvetináče a čerstvú zeminu. Posledná výzva na presadenie kvetov


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Chyby pri polievaní, ktoré ničia vaše rastliny. Vyskúšajte starú, ale účinnú techniku

15.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Potapov Sergey). Myslíte si, že polievanie je jednoduchá činnosť? Odborníci varujú pred bežnými chybami, ktoré môžu zničiť vašu záhradu.…

Odhalili spôsob, ako sa vysporiadať so slimákmi. Týmto spôsobom ich udržíte ďaleko od svojich rastlín

15.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/epiximages). Hoci patria medzi zaujímavé tvory, slimáky v záhrade pravdepodobne väčšinu ľudí nenaplnia radosťou. Existujú rôzne spôsoby boja proti…

Zbavte sa buriny bez poškodenia trávnika: Tajomstvo dokonalého záhradného koberca

15.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JulieStar). Vaša záhrada môže vyzerať ako z katalógu! Odhaľujeme najúčinnejšie metódy, ako sa zbaviť neželaných rastlín a zachovať pritom…

Čo môžete urobiť, aby ste udržali ovocie bez červov? Stačí, ak toto omotáte okolo kmeňa stromu

15.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MarotkaW). Už v máji sa oplatí chrániť niektoré ovocné stromy pred škodcami, ktorí môžu zničiť celú úrodu. Plodokaz jabloňový…

Častá chyba v kuchyniach. Jahody sa v okamihu pokazia

15.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BearFotos). Milovníci ovocia si už pomaly mädlia ruky pri pomyslení na sladké, voňavé letné jahody. Čakáme na ne dlhé…

Auto Trendy

Influencer obvinil automobilku z klamstva. Jej reakcia? Živý test odhalil pravdu!

15.5.2025 Redakcia Auto trendy - Čínska automobilka Avatr sa ocitla v centre pozornosti, keď populárny bloger spochybnil jej tvrdenia o aerodynamike modelu 12. Namiesto ututlávania kauzy značka zorganizovala verejný test…

Gigantický projekt Rail Baltica: Nová železničná tepna spája Pobaltie s Európou

15.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že nasadnete na vlak vo Varšave a o pár hodín neskôr vystúpite v Taline, hlavnom meste Estónska. Žiadne prestupovanie, žiadne meškanie, len pohodlná…

Google integruje Gemini do áut a zmení spôsob, akým jazdíme

15.5.2025 Redakcia Auto trendy - Umelá inteligencia Google prenikne do vašich vozidiel a sľubuje revolúciu v ovládaní auta hlasom. Vodičov čaká najväčšia zmena za posledné roky.

Odhalené tajomstvo: Ako si postaviť driftovací motor BMW s výkonom 1200 koní

15.5.2025 Redakcia Auto trendy - Legendárny staviteľ motorov Steph Papadakis prezrádza, ako premeniť bežný motor BMW na driftovú beštiu. Áno, oxid dusný je súčasťou receptu!

Odhalené! Tri znaky, ktoré prezradia, že ojazdené auto bolo po nehode

15.5.2025 Redakcia Auto trendy - Kúpa ojazdeného auta sa často prirovnáva k lotérii, no niektorí hovoria dokonca o ruskej rulete. Nie je to prehnané – najnovšie prieskumy odhalili, že každý…

Máte takýto kód na pneumatikách? Okamžite ich reklamujte. Chyba výrobcu

15.5.2025 Redakcia Auto trendy - V európskom systéme RAPEX bola nahlásená chybná šarža pneumatík Goodyear. Výrobca upozorňuje na chybnú šaržu pneumatík, ktorá môže byť pre spotrebiteľov nebezpečná. Tu nájdete návod,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov