Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Záhrada,

Kedy kladie vijačka krušpánová vajíčka? Ako zachrániť krušpán po napadnutí vijačkou?

28.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tobias700). Vijačka krušpánová kladie vajíčka až štyrikrát ročne, čo vedie k skutočnému moru nenásytných lariev, ktoré môžu viesť k úplnému zničeniu kríka. Správna prevencia...

28.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tobias700).

Vijačka krušpánová kladie vajíčka až štyrikrát ročne, čo vedie k skutočnému moru nenásytných lariev, ktoré môžu viesť k úplnému zničeniu kríka. Správna prevencia môže váš živý plot zachrániť. Preto sa oplatí pravidelne kontrolovať kríky na prítomnosť vajíčok vijačky krušpánovej a pri prvých príznakoch kŕmenia lariev rýchlo reagovať.

Ako rozpoznáte vajíčka vijačky krušpánovej? Sú jasne žlté a malé, po čase sa na nich objaví tmavá škvrna.
Foto: shutterstock/Tobias700

Kedy kladie vijačka krušpánová vajíčka?

Motýle – dospelé jedince viajčky krušpánovej vylietajú, keď vonku pominú mrazy, t. j. v apríli alebo v máji. Pre kríky nepredstavujú hrozbu, pretože sa živia len rastlinnými šťavami a nektárom. Úplne inak je to s larvami tohto škodcu.

Kedy kladie vijačka krušpánová vajíčka? Samičky kladú vajíčka krátko po párení. Vzhľadom na niekoľko životných cyklov tohto škodcu sa to môže stať v máji, júli a koncom augusta. Vijačky si vyberajú zdravé výhonky krušpánu nachádzajúce sa vo vnútri kríka. Vajíčka kladú na spodnú stranu listov, a to po 20 kusov. Naraz môžu naklásť až 150 – 200 vajíčok.

Vajíčka vijačky krušpánovej sú jasne žlté a malé. Časom sa na nich objaví tmavá škvrna, ktorá je hlavou larvy. Po 5 až 15 dňoch, v závislosti od poveternostných podmienok, sa z vajíčok vyliahne niekoľko milimetrov dlhá, jasne žltá larva.

Tieto larvy sa začnú živiť listami krušpánu. Po krátkom čase larvy vijačky dosiahnu veľkosť 3,5-4,5 cm a stanú sa pre ker skutočnou hrozbou. Sú mimoriadne nenásytné. Žerú listy a mladé výhonky krušpánu a vytvárajú charakteristickú priadzu. Larvy sa živia 17 až 85 dní, potom sa premenia na kukly. Po 21 dňoch sa z kukiel vyliahnu dospelé mole.

Samičky vijačky krušpánovej kladú na spodnú stranu listu približne po 20 vajíčok.
Foto: shutterstock/Eileen Kumpf

Takéto životné cykly vijačky krušpánovej možno pozorovať približne trikrát ročne, čo znamená, že na kríkoch sa môže objaviť približne 700 vajíčok tohto škodcu. Ak je počasie priaznivé a jeseň teplá, možno pozorovať až štyri životné cykly vijačky krušpánovej.

Ako sa zbaviť vajíčok vijačky krušpánovej?

Čím skôr si všimnete výskyt vijačky krušpánovej vo vašej záhrade, tým väčšiu šancu máte zabrániť invázii alebo znížiť účinky žerúcich lariev. V apríli alebo v máji je dobré zavesiť na kríky feromónové lapače na vijačky krušpánové. Tie vám umožnia spozorovať, či sa motýle už prebudili a začínajú hľadať miesto na kladenie vajíčok. Lapače tiež pomôžu znížiť počet škodcov ekologicky bezpečným spôsobom.

V máji, júli a auguste alebo v septembri sa odporúča pravidelne kontrolovať kríky. Skontrolujte najmä výhonky vo vnútri kríka a listy zospodu. Ak spozorujete vajíčka vijačky krušpánovej alebo čerstvo vyliahnuté larvy – odstráňte ich z kríka a chráňte ich.

Je ťažké správne načasovať, kedy motýle nakladú vajíčka. Preto keď si všimnete prítomnosť dospelých jedincov vijačky krušpánovej v blízkosti kríka, orežte krušpán do dvoch týždňov. Odstránené výhonky zabezpečte v uzavretom plastovom vrecku na 48 hodín. Po tomto čase budete mať istotu, že vajíčka a larvy vijačky krušpánovej uhynuli. Tým sa výrazne zníži počet škodcov na kríku. Pre istotu môžete ker postriekať aj chemickými repelentmi proti moliam.

Na boj proti vijačke krušpánovej môžete použiť postrek.
Foto: shutterstock/Zerbor

Boj proti vijačke krušpánovej, ktorá vážne napadla kríky, je náročný. Chemické opatrenia nie sú vždy účinné. Larvy sa môžete pokúsiť zachytiť mechanicky, napr. postriekaním kríka silným prúdom vody alebo zatrasením kríka. V tomto prípade sa odporúča položiť pod krušpán čiernu plastovú fóliu, aby sa rýchlo zachytili larvy, ktoré spadnú z kríka.

Účinným spôsobom, ako znížiť účinky, je akýkoľvek spôsob odchytu lariev vijačky krušpánovej v jeho ranom štádiu. Aj keď sa vám nepodarí chytiť všetky larvy, môžete zabrániť úplnému zničeniu kríka.

Ako zachrániť krušpán po napadnutí vijačkou?

Pod vplyvom lariev vijačky krušpánovej krík pomaly odumiera. Prehryznuté listy nezabezpečujú správnu fotosyntézu. Poškodenie môže byť časom také vážne, že ker odumrie sám od seba a jediným riešením je jeho odstránenie zo záhrady.

Ak si však všimnete, že krušpán po napadnutí vijačkou vypučí nové výhonky, existuje šanca, že sa zotaví. Ako zachrániť krušpán po napadnutí vijačkou? Najprv na jeseň alebo skoro na jar zbavte ker suchých výhonkov a listov. Vytvoríte tak priestor pre nové, mladé výhonky.

Druhým krokom je správne hnojenie kríka. Začiatkom jari je najlepšie prihnojiť krušpán kompostom alebo použiť minerálne hnojivá bohaté na dusík, ktoré stimulujú rastliny k rastu listov a výhonkov. Hnojenie môžete zopakovať aj v máji.

V prvom rade odstráňte suché výhonky a listy.
Foto: shutterstock/Mykhailo Hrynchuk

Obnova kríka trvá až tri až štyri roky. Po uplynutí tejto doby sa však váš ker môže úplne zotaviť z napadnutia vijačky krupšánovej a stať sa odolnejším voči ďalšiemu napadnutiu týmto škodcom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vezmite z kuchyne, choďte do záhrady a posypte ním krušpán. Invázia húseníc sa skončí raz-dva

Účinné spôsoby boja proti vijačke krušpánovej. Zbavte sa škodcu v okamihu


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Sú to jedny z najzdravších orechov, ale musíte byť striedmi. Uplatňujte „pistáciové pravidlo“

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yevhen Prozhyrko). Pistáciové dezerty si v posledných rokoch získali veľkú popularitu. Pistáciový krém sa používa do rôznych pochúťok, ale…

Letiská budúcnosti: Pas a letenka už len v mobile?

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jacob Lund). Predstavte si, že na letisku už nebudete potrebovať papierovú letenku ani pas. Stačí vám mobilný telefón a…

Povinná rastlina v záhrade. Má nízke nároky a bláznivo kvitne

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ryzhkov Oleksandr). Vaša záhrada sa môže premeniť na skutočný kvetinový koberec, ak sa rozhodnete pestovať obľúbenú rastlinu, ktorá je…

Najlepšie účesy pre šedivé vlasy. Budete vyzerať moderne a mlado aj bez farbenia

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Nahabed). Zaujíma vás, aký účes bude najlepšie vyzerať na šedivých vlasoch? Niektoré účesy sú pre ne ideálne. Vďaka…

O tieto májové nechty najčastejšie žiadame stylistov. Sú krásne

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fotosparrow). Dobre upravené nechty sú najkrajšou výzdobou rúk. Vkus, pokiaľ ide o tvar platničiek aj vzory, sa líši, ale…

Auto Trendy

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v skutočnosti má veľmi konkrétny účel. Ak sa rozhodnete zastaviť v…

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no zároveň kľúčových súčastí je chladiaca kvapalina. Ak ju však pravidelne…

Polícia vytiahla špeciálne nástroje: Motorkári s ohnutými tabuľkami majú problém!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Naši severní susedia zaviedli odvážny pilotný projekt, ktorý cieli na motorkárov s podozrivo upravenými tabuľkami. Pomocou špeciálnych uhlomerov kontrolujú, či sú registračné značky umiestnené pod…

Automobilka v kríze: Nové auto len na fotkách, masívne škrty v plánoch a prepúšťanie

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Švédska automobilka Volvo čelí najväčšej výzve za posledné roky. So 60-percentným poklesom ziskov, tvrdými clami v USA a dramatickým programom úsporných opatrení, ktorý zahŕňa redukciu…

Lada Niva vstupuje na trh v Dubaji

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Lada sa rozhodla vstúpiť na jeden z najbohatších trhov – do Dubaja, mesta, kde luxusné autá zdobia ulice ako šperky na módnej prehliadke. Napriek tomu,…

SUV, ktoré vás očarí dizajnom priamo z konceptu!

30.4.2025 Redakcia Auto trendy - Francúzska automobilka Citroën predstavila novú generáciu svojho obľúbeného SUV C5 Aircross, ktorá prináša viac priestoru, technológií a dynamického dizajnu, takmer identického s minuloročným konceptom. Tento…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov