06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vadim Gouida).
Mrkva je jednou z najobľúbenejších koreňových zelenín, ale nie v každej záhrade dobre rastie. Stáva sa, že jej korene praskajú a vy hľadáte príčinu tohto problému. Prečo sa to deje? Ako zabrániť praskaniu mrkvy a zároveň zlepšiť jej chuťové vlastnosti? Tu je recept na domáci výživný prostriedok.

Foto: shutterstock/Vadim Gouida
Prečo mrkva praská?
Mrkva nie je zvlášť náročná na pestovanie, ale niekedy spôsobuje problémy. Nie vždy sa nám podarí získať z vlastných záhradiek dokonale rovné, dlhé a tvarované korene. Pri zbere sa často stáva, že mrkva je deformovaná a popraskaná pozdĺžne. Niekedy môžete pozorovať aj stopy hniloby, ktoré spôsobujú, že zelenina nie je vhodná na konzumáciu. Aké sú príčiny?
Jeden z hlavných dôvodov, prečo mrkva praská, predstavuje vodný stres. Korene tejto rastliny sa poškodia, ak sú nepravidelne polievané a tým vystavené dočasnému suchu. Musíte mať na pamäti, že pri pestovaní mrkvy musíte udržiavať stálu vlhkosť pôdy. Pôda musí byť stále mierne vlhká – treba sa vyhnúť ako zamokreniu, tak aj vysušeniu pôdy.
Kolísanie vlhkosti pôdy je častým, ale nie jediným dôvodom praskania koreňov. Tento problém býva spôsobený aj príliš hustým výsevom a nevhodnou pôdou. Ťažká, ílovitá a ľahko tvrdnúca pôda podporuje vznik prasklín. Tento nežiaduci jav sa vyskytuje aj vtedy, keď zelenina padla za obeť škodcom, napr. pôdnym háďatkám a voškám.
Hnojivo proti praskaniu mrkvy
Našťastie praskaniu mrkvy môžete predchádzať dodržiavaním niekoľkých pravidiel. Pestujte túto zeleninu v ľahkej, humóznej pôde a vyhnite sa príliš hustému výsevu (semená môžete zmiešať s rašelinou alebo pieskom). Nezabúdajte na pravidelné polievanie a mulčovanie pôdy pozdĺž radov rastlín, aby ste v nej udržali vlhkosť. Mali by ste sa tiež vyvarovať výsevu mrkvy ihneď po použití kompostu alebo hnoja, pretože vôňa týchto hnojív môže priťahovať škodcov.
Pri domácom pestovaní mrkvy používajte dusíkaté hnojivá opatrne. Ak ste pôdu pred výsevom dobre pripravili, môžete sa úplne vzdať prípravkov bohatých na tento prvok. Na polievanie tejto zeleniny je oveľa vhodnejší výživný prostriedok, ktorý zabráni praskaniu koreňov a urobí ich sladšími, šťavnatejšími a chrumkavejšími. Na jeho prípravu potrebujete len 3 zložky:
- šupky z cibule,
- jantarovú kyselinu v tabletkách,
- vodu.
Ako pripraviť výživu proti praskaniu mrkvy? Šupky z 1,5 kg cibule zalejte 1 l vody a priveďte do varu. Potom zložte z platne a nechajte odstáť pod pokrývkou 2 dni. Po uplynutí tejto doby prelejte tekutinu cez sito a pridajte do nej 1 rozdrvenú tabletku jantárovej kyseliny (kúpite v lekárni). Miešajte, kým sa nerozpustí, a zrieďte 9 l mäkkou vodou. Takto pripraveným hnojivom polievajte mrkvu každé 2 týždne od júna až do zberu úrody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto obyčajná zelenina je pokladnicou zdravia. Čo všetko dokáže mrkva vo vašom tele?
Siatie mrkvy? Zmiešajte ju so semienkami a výnos prekvapí aj vás
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.