6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock).
Nemáte ešte kvety na balkóne? Alebo chcete svoju záhradu ozdobiť novými rastlinami? Ak áno, čo najskôr si vysaďte slezovec trojmesačný, ktorý robí skutočnú konkurenciu obľúbeným surfíniám alebo hortenziám. Ohromí svojimi päťpočetnými, nádhernými ružovými kvetmi. Navyše sa ľahko pestuje. Pozrite si zaujímavosti o tomto fenomenálnom exemplári. Vaši susedia z nej nebudú môcť spustiť oči.

Foto: shutterstock
Slezovec možno vysádzať do balkónových kvetináčov aj do záhonov. Vyznačuje sa rýchlym rastom a dlhým kvitnutím – kvitne od júla až do jesene. Nie je to rozmarná rastlina, takže bude výbornou voľbou pre začínajúcich záhradkárov. Ako vyzerá? Čo sa oplatí vedieť o jej pestovaní? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.
Slezovec trojmesačný – čo je to za rastlinu?
Slezovec trojmesačný je jednoročná rastlina patriaca do čeľade slezovité. Do rovnakej skupiny patrí napríklad ibištek záhradný. Preto sú si tieto druhy navzájom podobné. Najväčšou prednosťou tejto rastlinky sú jej okázalé kvety – dosahujú priemer až 10 cm a sú v rôznych farbách. Najobľúbenejšie sú ružové, hoci si môžeme vybrať aj rastliny s bielymi alebo intenzívne červenými kvetenstvami.
Na okvetných lístkoch si všimneme tmavšie inervovanie. Ďalším charakteristickým znakom tejto rastliny sú rýchlo sa rozširujúce stonky, z ktorých vyrastajú trojlaločné, intenzívne zelené listy. Exemplár vysadený v záhrade môže dorásť až do 120 cm.
Ako sa pestuje? Najdôležitejšie pravidlá starostlivosti
Tento krásny kvet bude bohato kvitnúť, ak mu poskytnete správne podmienky na rast. Vysaďte ho do ľahkej, priepustnej a úrodnej pôdy. Ak je pôda chudobná, bude to mať za následok menej intenzívne kvitnutie. Odporúčame pôdu obohatiť kompostom. Táto rastlina uprednostňuje slnečné stanovište, chránené pred vetrom. Ak sa vyberie tienisté miesto, jej kvitnutie tiež nebude mať čo ponúknuť.
Je tolerantná voči krátkodobému suchu, ale vtedy môže časť kvetov odumrieť. Preto sa odporúča zalievať ju pravidelne, ale nie príliš. Pri nadmernom zalievaní môže dôjsť k hnilobe koreňov. Exemplár, ktorý rastie na úrodnej pôde, nevyžaduje hnojenie. Ak je pôda chudobná, oplatí sa použiť kombinované hnojivá s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Tieto dva minerály stimulujú rastliny ku kvitnutiu. Dusík zasa vyvoláva tvorbu zelenej hmoty.
Pozor! Rastlinu môžu napadnúť slimáky a ulitníky. Ak sa tak stane, najlepšie je rozprestrieť okolo nej mulčovaciu kôru, ktorá pre týchto škodcov vytvorí nepreniknuteľnú bariéru. Ak sa objavia vošky alebo pavúky, je dobré použiť prírodný postrek s jedlou sódou. Stačia dve čajové lyžičky tohto kuchynského prípravku na 1 liter vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.