05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mid Photographer).
Zamiokulkas sa nie bezdôvodne nazýva železnou rastlinou. Znesie aj dlhotrvajúce sucho a odpustí zanedbanie. Najmä v lete mu však venujte trochu pozornosti, za čo sa vám odvďačí množstvom nových výhonkov a listov. V článku vám poradíme, ako ho polievať a čím ho v tomto ročnom období hnojiť. Tu sú 4 najlepšie domáce hnojivá pre zamiokulkas.

Foto: shutterstock/Mid Photographer
Ako zalievať zamiokulkasa v lete?
Zamiokulkas je taká odolná izbová rastlina, že znáša aj tie najnepriaznivejšie podmienky rastu a odpúšťa chyby v pestovaní. Jednu vec však netoleruje – prebytok vody v substráte. Preliaty zamiokulkas rýchlo začne hniť, čo je ľahko rozpoznateľné podľa žltnutia a usychania listov, ktoré časom opadávajú. Ak je váš kvet veľký, ťažký a mäkký, listy sa skláňajú pri základni stonky. Nadmerné zalievanie je chybou, ktorej by ste sa mali vyhýbať po celý rok, aj v lete.
Ako teda zalievať zamiokulkas v lete? Majúc na pamäti, že je to sukulentná rastlina a lepšie znáša sucho ako nadbytok vody, zalievajte ju kanvou nie častejšie ako raz za 2 – 3 týždne. Pred zalievaním zamiokulka je dobré skontrolovať, či je vrchná vrstva zeminy v črepníku úplne suchá. Môžete to urobiť prstom alebo tyčinkou, pričom posúďte vlhkosť substrátu v hĺbke 2 – 3 cm.
Akou vodou zalievať zamiokulkasa? Určite nie je vhodná studená a tvrdá voda priamo z vodovodu. Omnoho lepšou voľbou je mäkká, odstatá voda s teplotou okolia. Môžete použiť aj dažďovú vodu, prefiltrovanú z džbánu alebo prevarenú a vychladenú.
Cenná rada: V lete nemusíte zamiokulkas polievať. Jeho listy sú pokryté voskovým povlakom, ktorý ho chráni pred stratou vody.
4 najlepšie domáce hnojivá pre zamiokulkasa
V lete zamiokulkas potrebuje nielen šetrné zalievanie, ale aj mierne hnojenie. V tomto ročnom období ho môžete hnojiť, pretože práve vtedy rastie najintenzívnejšie. Ak mu dodáte ďalšie živiny, rýchlo zhustne vďaka novým výhonkom a listom. Namiesto toho, aby ste kupovali drahé prípravky v obchode, môžete si vyrobiť vlastné domáce hnojivá pre zamiokulkas. Tu sú 4 najlepšie z nich:
- Želatína – 1 polievkovú lyžicu želatíny zalejte ½ pohára horúcej vody. Miešajte, kým sa rozpustí, a potom pridajte 3 poháre studenej vody. Takto pripraveným hnojivom zalievajte zamiokulkas raz za mesiac;
- Banánové šupky – 2 banánové šupky vložte do pohára, zalejte 1 l vody a nechajte odstáť 24 hodín. Po uplynutí tejto doby použite výživný tekutý výluh ako hnojivo každé 2 – 3 týždne.
- Žihľava – 100 g listov žihľavy nakrájajte na jemné kúsky a zalejte 1 l vody. Varte 20 – 30 minút, potom nechajte vychladnúť a prelejte cez sito. Zrieďte vodou v pomere 1:5 a každé 3 – 4 týždne nalejte do kvetináča so zamiokulkom.
- Voda po uvarení ryže – musí byť úplne vychladnutá a nesmie obsahovať soľ. Používajte ju na polievanie rastliny najviac raz za mesiac.
V lete je vhodné pomôcť zamiokulkám pri tvorbe zdravých listov a výhonkov. Používajte domáce hnojivá, ale s mierou. Aj prírodný prípravok môže rastline uškodiť, ak sa podáva príliš často.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namiesto kávovej usadeniny ho zalejte týmto. Zamiokulkas bude rásť ako blázon
Lavína zdravých listov je začiatok. Dve zložky odštartujú zamiokulkas
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.