4.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Viktor Sergeevich).
Vysoké teploty sú pre naše rastliny v záhrade skutočnou výzvou. Aby sme ich ochránili pred poškodením a chorobami, musíme sa o ne dobre starať. Nestačí ich však len zalievať. Sú aj ďalšie veci, ktoré musíme urobiť, aby sme našim rastlinám pomohli prežiť horúčavy. Zistite, čo treba urobiť.

Foto: shutterstock/Viktor Sergeevich
Horúce počasie je nepríjemné nielen pre ľudí, ale aj pre naše rastliny. Preto potrebujú špeciálnu starostlivosť. Ak sa o ne správne staráme, prežijú vysoké teploty bez ujmy a budú sa z nich tešiť ešte dlho. Tu je niekoľko tipov, o čo sa treba starať.
Ako zalievať rastliny počas horúčav? Nerobte túto chybu
Počas horúceho počasia je zalievanie kľúčovým postupom. Ak ho však vykonávame nesprávne, vystavujeme naše rastliny vážnemu riziku.
- Obľúbenou a zároveň obrovskou chybou je zalievanie exemplárov na plnom slnku. V takom prípade pôsobia kvapky vody ako šošovky, čo vedie k popáleniu listov.
- Navyše, veľká časť vody sa v takýchto podmienkach rýchlo vyparí a nedostane sa ku koreňom.
V dôsledku toho má takéto zalievanie za následok nielen neefektívne zásobovanie rastlín vodou, ale vystavuje ich aj poškodeniu.
- Namiesto toho zalievajme naše exempláre ráno alebo neskoro večer. Vtedy sa voda môže pokojne vsiaknuť do pôdy a dostať sa ku koreňovému systému.
- Za zváženie stojí aj nahradenie každodenného plytkého kropenia menej častou, ale výdatnejšou zálievkou. Umožní to hlbší rozvoj koreňov, vďaka čomu rastliny prežijú aj ďalšie dni bez vody. Pri zalievaní sa tiež vyhnite kropeniu listov.
Čo ešte treba mať na pamäti? Starajte sa o rastliny tak, aby prežili vysoké teploty
Okrem toho musíme záhradu na vyššie teploty aj správne pripraviť.
- Na to sa oplatí postarať sa o stav pôdy, aby rastlinám prospievala. Musíme si totiž uvedomiť, že pôda je najlepšou zásobárňou vody, preto sa ju pred príchodom najhorúcejších dní oplatí obohatiť napríklad kompostom alebo hnojom. Tým sa zlepšia retenčné vlastnosti pôdy.
- Kľúčové je aj mulčovanie. Na to stačí vrstva kôry, slamy alebo pokosenej trávy. Tým sa zníži odparovanie vody z pôdy, čo udrží nižšiu teplotu v oblasti koreňového systému.
- Okrem toho je to aj prekážka pre burinu, ktorá by mohla v čase sucha súperiť s našimi rastlinami o vodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nekvitne vám fuksia? Zalievanie a hnojenie je nevyhnutné
Biele mušky na listoch? Tento postrek ich spoľahlivo zlikviduje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.