2.7. 2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/vveronka).
Paradajky potrebujú živiny, no keď ich dostanú priveľa, môže to rastlinám skôr uškodiť. Prehnojené paradajky často vyzerajú pekne, ale nerodia, vädnú alebo majú poškodené listy. Poradíme vám, ako spoznať problém a čo s tým urobiť.

Foto: shutterstock/vveronka
Ako spoznať, že ste to s hnojením prehnali?
Ak majú paradajky veľa hnojiva – najmä dusíka – rastú im veľké, tmavozelené listy, ale plody chýbajú. Stonky sú hrubé, listy tenké a krehké, rastlina pôsobí zdravo, no ovocie sa netvorí.
Ďalším varovným signálom je vädnutie mladých výhonkov počas horúcich popoludní, aj keď je pôda vlhká. Môže to byť znak, že pôda je presolená. Vtedy si môžete všimnúť aj hnedé špičky listov alebo biely povlak na zemine.
Ak to preženiete s draslíkom, rastlina horšie vstrebáva iné dôležité látky – ako vápnik a horčík. Objavujú sa škvrny na listoch, plody sú zdeformované a na ich špičkách vznikajú hnilobné fľaky.
Silne prehnojené paradajky mávajú aj poškodené korene – sú krátke, drevnaté, alebo hnednú. Rastlina tak stráca schopnosť prijímať vodu a živiny.
Ako paradajkám pomôcť?
Prvá pomoc je jednoduchá: dôkladne zalejte pôdu čistou vodou, aby sa z nej vyplavili zvyšky hnojiva. Zalievanie treba zopakovať 2–4 krát, vždy s odstupom jedného dňa, a použiť asi 20 litrov vody na 1 m².
Ak sú listy spálené a pôda zasolená, môžete použiť špeciálny postrek s vápnikom (napr. saletra vápenatá, známa aj ako dusičnan vápenatý). Pomáha neutralizovať škodlivé soli a zároveň dodá rastlinám chýbajúci vápnik.
Pri nadbytku dusíka je dobré odstrániť vrchnú vrstvu pôdy (asi 5–10 cm) a nahradiť ju kompostom s nízkym obsahom dusíka. Pomôže aj uhlík do pôdy (napr. biouhlie), ktorý viaže zvyšky dusíka a zlepšuje pôdu.
Po zásahu nechajte rastliny oddýchnuť aspoň dva týždne. Zalejte ich len vodou, prípadne im pridajte výživové mikroprvky v malej dávke. Ak sa objavia nové, zdravé výhonky, znamená to, že sa paradajky zotavujú.

Foto: shutterstock/Viktor Sergeevich
Ako správne hnojiť paradajky, aby ste im neublížili?
Najlepšie je pripraviť pôdu už pred výsadbou – napríklad s pomocou kompostu alebo jemnej dávky hnojiva podľa návodu. V máji alebo júni, keď sa rastliny ujmú, im môžete dodať trochu dusíka a horčíka. Hnojivo je dobré rozdeliť na viac menších dávok.
Keď začnú paradajky rodiť, znížte množstvo dusíka a zvýšte prísun draslíka – ten pomáha rastu plodov. Hnojte radšej menej a pravidelne, ako jednorazovo veľa.
Pomôcť vám môže aj jednoduchý tester pôdy – ten vám ukáže, kedy má pôda živín priveľa. Takto viete hnojenie prispôsobiť a vyhnete sa chybám.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Suchá hniloba paradajok zasiahla vaše polia? Nevzdávajte sa. Existuje riešenie
Sú paradajky na stonkách stále zelené? Takto urýchlite ich dozrievanie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.