02.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/tamu1500).
Slnečné žiarenie a voda im nestačí. Paradajky majú svoje sympatie a antipatie – niektoré rastliny im pomáhajú rásť ako divé, iné ich môžu úplne blokovať. Ak chcete mať zdravé, pevné plody bez chémie a stresu, musíte vedieť, s čím ich zasadiť.

Foto: shutterstock/tamu1500
Bazalka – najlepší spoločník z juhu
Nie je náhodou, že paradajky a bazalka sú ideálnou kombináciou nielen v kuchyni, ale aj v záhrade. Bazalka chráni paradajky pred voškami, bielou muškou a roztočcami, a jej vôňa účinne odpudzuje komáre a iný drobný hmyz. Rastie rýchlo, nekonkuruje paradajkám o vodu a živiny a navyše zlepšuje ich chuť. Stačí zasadiť jednu sadeničku bazalky medzi paradajky a výsledok pocítite aj na tanieri.
Cesnak – prírodná ochrana pred chorobami
Cesnak pôsobí ako prírodný prostriedok na ochranu rastlín. Jeho prítomnosť znižuje riziko plesňových ochorení, vrátane nebezpečnej plesne zemiakovej, ktorá ohrozuje paradajky. Môžete ho vysádzať okolo záhonov alebo do kvetináčov v ich blízkosti. Pôsobí preventívne a neberie paradajkám priestor na život. Okrem toho získate aj vlastný cesnak, ktorý v lete nadobúda jemnejšiu, mierne sladkastú chuť.
Nechtíky – odpudzujú škodcov
Záhradkári vysádzajú nechtíky medzi paradajkami, pretože ich korene vylučujú látky, ktoré odpudzujú pôdne nematódy – mikroskopických škodcov, ktoré ničia koreňový systém paradajok. Okrem toho priťahujú včely a odpudzujú nepozvaných hostí (vrátane slimákov a vošiek). Je to nenáročná rastlina, ktorá je zároveň krásna a veľmi praktická.
Cibuľa a pažítka – dobrí susedia
Tieto dve rastliny majú silnú vôňu, ktorá odpudzuje vošky a roztočce, ktoré často napádajú paradajky. Pažítka navyše priťahuje užitočný hmyz, napr. zlatoočky, ktoré sa živia larvami škodcov. Pri sadení cibule alebo pažítky v blízkosti nechajte trochu priestoru – ich cibule majú rady priestor. Je to skvelý prírodný ochranný štít.
Aksamietnice – skvelá ochrana
Aksamietnice sú klasikou každej záhradky. Sú odolné, ľahko sa pestujú a dokonale chránia paradajky pred háďatkami a voškami. Okrem toho ich vôňa odpudzuje mnoho hmyzu a samotné rastliny kvitnú dlho a intenzívne. Stačí niekoľko kusov na okraji záhonu s paradajkami, aby ste vytvorili akési prirodzené oplotenie.
Mrkva – chutná a zdravá
Mrkva je síce nenápadná, ale veľmi dobre sa dopĺňa s paradajkami. Rastie hlboko, takže nekonkuruje o vodu ani živiny a jej prítomnosť zlepšuje štruktúru pôdy. Môžete ju zasiať ako predplodinu alebo medzi riadky – skvele sa osvedčí aj v balkónových kvetináčoch.
A čomu sa vyhnúť?
Vedľa paradajok je lepšie nesadiť zemiaky (podobné choroby), papriku (konkurencia o rovnaké živiny) ani kôpor, ktorý môže blokovať ich rast. Zlé susedstvo môže spôsobiť, že napriek všetkej snahe budú paradajky slabšie, náchylnejšie na choroby a jednoducho menej chutné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sú paradajky na stonkách stále zelené? Takto urýchlite ich dozrievanie
Pre toto paradajky nekvitnú. Stačí jedna zmena
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.