22.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kelly Whalley).
Aké je najlepšie miesto na výsadbu jahôd? Ak dúfate v dobrú úrodu plodov, uistite sa, že máte pre svoje sadenice dobré susedstvo. Správne rastliny ich nielen ochránia pred škodcami, ale zlepšia aj chuť a kvalitu úrody. Ale pozor. Existujú aj zakázané, záhonové „kombinácie“, ktoré môžu veci dosť pokaziť.

Foto: shutterstock/Kelly Whalley
Tak ako v živote, aj v záhradkárstve je dobrá spoločnosť veľmi dôležitá. Vzájomné pestovanie zeleniny a ovocia je metóda, pri ktorej blízkosť rastlín pôsobí ako prirodzená ochrana a podpora. Správnou kombináciou druhov možno znížiť výskyt chorôb, odradiť škodcov a dokonca zvýšiť úrodu. Škodcovia často hľadajú svojich obľúbencov podľa čuchu a zmes vôní bylín, zeleniny a kvetov ich môže účinne zmiasť. Chcete sa starať o jahody? Pozrite si, čo vysadiť okolo nich.
Čo sadiť okolo jahôd? Máte niekoľko dobrých možností
Jahody sa najlepšie cítia v dobrej spoločnosti. Takej, ktorá podporuje ich rast, odolnosť a plodenie. Samota im nerobí dobre, ale nevhodní susedia sú ešte horší. Vyhnite sa výsadbe kríkov vedľa kapustovitej zeleniny, paradajok, zemiakov, malín, ostružín alebo uhoriek. Takéto susedstvo je ľahkou cestou k chorobám a napadnutiu nenásytnými škodcami. Našťastie môžete vysadiť rastliny, ktoré pôsobia ako najlepší partneri jahôd v záhrade. Ktoré z nich si zaslúžia pomenovanie spojenci?
- Cesnak a cibuľa – ich intenzívna vôňa pôsobí ako prirodzená ochranná bariéra. Účinne odpudzujú hubové choroby, háďatká a vošky.
- Hrach a fazuľa – prirodzený dodávatelia dusíka. Jeho prítomnosť zlepšuje úrodnosť pôdy, vďaka čomu jahody rastú bujnejšie a zdravšie.
- Majoránka, tymián a mäta – bylinní ochrancovia. Odpudzujú škodcov a dodávajú záhrade krásnu vôňu a kulinársky prínos.
- Rumanček a borák – priťahujú včely a iný opeľujúci hmyz, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu dobrého ovocia. Borák má navyše vlastnosti, ktoré zlepšujú štruktúru pôdy.
- Červená repa a mrkva – neprekážajú jahodám. Ich koreňové systémy si nekonkurujú v boji o vodu ani o zložky a spolu tvoria vyvážený tím.
Ako vidíte, záhony sa oplatí plánovať nielen kvôli estetike, ale aj kvôli záhradkárskym vzťahom. Ak to urobíte, máte väčšiu šancu na úspešnú sezónu.
Čo sa dá urobiť, aby jahody dobre rodili? Zabezpečte správnu starostlivosť
Lahodné, pevné a sladké jahody nie sú výsledkom náhody, ale dôslednej starostlivosti a niekoľkých záhradkárskych trikov, ktoré môžu všetko zmeniť. Jedným z nich je správne zalievanie – najlepšie hneď ráno alebo večer, keď slnko nepáli na listy. Voda by mala ísť priamo do pôdy, a nie na rastlinu, pretože príliš veľa vlhkosti v rastline je pozvánkou na choroby, najmä na pleseň sivú.
Aby ste udržali vlhkosť a zabránili burinám v prenikaní do záhonov, oplatí sa siahnuť po mulči. Slama alebo agrotextília nielenže splnia svoju úlohu, ale zároveň udržia ovocie čisté. Jahody sa vám odvďačia aj tým, že odstránia floém, tzv. fúzy, ktoré odčerpávajú energiu z plodov. Je to malá námaha a rozdiel v chuti a veľkosti plodov môže byť niekedy veľkolepý.
Raz za niekoľko rokov je dobré dať sadeniciam nové miesto na život, aby sa predišlo vyčerpaniu pôdy a zákerným chorobám, ktoré sa rady vracajú na známe miesta. A nakoniec, hnojenie. Namiesto umelých hnojív zvoľte kompost, dobre prekvasený hnoj alebo žihľavový hnoj. Prirodzená podpora pôdy a rastlín je nielen poklonou prírode, ale aj spôsobom, ako získať skutočne chutné plody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jahody rastú ako bláznivé. Pripravte si tekuté hnojivo a pravidelne zalievajte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.