21.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Prostock-studio).
Všeobecne rozšírené presvedčenie, že šálka teplého mlieka pred spaním pomáha zaspať, má svoje korene v tradícii, a hoci vedecké poznatky ho čiastočne potvrdzujú, skutočnosť je zložitejšia. Skutočne podporuje spánok chemické zloženie mlieka, alebo sú to skôr naše zvyky? Vysvetľujeme.

Foto: shutterstock/Prostock-studio
Mlieko obsahuje aminokyseliny, ktoré môžu potenciálne podporiť spánok. Kľúčovou zložkou je tryptofán, esenciálna aminokyselina, ktorá musí byť dodávaná so stravou. Tryptofán zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe hormónov, ako je serotonín, známy ako „hormón šťastia“, ktorý pomáha regulovať spánok, a melatonín, hormón podporujúci zaspávanie. Odborník na spánok Michael Breus v rozhovore pre portál Live Science povedal, že podľa jeho názoru tu pôsobí aj psychologický faktor. Mnohí si šálku mlieka spájajú s bezpečnými a pokojnými chvíľami, ktoré môžu mať na myseľ relaxačný účinok.
Ako zdôrazňuje, príjem tryptofánu v pohári mlieka alebo dokonca v porcii morčacieho mäsa sám o sebe nestačí na vyvolanie ospalosti. Ako upozorňujú Lin Zheng a Mouming Zhao z Juhočínskej technologickej univerzity, tryptofán musí súťažiť s inými aminokyselinami, aby sa dostal do mozgu. Práve to obmedzuje jeho účinnosť pri vyvolávaní spánku. Okrem toho mlieko obsahuje mnoho ďalších zložiek, ktoré tiež vstupujú do tejto súťaže, čo výrazne znižuje účinnosť tryptofánu.

Foto: shutterstock/Rustle
Výskum poukazuje na ďalšie zlúčeniny prítomné v mlieku, ktoré môžu mať vplyv na ospalosť
Kazeínový trypsínový hydrolyzát (CTH) obsahuje peptidy, ktoré sa preukázateľne viažu na receptory GABA-A v mozgu. Tieto receptory sú zodpovedné za potlačenie nervovej aktivity a podporu spánku. Pokusy vykonané na myšiach ukázali, že jeden z peptidov v CTH výrazne predĺžil čas spánku a urýchlil zaspávanie.
Zdôraznil však, že na to, aby sme pocítili účinky tryptofánu v mlieku, by bolo potrebné vypiť obrovské množstvo – približne 7,6 litra – čo by bolo nielen nepraktické, ale aj škodlivé pre organizmus. Teplý nápoj síce môže napomôcť uvoľneniu tým, že zvyšuje krvný obeh, ale jeho chemické zloženie vrátane pôsobenia spomínaných peptidov nevyžaduje, aby sme siahli po pohári s vyššou ako izbovou teplotou.

Foto: shutterstock/Prostock-studio
Kvalitu nočného odpočinku môže zároveň ovplyvniť mnoho faktorov. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa pred spaním kofeínu, vypnúť zariadenia vyžarujúce modré svetlo a vykonávať jemné cvičenia, ako je napríklad joga. Kvalita nášho spánku závisí od mnohých faktorov, ktoré je vhodné vziať do úvahy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pohár mlieka denne vás môže zachrániť pred rakovinou: Prevratný objav vedcov!
Skladujete takto mlieko? Vďaka tomu stráca svoju čerstvosť oveľa rýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.