16.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ell_lial6).
Chronický stres je postrachom modernej doby. Rýchle životné tempo, vysoké očakávania, tlak v práci a ďalšie každodenné problémy si vyberajú svoju daň na našej psychike a nútia nás bojovať s nadmerne vysokou hladinou kortizolu. Stále si neuvedomujeme, že silný alebo chronický stres devastuje nielen psychiku, ale aj dôležité orgány a celé telo. Lekári bijú na poplach, že je čoraz častejšou príčinou predčasného starnutia a mnohých zdravotných problémov. Prečítajte si o šiestich nezjavných účinkoch stresu a o tom, ako proti nemu účinne bojovať.

Foto: shutterstock/Ell_lial6
Stres poškodzuje kĺby
Chronický stres spôsobuje v tele zápal a kĺby sú na tento proces obzvlášť náchylné. V dôsledku toho môžeme pociťovať ich zvýšenú bolesť a stuhnutosť. Stres tiež spôsobuje nevedomé svalové napätie, ktoré sťažuje udržiavanie správneho držania tela a dodatočne zaťažuje pohybový aparát. V stresových situáciách tiež často nemáme dostatok spánku a práve počas fázy hlbokého spánku dochádza k najväčšej produkcii kolagénu a prirodzeným mechanizmom zodpovedným za regeneráciu kĺbov.
Stres zaťažuje srdce
Chronický stres môže byť nebezpečný pre naše zdravie a život. Nadmerné uvoľňovanie adrenalínu je často spojené so zrýchleným srdcovým rytmom. Dlhodobý život v strese spôsobuje aj hypertenziu, ktorá je vážnym rizikovým faktorom infarktu alebo mŕtvice. Neustále zvýšená hladina stresových hormónov (kortizolu, adrenalínu a noradrenalínu) prispieva aj k zápalom v celom tele vrátane ciev s rizikom aterosklerózy a sťaženého prietoku krvi do srdca.
Stres spôsobuje tráviace problémy
Stres negatívne ovplyvňuje črevá a celý tráviaci systém. Nie nadarmo sa nazýva žalúdočná neuróza – spája sa s psychosomatickými ťažkosťami, ako sú nadúvanie, nevoľnosť, zápcha, hnačka, bolesti brucha alebo syndróm dráždivého čreva. To všetko preto, lebo stres aktivuje dráhy sympatického nervového systému, črevného nervového systému – črevá a mozog sú totiž navzájom prepojené a posielajú si nervové signály. Stresové hormóny tiež narušujú vylučovanie tráviacich enzýmov.
Stres podporuje priberanie a bráni chudnutiu
Chronický stres tiež narúša metabolizmus. Príliš vysoká hladina kortizolu stimuluje chuť do jedla, najmä na kalorické potraviny, a podporuje ukladanie tuku. Zároveň brzdí metabolizmus, čo môže sťažiť chudnutie nadváhy. Platí to najmä vtedy, ak sa vyskytnú aj problémy so spánkom.
Stres zhoršuje imunitu
Silný alebo dlhodobý stres negatívne ovplyvňuje aj prirodzenú črevnú bakteriálnu flóru, čo vedie k väčšej náchylnosti na infekcie. Prispieva tiež k zápalom v tele a narúša prirodzené procesy obnovy buniek a tkanív nášho tela. Lekári zdôrazňujú, že stres je tiež rizikovým faktorom autoimunitných ochorení, ktoré sú dôsledkom toho, že imunitný systém útočí na vlastné telo.

Foto: shutterstock/Marian Weyo
Stres narúša funkciu mozgu
Chronický stres vedie k úzkostným poruchám a neustálym obavám. Nesmierne zaťažuje mozog, ktorý neustále pracuje na najvyššie obrátky. To má za následok silné vyčerpanie celého tela a únavu silnejšiu ako po intenzívnom fyzickom cvičení. Okrem toho stimulovaný mozog nie je schopný prejsť do režimu odpočinku, z čoho vyplývajú problémy so zaspávaním a časté prebúdzanie. Štúdie potvrdili, že chronický stres ničí spojenia medzi neurónmi v mozgu, podporuje zapamätávanie si len negatívnych podnetov a výrazne zvyšuje riziko depresie. Zhoršuje tiež pamäť a koncentráciu a spôsobuje, že aj jednoduchá úloha sa zdá byť nesplniteľná.
Ako účinne bojovať proti stresu?
Boj so stresom je skutočnou výzvou, ale odborníci poukazujú na to, že existujú metódy, ktoré prinášajú dlhodobú úľavu. Napriek všetkému dokážu účinne znížiť hladinu stresových hormónov. Tu sú najlepšie spôsoby:
- Dychové techniky: vykonávajte hlboké nádychy a pomalé výdychy, ktoré trvajú 4 sekundy;
- Fyzická aktivita: ak je to možné, vykonávajte intenzívne tréningy. Sú účinné pri znižovaní stresových hormónov a zároveň spúšťajú uvoľňovanie endorfínov. Takisto uľahčujú zaspávanie;

Foto: pexels/Anastasiya Gepp
- Porozprávajte sa s blízkou osobou: Povedzte o svojich problémoch niekomu, komu dôverujete. Otvorenie sa a vyslovenie svojich starostí nahlas vás môže prinútiť pristupovať k nim s väčším odstupom. Kontakt s druhou osobou má tiež pozitívny vplyv na vašu náladu a zlepšuje vašu náladu;
- Obmedzte alkohol a kofeín: v ťažkých situáciách zhoršujú stres a zápal a negatívne ovplyvňujú hladinu energie a náladu. Namiesto toho budú lepšie bylinkové nálevy (napr. z medovky) a čistá voda.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jednoduchý spôsob, ako rýchlejšie zaspať a znížiť stres. Započúvajte sa doň pred spaním
Fialový bylinný nálev na stres a problémy so spánkom. Pite dvakrát denne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.