14.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/astudio).
Lietadlá sa stali jedným z najpopulárnejších dopravných prostriedkov, no nie každý by ich mal využívať. Zdravotné dôvody môžu spôsobiť, že aj krátky let sa stane vážnym rizikom pre pasažiera. Bohužiaľ, mnohí ľudia si neuvedomujú potenciálne kontraindikácie lietania. Prinášame vám prehľad situácií, kedy je lepšie zostať nohami pevne na zemi.

Foto: shutterstock.com/astudio
Cestovanie lietadlom prináša zmenu tlaku, nižšie množstvo kyslíka v kabíne a obmedzenú možnosť pohybu. Tieto faktory môžu byť mimoriadne nebezpečné pre osoby s vážnymi ochoreniami srdca alebo pľúc.
Vážne riziko vo výškach: S týmito diagnózami radšej nevstupujte na palubu
Medzi najvýznamnejšie kontraindikácie lietania patria závažné srdcové problémy. Nekompenzované srdcové zlyhávanie, nedávno prekonaný infarkt (najmä v priebehu prvých 6 týždňov), nestabilná angína pectoris či nekontrolované poruchy srdcového rytmu predstavujú vážne riziko počas letu.
Rovnako opatrní by mali byť pacienti s chronickými ochoreniami dýchacieho systému, napríklad s astmou v akútnom štádiu alebo CHOCHP. Dokonca aj pri malom fyzickom úsilí na palube môže u nich dôjsť k zhoršeniu dýchacej kapacity.
Pozor na tieto situácie: Nedávne zákroky a implantáty vyžadujú zvláštnu opatrnosť
Nielen vážne choroby, ale aj nedávne lekárske zákroky môžu byť kontraindikáciou cestovania lietadlom. Týka sa to najmä osôb po stomatologických operáciách, obzvlášť počas koreňového ošetrenia alebo s aktívnym zápalom. Zmena tlaku môže v takýchto prípadoch viesť k silnej bolesti alebo komplikáciám.
Mimoriadnu opatrnosť by mali zachovať osoby s implantovanými kardiostimulátorom alebo kovovými implantátmi. Hoci moderné bezpečnostné brány sú pre väčšinu zariadení bezpečné, niektoré kardiostimulátory môžu byť citlivé na elektromagnetické pole. Z tohto dôvodu by osoby s implantátmi mali mať vždy pri sebe tzv. pas zariadenia, teda dokument s lekárskymi údajmi o implantovanom prístroji.

Foto: shutterstock.com/Odua Images
Môžu tehotné ženy lietať lietadlom? Áno, ale s týmito obmedzeniami
Tehotenstvo, pokiaľ prebieha normálne, nie je kontraindikáciou letu – aspoň do 36. týždňa (alebo 32. týždňa v prípade viacpočetného tehotenstva). Avšak v prípade rizikového tehotenstva, kontrakcií, krvácania či anémie by mala byť letecká cesta konzultovaná s lekárom.
Počas letu by tehotné ženy mali pamätať na správne zapnutie bezpečnostných pásov a pravidelný pohyb po kabíne, aby znížili riziko trombózy. Pás by mal byť umiestnený pod bruchom, nie cez neho. Taktiež je dôležité piť dostatok tekutín a vyhnúť sa dlhému sedeniu v jednej polohe.
Mnohé letecké spoločnosti majú vlastné pravidlá pre tehotné cestujúce, preto je vhodné informovať sa o nich pred rezerváciou letu. Niektoré môžu vyžadovať lekárske potvrdenie po dosiahnutí určitého týždňa tehotenstva.
Pamätajte, že vaše zdravie je prvoradé. Ak patríte do niektorej z rizikových skupín, zvážte alternatívne spôsoby dopravy alebo odložte cestu na vhodnejší čas. Žiadna dovolenka či pracovná cesta nestojí za ohrozenie vášho zdravia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Fakty a mýty o lietaní alebo čo neviete o lietadlách
Môže to viesť ku katastrofe. Ako počasie ovplyvňuje letectvo?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.