12.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/IRINA ORLOVA).
Jar je zvláštnym obdobím pre ovocné stromy, ktoré po zimnom spánku potrebujú správnu výživu. Správna výživa v tomto období má obrovský vplyv na ich kondíciu, odolnosť voči chorobám a bohatú úrodu. Prečítajte si o osvedčených metódach hnojenia mladých a viacročných stromov.

Foto: shutterstock/IRINA ORLOVA
Prečo je dôležité hnojiť ovocné stromy na jar?
Jarné hnojenie ovocných stromov je jednou z najdôležitejších úloh pri údržbe sadu. Po zimnom spánku sa stromy intenzívne vyvíjajú, vytvárajú nové výhonky, listy, kvety a neskôr aj plody. Vtedy potrebujú veľké množstvo živín.
Správne hnojenie na jar dodáva stromom potrebné makro- a mikroživiny. Dusík podporuje vývoj listov a výhonkov, fosfor zodpovedá za správne kvitnutie a nasadzovanie plodov a draslík posilňuje odolnosť voči chorobám a zlepšuje kvalitu plodín. Okrem toho horčík, vápnik a mikroživiny, ako napríklad železo a bór, zabezpečujú správny metabolizmus rastlín.
Čím hnojiť ovocné stromy na jar – organickými alebo minerálnymi hnojivami?
Na jarné hnojenie ovocného sadu môžete použiť organické aj minerálne hnojivá. Každé z nich má svoje výhody a za určitých podmienok funguje najlepšie.
Organické hnojivá, ako je kompost, hnoj alebo biohumus, majú pomalší, ale dlhodobý účinok. Zlepšujú štruktúru pôdy, zvyšujú jej schopnosť zadržiavať vodu a aktivitu mikroorganizmov. Sú skvelou voľbou pre ekologické sadovníctvo. Kompost môžete aplikovať v množstve 3 až 5 kg na meter štvorcový plochy okolo stromu.
Na druhej strane, minerálne hnojivá pôsobia rýchlejšie a umožňujú presné doplnenie špecifických zložiek. Dobre fungujú v prípade výrazného nedostatku alebo na chudobných pôdach. Vyberte si kombinované hnojivá určené pre ovocné stromy, ktoré obsahujú vyvážený podiel NPK (dusík, fosfor a draslík).
Hnojenie mladých ovocných stromov na jar – zásady a načasovanie
Mladé ovocné stromy, ktoré ešte nedosiahli plnú plodnosť, majú špecifické potreby hnojiva. Ich koreňový systém je menej vyvinutý a prioritou je správny vývoj vegetatívnych častí.
Najlepší čas na hnojenie mladých ovocných stromov na jar je od konca marca do polovice apríla, keď je pôda už rozmrznutá, ale púčiky sa ešte nezačali vyvíjať. V prípade chladnej jari môžete hnojenie odložiť, kým teplota pôdy nedosiahne aspoň 5 – 7 °C. Vyhnite sa hnojeniu počas mrazov a na zamrznutej pôde.
Hnojivo rovnomerne rozmiestnite v koreňovej zóne, ktorá siaha približne po líniu koruny stromu, pričom dodržte vzdialenosť približne 15 – 20 cm od kmeňa. Potom ho jemne vmiešajte do vrchnej vrstvy pôdy a výdatne zalejte, najmä ak je jar suchá. Vyhnite sa rozsypaniu hnojiva priamo na rastlinu.
Mladé stromčeky môžete hnojiť 2 – 3 krát za sezónu. Po prvom hnojení na jar by sa ďalšie hnojenie malo uskutočniť v máji/júni, pričom sa vyberajú hnojivá s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Tretiu dávku môžete aplikovať začiatkom júla, ale nezabudnite sa vyhnúť neskorému hnojeniu, ktoré by mohlo narušiť prípravu stromov na zimu.
Hnojenie starých ovocných stromov na jar – ako obnoviť ich vitalitu?
Staré ovocné stromy si vyžadujú trochu iný prístup ako mladé sadenice. Viacročné rastliny majú rozsiahly koreňový systém a prístup k živinám hlboko v pôde. Pôda okolo nich sa však časom môže stať sterilnou a samotné stromy strácajú svoju vitalitu.
Organické hnojivá, ktoré komplexne regenerujú pôdu, sú obzvlášť cenné pre staré stromy. Kompost, fermentovaný hnoj alebo biohumus je vhodné aplikovať skôr – aj koncom februára/začiatkom marca, ak to počasie dovolí. Primiešajte ich do vrchnej vrstvy pôdy v korune stromu.
Minerálne hnojivá, najmä dusíkaté, používajte opatrnejšie ako pri mladých stromčekoch. Príliš veľa dusíka môže viesť k nadmernému rastu výhonkov na úkor plodenia. Je lepšie zvoliť kombinované hnojivá s prevahou draslíka a fosforu, ktoré podporujú kvitnutie a tvorbu plodov.
Prírodné metódy jarného hnojenia ovocných sadov
Sadovníci sa čoraz častejšie rozhodujú pre organické hnojenie. Jednou z najobľúbenejších techník je mulčovanie, t. j. pokrývanie pôdy okolo stromov vrstvou organického materiálu.
Ako mulč môžete použiť pokosenú trávu, rozdrvené konáre, kôru stromov, slamu alebo lístie. Takáto vrstva nielenže poskytuje živiny, pretože sa rozkladá, ale tiež udržiava pôdu vlhkú, obmedzuje rast buriny a chráni korene pred mrazom.
Ďalším prírodným hnojivom je žihľavový hnoj. Táto rastlina obsahuje množstvo dusíka, železa, draslíka a kremíka. Na prípravu hnojiva naplňte veľkú nádobu čerstvými žihľavami do polovice objemu, zalejte vodou (najlepšie dažďovou) a nechajte kvasiť približne 2 týždne, pričom denne premiešajte. Vzniknutú kvapalinu zrieďte v pomere 1:10 a podávajte ju stromom každé 2 – 3 týždne, najlepšie po daždi alebo po večernom zalievaní. Touto tekutinou možno v apríli alebo máji zalievať okrem iného čerešne, višne, jablone, hrušky, slivky a broskyne.
Za zváženie stojí aj výsadba sprievodných rastlín, ako je facélia vratičolistá alebo ďatelina plazivá. Tieto cenné rastliny zlepšujú štruktúru pôdy, obohacujú ju o dusík a priťahujú užitočný hmyz.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy striekať ovocné stromy parafínovým olejom? Proti ktorým škodcom najlepšie pôsobí
Najlepší postrek na ovocné stromy? Kúpite ho v lekárni za pár eur
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.