Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada,

Jarné hnojenie ovocného sadu. Čím hnojiť mladé a staré ovocné stromy?

12.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/IRINA ORLOVA). Jar je zvláštnym obdobím pre ovocné stromy, ktoré po zimnom spánku potrebujú správnu výživu. Správna výživa v tomto období má obrovský vplyv...

12.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/IRINA ORLOVA).

Jar je zvláštnym obdobím pre ovocné stromy, ktoré po zimnom spánku potrebujú správnu výživu. Správna výživa v tomto období má obrovský vplyv na ich kondíciu, odolnosť voči chorobám a bohatú úrodu. Prečítajte si o osvedčených metódach hnojenia mladých a viacročných stromov.

Čím hnojiť ovocné stromy na jar?
Foto: shutterstock/IRINA ORLOVA

Prečo je dôležité hnojiť ovocné stromy na jar?

Jarné hnojenie ovocných stromov je jednou z najdôležitejších úloh pri údržbe sadu. Po zimnom spánku sa stromy intenzívne vyvíjajú, vytvárajú nové výhonky, listy, kvety a neskôr aj plody. Vtedy potrebujú veľké množstvo živín.

Správne hnojenie na jar dodáva stromom potrebné makro- a mikroživiny. Dusík podporuje vývoj listov a výhonkov, fosfor zodpovedá za správne kvitnutie a nasadzovanie plodov a draslík posilňuje odolnosť voči chorobám a zlepšuje kvalitu plodín. Okrem toho horčík, vápnik a mikroživiny, ako napríklad železo a bór, zabezpečujú správny metabolizmus rastlín.

Čím hnojiť ovocné stromy na jar – organickými alebo minerálnymi hnojivami?

Na jarné hnojenie ovocného sadu môžete použiť organické aj minerálne hnojivá. Každé z nich má svoje výhody a za určitých podmienok funguje najlepšie.

Organické hnojivá, ako je kompost, hnoj alebo biohumus, majú pomalší, ale dlhodobý účinok. Zlepšujú štruktúru pôdy, zvyšujú jej schopnosť zadržiavať vodu a aktivitu mikroorganizmov. Sú skvelou voľbou pre ekologické sadovníctvo. Kompost môžete aplikovať v množstve 3 až 5 kg na meter štvorcový plochy okolo stromu.

@growinginthegarden

4-Step Method for Fertilizing Fruit Trees⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Fertilizing fruit trees is crucial to help them survive tough conditions and produce delicious fruit. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I had a conversation with Zach @ and he taught me his method and then taught key watering and tree care principles that will help your trees thrive. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Want to hear the entire conversation? Head to YouTube or my blog. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I guarantee you’ll learn something I did! ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ fertilizefruittrees foodforest permaculture wormcastings compost feedfruittrees hotsummergardentip howtogrowyourownfood growinginthegarden organicgarden desertgarden arizonagarden ⁣⁣⁣

♬ original sound – Growing in the Garden – Growing in the Garden

Na druhej strane, minerálne hnojivá pôsobia rýchlejšie a umožňujú presné doplnenie špecifických zložiek. Dobre fungujú v prípade výrazného nedostatku alebo na chudobných pôdach. Vyberte si kombinované hnojivá určené pre ovocné stromy, ktoré obsahujú vyvážený podiel NPK (dusík, fosfor a draslík).

Hnojenie mladých ovocných stromov na jar – zásady a načasovanie

Mladé ovocné stromy, ktoré ešte nedosiahli plnú plodnosť, majú špecifické potreby hnojiva. Ich koreňový systém je menej vyvinutý a prioritou je správny vývoj vegetatívnych častí.

Najlepší čas na hnojenie mladých ovocných stromov na jar je od konca marca do polovice apríla, keď je pôda už rozmrznutá, ale púčiky sa ešte nezačali vyvíjať. V prípade chladnej jari môžete hnojenie odložiť, kým teplota pôdy nedosiahne aspoň 5 – 7 °C. Vyhnite sa hnojeniu počas mrazov a na zamrznutej pôde.

Hnojivo rovnomerne rozmiestnite v koreňovej zóne, ktorá siaha približne po líniu koruny stromu, pričom dodržte vzdialenosť približne 15 – 20 cm od kmeňa. Potom ho jemne vmiešajte do vrchnej vrstvy pôdy a výdatne zalejte, najmä ak je jar suchá. Vyhnite sa rozsypaniu hnojiva priamo na rastlinu.

Mladé stromčeky môžete hnojiť 2 – 3 krát za sezónu. Po prvom hnojení na jar by sa ďalšie hnojenie malo uskutočniť v máji/júni, pričom sa vyberajú hnojivá s vyšším obsahom draslíka a fosforu. Tretiu dávku môžete aplikovať začiatkom júla, ale nezabudnite sa vyhnúť neskorému hnojeniu, ktoré by mohlo narušiť prípravu stromov na zimu.

@sugarshackfarmandbakery

Everyone fertilizes differently, this is what I found that works for me 🌱 #fruittrees #organicfertilizer #organicgarden #homemadefertilizer #natural

♬ You – Petit Biscuit

Hnojenie starých ovocných stromov na jar – ako obnoviť ich vitalitu?

Staré ovocné stromy si vyžadujú trochu iný prístup ako mladé sadenice. Viacročné rastliny majú rozsiahly koreňový systém a prístup k živinám hlboko v pôde. Pôda okolo nich sa však časom môže stať sterilnou a samotné stromy strácajú svoju vitalitu.

Organické hnojivá, ktoré komplexne regenerujú pôdu, sú obzvlášť cenné pre staré stromy. Kompost, fermentovaný hnoj alebo biohumus je vhodné aplikovať skôr – aj koncom februára/začiatkom marca, ak to počasie dovolí. Primiešajte ich do vrchnej vrstvy pôdy v korune stromu.

Minerálne hnojivá, najmä dusíkaté, používajte opatrnejšie ako pri mladých stromčekoch. Príliš veľa dusíka môže viesť k nadmernému rastu výhonkov na úkor plodenia. Je lepšie zvoliť kombinované hnojivá s prevahou draslíka a fosforu, ktoré podporujú kvitnutie a tvorbu plodov.

Prírodné metódy jarného hnojenia ovocných sadov

Sadovníci sa čoraz častejšie rozhodujú pre organické hnojenie. Jednou z najobľúbenejších techník je mulčovanie, t. j. pokrývanie pôdy okolo stromov vrstvou organického materiálu.

Ako mulč môžete použiť pokosenú trávu, rozdrvené konáre, kôru stromov, slamu alebo lístie. Takáto vrstva nielenže poskytuje živiny, pretože sa rozkladá, ale tiež udržiava pôdu vlhkú, obmedzuje rast buriny a chráni korene pred mrazom.

Ďalším prírodným hnojivom je žihľavový hnoj. Táto rastlina obsahuje množstvo dusíka, železa, draslíka a kremíka. Na prípravu hnojiva naplňte veľkú nádobu čerstvými žihľavami do polovice objemu, zalejte vodou (najlepšie dažďovou) a nechajte kvasiť približne 2 týždne, pričom denne premiešajte. Vzniknutú kvapalinu zrieďte v pomere 1:10 a podávajte ju stromom každé 2 – 3 týždne, najlepšie po daždi alebo po večernom zalievaní. Touto tekutinou možno v apríli alebo máji zalievať okrem iného čerešne, višne, jablone, hrušky, slivky a broskyne.

Za zváženie stojí aj výsadba sprievodných rastlín, ako je facélia vratičolistá alebo ďatelina plazivá. Tieto cenné rastliny zlepšujú štruktúru pôdy, obohacujú ju o dusík a priťahujú užitočný hmyz.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy striekať ovocné stromy parafínovým olejom? Proti ktorým škodcom najlepšie pôsobí

Najlepší postrek na ovocné stromy? Kúpite ho v lekárni za pár eur


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Postriekajte ním uhorky ešte tento víkend. Žiadna pleseň sa ich nedotkne

16.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/irkus). Pestovanie uhoriek v domácich záhradách je veľmi obľúbené. Niekedy sa však počas tohto procesu môžete stretnúť s problémom:…

Nemusíte vyhodiť pripálený hrniec. Takto ho dokonale vyčistíte!

16.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/SrideeStudio). Pripálený hrniec vyzerá ako kandidát na smetisko? Neponáhľajte sa s jeho vyhodením! Máme pre vás overené triky, ktoré…

Sused polieva dvakrát denne – a to je chyba. Odborník radí inak

16.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FamVeld). Zalievanie - pri pestovaní rastlín asi nie je jednoduchšia úloha, a predsa ju mnoho ľudí robí zle. Príliš…

Vaša záhrada je slimačí raj? Tieto rastliny ich priťahujú ako magnet!

16.6.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MakroBetz). Slimáky dokážu za jedinú noc zničiť celú úrodu. Tieto nenásytné škodce milujú vlhké prostredie a určité druhy rastlín.…

Konkurencia pre hortenzie. Nápadný ker kvitne bujne až do mrazov

16.06.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alex Manders). Vďaka svojej kráse a jednoduchosti pestovania sa osvedčuje ako veľká okrasná rastlina v každej záhrade. Ibištek sýrsky…

Auto Trendy

USS Nimitz mení kurz: Americká úderná skupina smeruje na Blízky východ

17.06.2025, Redakcia Auto trendy Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že lietadlová loď USS Nimitz mení kurz a smeruje na Blízky východ. Rozhodnutie padlo v dôsledku „operačnej núdze“, ktorá si vyžiadala okamžitý…

Nehoda s prekvapením: Súčiastky munície v jednom z havarovaných áut

12.06.2025, Redakcia Auto trendy Dramatická nehoda na ceste I/11 pri Mostoch u Jablunkova spôsobila popoludní nielen dopravný kolaps, ale aj nečakané bezpečnostné riziko. Po zrážke viacerých vozidiel sa ukázalo, že…

Vodopád z budovy: Blesky a povodne zabili najmenej 5 ľudí!

16.6.2025 Redakcia Auto trendy - Zo strechy budovy sa lial skutočný vodopád, voda odnášala autá. To je výsledok mohutných prívalových dažďov, ktoré prešli cez severovýchodnú časť Spojených štátov a priniesli…

Žltá kontrolka DPF sa rozsvietila? Nikdy nezastavuj motor!

16.6.2025 Redakcia Auto trendy . Keď sa v aute rozsvieti žltá kontrolka s ikonkou DPF, väčšina vodičov v prvom momente chce zastaviť vozidlo. To je však veľká chyba! Táto kontrolka…

Ničíš si batériu v mobile? Týchto 7 chýb robí každý druhý!

16.6.2025 Redakcia Auto trendy - Mnohí robia pri nabíjaní svojho smartfónu chyby – a tak si ničia batériu. Povieme ti, ako sa správne starať o tvoj mobil. Bohužiaľ, nie všetky…

Bezpečnostný pás pre tehotné: Ako sa správne pripútať a chrániť bábätko v aute

16.06.2025, Redakcia Auto trendy O tom, že tehotná žena by mala byť počas jazdy autom vždy pripútaná, netreba diskutovať. Štatistiky totiž hovoria jasne – až 70 % úrazov počas tehotenstva…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov