07.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/HTWE).
Jar je čas, keď sa mnohí ľudia rozhodnú pestovať na záhrade rôzne druhy zeleniny a ovocia. Jedným z najčastejších druhov, ktoré sa objavujú na záhonoch, sú jahody. Pozrite sa, ako sa starať o kríky, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody a nemuseli sa obávať o ich rast.

Foto: shutterstock.com/HTWE
Niektorí záhradkári už majú za sebou prvú výsadbu jahôd. U jednotlivých pestovateľov je dokonca možné už teraz sa tešiť z červenej, chutnej úrody. Niekedy však nastane situácia, že kvety rastúce na kríku sa nepremenia na plody, ale začnú vädnúť a strácajú svoje čaro. Čo by ste mali robiť? Čo najskôr si pripravte domáce hnojivo na jahody, aby ste rastlinám dodali správne živiny. Ide o triviálnu úlohu, ktorá si vyžaduje len dve zložky.
Jahody: Začala sa sezóna jarnej starostlivosti o kríky. Pozor na kvety
Pestovatelia jahôd rozlišujú tri termíny výsadby kríkov:
- jar (marec až máj),
- leto (júl až august),
- jeseň (september až polovica októbra).
Nech sa záhradkár rozhodne pestovať jahody v ktoromkoľvek období, proces starostlivosti o sadenice bude vyzerať podobne. Medzi hlavné úlohy patria:
- zalievanie,
- odstraňovanie buriny,
- ochrana proti škodcom,
- hnojenie.
Ak zanedbáte jeden z týchto faktorov, musíte počítať s nižšou úrodou alebo s ich úplným vymiznutím. Najkritickejším momentom je, keď si všimnete, že biele kvety začínajú odumierať. Najčastejším dôvodom je nedostatok živín – najmä draslíka. Našťastie ich možno rýchlo zachrániť prípravou kostihojovej kaše.
Hnojivo na jahody. Vďaka tejto zmesi budú vaše kríky bohaté na plody
Kostihoj je rastlina, ktorá bola dlhé roky známa svojimi liečivými vlastnosťami. Časom sa však zistilo, že obsahuje škodlivé alkaloidy, a preto sa neodporúča používať ju vnútorne. Vyznačuje sa veľkými, drsnými listami a zvonovitými kvetmi sfarbenými do fialova alebo ružova. Prirodzene rastie na vlhkých miestach v blízkosti jazier, rybníkov a riek. Bez väčších problémov sa dá pestovať aj v domácej záhrade. To je veľmi výhodné najmä pre pestovateľov. Krík je jedným z najväčších zdrojov draslíka, ktorý výrazne ovplyvňuje vývoj jednotlivých druhov zeleniny a ovocia.
Stačí nazbierať za hrsť listov kostihoja, nakrájať ich na menšie kúsky a zaliať 2 – 3 litrami vody (najlepšie dažďovej). Celé to odložte na teplé miesto, ale nevystavujte to priamemu slnečnému žiareniu. Po niekoľkých dňoch začne odvar kvasiť, a tak bude vydávať nepríjemný zápach. Nezabudnite roztok miešať. Keď si všimnete, že z povrchu začne miznúť pena, znamená to, že kaša nadobudla dostatočnú pevnosť. Takto pripravené hnojivo by sa malo riediť vodou v pomere 1:10. Jahody ošetrené touto výživnou zmesou raz za dva/tri týždne sa budú správne vyvíjať. Navyše ich rast bude taký enormný, že možno nebudete stíhať zbierať úrodu. Táto kaša bude skvelá aj pre paradajky, papriky, cukety a uhorky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Jahody rastú ako bláznivé. Pripravte si tekuté hnojivo a pravidelne zalievajte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.