03.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/iva).
Kvasnicové hnojivo je jednoduchý, lacný a ekologický spôsob, ako zlepšiť rast, kvitnutie, plodenie a celkový stav mnohých záhradných a črepníkových rastlín. Poskytuje cenné zložky, ktoré podporujú rozvoj koreňov a zvyšujú odolnosť voči chorobám. Je to jedna z najúčinnejších prírodných metód starostlivosti o záhony a kvetinové záhony. Získanie bohatej úrody z vlastnej záhrady je na dosah.

Foto: shutterstock/iva
Prečo používať kvasnicové hnojivo?
Hoci sa tento výrobok spája najmä s domácim pečením, už si stihol získať veľké uznanie medzi záhradkármi, ktorí sa snažia vyhnúť chemickým prípravkom. Ich nadbytok môže byť škodlivý pre užitočný hmyz, ktorý navštevuje vaše záhony. Okrem toho, keď sa rozhodnete pestovať vlastné ovocie a zeleninu, zvyčajne sa riadite myšlienkou získať zdravé a úplne prirodzené dary prírody. Aký je prínos zalievania rastlín kvasnicami?
- Predstavujú spôsob, ako zlepšiť kvalitu pôdy. Kvasnice obsahujú enzýmy a zlúčeniny, ktoré stimulujú rast mikroorganizmov, ktorých prítomnosť sa prejavuje v lepšej štruktúre a úrodnosti pôdy.
- Používanie domáceho kvasnicového hnojiva stimuluje vývoj koreňov a rast výhonkov, takže pestované rastliny rastú bujne a zdravo. Okrem toho sa zvyšuje ich odolnosť voči hubovým chorobám.
- Prírodná špecifikácia tiež zlepšuje kvitnutie a plodenie. Vďaka lepšej dostupnosti živín je rastlina schopná produkovať viac kvetov a plodov lepšej kvality.
Ako vyrobiť kvasnicové hnojivo? Existujú dve možnosti
Výhodou používania hnojiva z kvasníc je jeho univerzálnosť a jednoduchá príprava. Najmä preto, že sa dá vyrobiť dvoma spôsobmi v závislosti od našich potrieb a trpezlivosti.
- Prvou možnosťou je nekvasené kvasnicové hnojivo. Stačí rozpustiť 100 g čerstvých kvasníc v 10 litroch teplej vody. Odstavte ho na jednu hodinu. Po tomto čase je prostriedok pripravený na použitie a nemusíte ho riediť. Používajte každé dva týždne.
- Príprava hnojiva z fermentovaných kvasníc si vyžaduje viac času. Je to však silnejší prípravok. Do veľkej nádoby vložte 100 g rozdrobeného droždia, posypte 1 šálkou cukru a odložte na dve hodiny. V ďalšom kroku pridajte 10 litrov teplej vody a dôkladne premiešajte. Odstavte na týždeň, aby mohlo prebehnúť kvasenie. Keďže domáce hnojivo je vysoko koncentrované, musíte ho zriediť – zmiešajte 1 pohár hnojiva s 10 l vody a rastliny len zalejte.
Ktoré rastliny by sa mali zalievať kvasnicami?
Mnohé druhy veľmi dobre reagujú na domáce hnojivo. Kvasnice ocenia najmä:
- paradajky,
- uhorky,
- papriky,
- cukety,
- jahody.
Týmto prírodným produktom by sa mali polievať aj ovocné kríky a stromy, ako sú maliny, egreše, ríbezle, jablone, hrušky, marhule, čerešne a višne. Hnojivo bohaté na živiny prospeje aj okrasným rastlinám, ako sú ruže, pivonky, begónie a levanduľa. Možno ho použiť aj na črepníkové kvety. Dobre na neho reagujú paprade, lopatkovce, orchidey a monstery.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prírodné hnojivá pre pivonky. Ako ich používať pre dlhé a bohaté kvitnutie?
V lete budú ruže hýriť kvetmi. Všetko, čo potrebujete, je liter vody a 25 g tohto prípravku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.