30.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E).
Každý z jej kvetov žije len jeden deň, ale dospelá rastlina ich môže vytvoriť stovky. Práve táto vlastnosť z nej robí výnimočnú okrasnú rastlinu do každej záhrady. Pozrite sa, čo ľaliovka nemá rada, aby ste jej zabezpečili tie najlepšie podmienky na pestovanie a mohli sa tešiť z horúčky farieb počas celého leta.

Foto: shutterstock/S.O.E
Ľaliovky sú skutočnými skvostmi medzi záhradnými trvalkami. Zaujmú svojím výrazným vzhľadom, dlhovekosťou a nízkymi nárokmi, ak nájdu správne miesto. Ich štíhle listy a veľkolepé kvety zdobia záhradu od júna až do prvých jesenných dní. K ich obľúbenosti prispieva nielen ich krása, ale aj odolnosť voči nepriaznivým podmienkam. Vďaka obrovskému výberu odrôd, od pastelových až po intenzívne ohnivé odtiene, si každý nájde niečo pre seba. Aby však ľaliovky vyzerali naozaj nádherne, oplatí sa im venovať trochu starostlivosti.
Čo nemajú ľaliovky rady? Toto by ste mali vedieť o týchto veľkolepých rastlinách
Hoci sa ľaliovky považujú za odolné trvalky, aj ony majú svoje záhradné vrtochy. Najslabšie rastú v plnom tieni – tam rýchlo strácajú silu na bujné kvitnutie. Najlepšie sa cítia na stanovištiach na plnom slnku alebo v ľahkom polotieni, kde môžu naplno využiť svoj potenciál. Pôda by mala byť priepustná, mierne vlhká a nie príliš suchá. Pri výsadbe kvetov na jar alebo začiatkom jesene treba pamätať na to, aby sa medzi rastlinami dodržali vzdialenosti približne 40 cm. Príliš malé rozostupy oslabujú ich vývoj.
Pri každodennej starostlivosti nepredstavuje ľaliovka žiadne väčšie problémy. Pravidelná zálievka sa hodí len počas dlhších období sucha. Rastlinám sa veľmi dobre darí bez intenzívneho hnojenia, ale ak chcete, aby hojne kvitli, môžete ich podporiť doma pripravenou výživou, ktorá nie je príliš bohatá na dusík. Nadbytok dusíka spôsobí, že namiesto kvetov budú mať rastliny bujné listy a oslabí sa ich odolnosť voči zimným mrazom.
TIP! Ľaliovky prežijú zimu bez problémov a nevyžadujú si žiadne špeciálne prípravky. Na jeseň stačí orezávať uschnuté listy alebo ich ponechať na záhone a odstrániť ich až v predvianočnom období. V chladnejších oblastiach sa odporúča mladé sadenice prikryť vrstvou mulča, ale mali by sa dobre zaobísť aj bez neho.
Čím hnojiť ľaliovky? Domáci spôsob, ako podporiť ich kvitnutie
Hoci každý kvet ľaliovky poteší oko len na jeden deň, zrelý trs ich môže produkovať stovky, deň čo deň. Aby rastlina nestratila svoju vitalitu, oplatí sa postarať o jej zdravie a správnu „stravu“. Staré trsy by sa mali každých 3 až 5 rokov rozdeliť a presadiť, aby ľaliovka opäť nabrala silu na bohaté kvitnutie. Nedostatok svetla, sucho alebo neúrodná pôda môžu účinne brzdiť kvitnutie, preto sa oplatí raz za čas pripraviť rastlinám výživový koktail.
Pripravte:
- 2 šálky dreveného popola,
- 5 litrov dažďovej vody alebo prevarenej vody,
- čajovú lyžičku kostnej múčky alebo dolomitu.
Najprv preosejte drevný popol cez jemné sito a zbavte ho väčších kusov a nečistôt. Potom ho nasypte do vedra s dažďovou vodou a dôkladne premiešajte. Hotovú zmes odložte na niekoľko hodín, aby sa živiny stihli rozpustiť a spojiť s vodou. Pred použitím je dobré roztok opäť premiešať, aby bol rovnomerne nasýtený. Ako používať? Pôdu okolo ľalioviek zalievajte raz za 3 až 4 týždne počas obdobia rastu a kvitnutia, od apríla do augusta. Je dôležité aplikovať hnojivo len v blízkosti koreňov a vyhnúť sa kontaktu s listami a kvetmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mrazuvzdorné rastliny do záhrady. Prežijú aj veľmi nízke teploty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.