Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Kvety,

Preliali ste papradie? Je to problém, ale vieme, ako ho vyriešiť

12.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Benoit Bruchez). Svojou jemnou, mierne rustikálnou krásou môžu paprade oživiť každý interiér. Aj ony však môžu byť rozmarné. Nadmerné zalievanie, hoci zvyčajne s dobrým...

12.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Benoit Bruchez).

Svojou jemnou, mierne rustikálnou krásou môžu paprade oživiť každý interiér. Aj ony však môžu byť rozmarné. Nadmerné zalievanie, hoci zvyčajne s dobrým úmyslom, môže viesť k vážnym problémom. A práve tu vzniká otázka: Ako zachrániť svoju milovanú rastlinu, keď voda začne namiesto pomoci škodiť? Existuje na to pomerne jednoduchý spôsob.

Preliali ste papradie? Bezpodmienečne musíte vysušiť jej korene.
Foto: shutterstock/Benoit Bruchez

Musíte si uvedomiť, že paprade nepotrebujú každodennú zálievku. Niekedy radšej počkajte, kým vrchná vrstva pôdy vyschne. Nadmerné zavlažovanie môže viesť k zadržiavaniu vody, čo podporuje hnilobu koreňov a rast plesní. Nezabudnite tiež, že vlhkosť vzduchu v miestnosti by mala byť približne 40 – 50 %.

Ako spoznáte, že je papraď premočená?

Skôr ako začnete s liečbou, je dobré naučiť sa rozpoznať príznaky, ktoré naznačujú, že vaša papraď prešla takzvaným „vodným kúpeľom“. Všimnite si, že listy sú bledomodré a na niektorých môžu byť jemné hnedé škvrny. Znamená to, že korene začínajú hniť a celá rastlina stráca energiu. Môže sa objaviť aj nepríjemný zápach pripomínajúci príliš vlhký pivničný kút. Takéto signály si vyžadujú okamžitý zásah – pretože každá papraď si predsa zaslúži druhú šancu.

Paprade sú rastliny, ktoré sa vo vlhkom podnebí cítia dobre, ale len vtedy, ak môže pôda voľne dýchať. Pri záplave vody nemá vzduch šancu dostať sa ku koreňom, čo vedie k uduseniu. Výsledok? Rastlina stráca energiu, listy strácajú farbu a celá štruktúra sa začína rozkladať.

Ako obnoviť papradie po nadmernom zalievaní?

Na vysušenie premočeného substrátu prikryte vrchnú časť pôdy papierovými utierkami a každých niekoľko hodín ich vymeňte, aby absorbovali prebytočnú vlhkosť. Ak vašu papraď postihlo vážnejšie zaplavenie, opatrne ju vyberte z kvetináča, koreňový bal zabaľte papierovou utierkou a vložte ju na 24 – 48 hodín do nádoby naplnenej suchou ryžou. Okrem toho môžete pôdu zľahka popichať paličkou alebo perom – toto jemné prevzdušnenie umožní rýchlejšie odparovanie prebytočnej vody a dodá koreňom kyslík.

Ďalšou fázou je presadenie rastliny do novej nádoby, ktorá má účinný drenážny systém – najlepšie s viacerými drenážnymi otvormi. Pred presadením pripravte zmes pozostávajúcu z kvalitnej zeminy, kompostu, perlitu alebo hrubého piesku a rašeliny alebo kokosového vlákna v správnom pomere. Počas tohto procesu starostlivo skontrolujte koreňový systém a odstráňte všetky zhnité listy a úlomky – zdravé korene sú svetlé a pevné.

@the.plant.mom

Repotting an overgrown root bound fern from a dental clinic. the roots were starting to get moldy in the bottom and there were soooo many rhizomes in this guy!! 🤩 I’d honestly never seen any before this guy and I had to research to find out what the heck they were. I learned that another name some people call them are „fern taters“ so I shall always refer to them as such 🤣 #repottingplants #fernrepot #fern #rhizomes #rhizomesystems #plantmom #caringforplants

♬ Aesthetic – Tollan Kim

Po presadení radšej na chvíľu prerušte zalievanie, aby sa rastlina mohla postupne prispôsobiť novým podmienkam.

Ako sa starať o papradie?

V prvom rade sa musíte postarať o správnu zmes pôdy. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak použijete dobre odvodnenú pôdu, ktorá nezadržiava prebytočnú vodu. Na trhu existuje mnoho osvedčených produktov. Substrát musí mať správnu štruktúru a umožňovať voľné prúdenie vzduchu. Najlepšie funguje kombinácia univerzálnej zeminy s rašelinou alebo kokosovým vláknom a prídavkom perlitu alebo vermikulitu.

Rovnako je dôležité používať správny spôsob zavlažovania. Namiesto výdatného zalievania radšej používajte malé, presné dávky, ktoré umožnia pôde postupne absorbovať vodu. Môžete tiež siahnuť po špeciálnych dávkovačoch vody s automatickým dávkovacím systémom – takéto riešenia nielen uľahčujú život, ale aj minimalizujú riziko opätovného preliatia.

A nezabúdajte ani na správnu starostlivosť. Okrem pravidelného, mierneho zalievania sa oplatí dbať aj na šetrné hnojenie, najmä v období rastu. S množstvom to nepreháňajte – paprade, hoci sú odolné, môžu reagovať na nadbytok živín.

Ako sa opäť vyhnúť nadmernému zalievaniu papradia?

Okrem zrejmých nápravných opatrení sa oplatí zaviesť niekoľko návykov, ktoré podobným problémom v budúcnosti zabránia:

  • sledujte vlhkosť pôdy: namiesto toho, aby ste sa spoliehali len na intuíciu, použite merač vlhkosti, ktorý vám presne ukáže, kedy rastlina potrebuje vodu;
  • prispôsobte svoj plán zalievania: každá rastlina je iná – niektoré potrebujú viac pozornosti, iné menej. Pozorujte svoju papraď a spoznajte jej potreby;
  • zabezpečte dostatočné vetranie: aj v byte je dobré zabezpečiť rastline prístup čerstvého vzduchu. Otvorte okno, kedykoľvek máte možnosť, alebo ju umiestnite na miesto, kde je prúdenie vzduchu prirodzené.

Nezabudnite, že starostlivosť o rastliny je proces učenia sa z vlastných chýb. Každá papraď je iná a krehká rovnováha medzi zalievaním a odpočinkom pôdy si vyžaduje trochu experimentovania.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Originálna papraď do tmavej miestnosti. Papraď krétska – požiadavky a starostlivosť

Vaša papraď hnedne a usychá? Táto domáca výživa jej vráti sviežu zelenú farbu


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Už nie muškáty. Toto je nová kráľovná slovenských balkónov. Poteší svojimi krásnymi kvetmi aj na jeseň

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/photoPOU). Čo možno zasadiť do kvetináčov na balkóne? Pelargónie a sirôtky nie sú jediným riešením. Ak hľadáte fenomenálnu rastlinu,…

Každý deň sa objavujú nové kvety. Navyše kvitne bez prestávky až do konca leta

30.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/S.O.E). Každý z jej kvetov žije len jeden deň, ale dospelá rastlina ich môže vytvoriť stovky. Práve táto vlastnosť…

Ste začínajúci záhradník? Tieto rastliny nemajú takmer žiadne požiadavky

30.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alexander Raths). Chcete začať so záhradníčením, ale obávate sa, že nemáte dostatok zručností alebo času? Nebojte sa! Existujú rastliny,…

Ešte ste to nerobili s ružami? Toto je posledná výzva na dôležité ošetrenie

30.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JulieK2). Bohato kvitnúce ruže sú skutočnou ozdobou záhrady, ale aby boli kríky plné kvetov, musíte pamätať na niekoľko základných…

Univerzálne hnojivo z droždia do záhrady. Len za drobné

29.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RungnapaXIII15 shutterstock/ffolas). Droždie, známe najmä ako nenahraditeľná surovina v kuchyni, má aj cenné využitie v záhradkárstve. Vďaka obsahu vitamínov…

Auto Trendy

Škoda zavádza nové ekologické palivo, ktoré mení pravidlá hry!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Škoda opäť prekvapuje! Český výrobca automobilov prichádza s revolučným riešením – novým dieselovým palivom HVO, ktorý výrazne znižuje emisie a stáva sa udržateľnejšou alternatívou k…

Keď zhasne svet, zastaví sa aj svet motorov: Blackout ukázal zraniteľnosť našej mobility

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - V Španielsku, Portugalsku a južnom Francúzsku sa odohrala situácia, ktorú si nikto neželá zažiť – masívny výpadok elektriny, ktorý ochromil celé regióny. Na prvý pohľad…

Bezalkoholové pivo a volant? Pozor, môže vás zastaviť alkohol tester!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - A máme tu predĺženým májový víkend a Slováci plánujú výlety, grilovačky a stretnutia s rodinou či priateľmi. Mnohí vodiči si preto pri podobných príležitostiach radi…

Spaľovací motor a elektromobil v dokonalej harmónii

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Zdalo sa, že spaľovacie motory sú odsúdené na zánik, no nemecká spoločnosť ZF ukázala, že benzín má stále svoje miesto! Nový systém elektrického predĺženia dojazdu,…

Nový vesmírny rekord: Šesť rakiet za 24 hodín!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Vesmírna história sa prepisuje! Počas 28. a 29. apríla sme boli svedkami rekordného počtu raketových štartov v priebehu 24 hodín. Šesť rakiet, množstvo satelitov a…

Noc v oblakoch: Najvyššie položená hotelová izba na Slovensku vás dostane do kolien

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sa ráno zobudíte vo výške 2634 metrov nad morom, otvoríte oči a prvé, čo uvidíte, sú majestátne štíty Tatier zaliate zlatým svetlom…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov