22.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gonzalo de Miceu).
Starostlivosť o paprade nie je najjednoduchšia, ale krásne zdobia naše priestory a navyše čistia vzduch. Neobvyklou odrodou papradia je exotická papraď krétska. Jej subtílne listy so zvláštnou perovitou štruktúrou dokonale zapadajú do minimalistických interiérov a pôsobia útulne. Je to druh, ktorý sa odporúča najmä do tmavších miestností. Aké sú požiadavky tejto originálnej paprade a ako jej zabezpečiť vhodné podmienky na rast?

Foto: shutterstock/Gonzalo de Miceu
Papraď krétska- originálna papraď
Papraď krétska (Pteris cretica) vyniká medzi papradiami svojou nezvyčajnou krásou. Vytvára trsy dlhochvostých listov, ktoré dosahujú dĺžku až 30 – 40 cm. Obzvlášť obľúbená je odroda Albolineata, ktorá sa vyznačuje svetlozeleným okrajom a krémovým pruhom prechádzajúcim stredom každého listu. Listy tejto odrody majú tiež nepravidelné, zvlnené okraje.
Vo svojom prirodzenom prostredí sa papraď krétska vyskytuje v Ázii, Európe, Afrike a Strednej Amerike. Hoci ide o exotickú rastlinu, darí sa jej aj v domácom prostredí a je dlhoveká – pri správnej starostlivosti môže byť krásnou ozdobou domácnosti dlhé roky.
Pestovanie paprade krétskej
Papraď krétska je mimoriadne okrasná rastlina a jej pestovanie by nemalo byť veľmi náročné. Aké sú jej nároky?
Poloha a pôda
Papraď krétska sa najlepšie cíti v polotieni alebo tieni. Ideálnym miestom je parapet severného, severovýchodného alebo severozápadného okna. Možno ho umiestniť aj do hĺbky miestností s oknami orientovanými na východ alebo západ. Musíte sa vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by mohlo poškodiť jemné listy.
Substrát pre túto papraď by mal byť rašelinový, priepustný, so stredne kyslou reakciou. Na udržanie dostatočnej vlhkosti sa najlepšie hodí rašelinová pôda alebo špecializovaná zmes pre paprade.
Zalievanie
Papraď krétska si vyžaduje neustále zvlhčovanie substrátu, ale voda by rozhodne nemala stáť v zemi, preto je najlepšie zabezpečiť, aby mal kvetináč pod sebou otvory a prebytočná voda mohla odtekať na tanierik. Takisto sa oplatí zabezpečiť drenáž. V lete zalievajte 3 – 4 krát týždenne a v zime 2 – 3 krát. Na zalievanie používajte studenú, mäkkú vodu, ale vyhnite sa vápenatej vode, ktorá môže mať negatívny vplyv na stav rastliny. Rastlina vyžaduje celoročne vysokú vlhkosť, preto na jeseň a v zime neumiestňujte papradie do blízkosti radiátorov alebo iných zdrojov tepla.
Hnojenie
Počas vegetačného obdobia, od jari do jesene, by sa malo papradie hnojiť každých štrnásť dní špecializovanými hnojivami pre paprade. Na druhej strane, v zime by sa malo hnojenie obmedziť na jedno ošetrenie za mesiac.
Prerezávanie a presádzanie
Prerezávať paprade musíte, keď listy uschnú. Odstránením odumretých častí sa nielen zlepší estetický vzhľad rastliny, ale aj stimuluje rast nových listov. Každú jar je dobré presadiť papradie do väčšieho kvetináča a dbať na dostatočnú drenáž, napríklad pomocou keramzitu.
Rozmnožovanie
Najjednoduchším spôsobom rozmnožovania papradí je rozdelenie trsu pri presádzaní. Pokročilejší jedinci môžu na rozmnožovanie použiť aj spóry, ale táto metóda si vyžaduje viac znalostí a skúseností.
Choroby a škodcovia
Papraď krétska je pomerne odolná voči škodcom, ale nevhodné podmienky pestovania môžu viesť k zdravotným problémom. Presušenie substrátu môže spôsobiť vyschnutie listov, zatiaľ čo nadmerná vlhkosť má za následok hnilobu koreňov. Pravidelné kropenie a udržiavanie primeranej vlhkosti nám pomôže vyhnúť sa týmto problémom.
Prečo si vybrať papraď krétska?
Táto papraď výborne funguje ako prírodný filter vzduchu a zároveň dodáva interiéru jedinečný charakter. Je mimoriadne dekoratívna, a preto sa môže stať ozdobou každého interiéru. Vďaka svojej schopnosti čistiť vzduch od toxínov sa odporúča najmä do spální a obývacích izieb. Ak sa dbá na dostatočnú vlhkosť, papraď by nemala spôsobovať žiadne problémy a vy sa budete môcť roky tešiť z krásy jej jemných dekoratívnych listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vaša papraď hnedne a usychá? Táto domáca výživa jej vráti sviežu zelenú farbu
Cenné zložky domácej výživy. Papraď bude rásť ako nikdy predtým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.