17.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/richsouthwales).
Vápnenie je určené na zlepšenie kvality pôdy v záhrade. Najčastejšie sa vykonáva po zbere úrody, t. j. začiatkom jesene, ale môže sa vykonávať aj v prvých dňoch zimy. December je poslednou výzvou na toto jednoduché, ale mimoriadne dôležité ošetrenie. Ako vápniť pôdu koncom jesene a v zime? Prečo by ste to mali robiť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku.

Foto: shutterstock/richsouthwales
Prečo je vápnenie pôdy dôležité?
Vápnenie, t. j. posypanie pôdy vápenatými hnojivami, sa vykonáva len na kyslých pôdach. Práve takéto pôdy – mierne až veľmi kyslé – sa nachádzajú vo väčšine záhrad v našej krajine. Je to spôsobené prírodnými podmienkami (pôdy na Slovensku vznikli najmä na kyslých sedimentárnych horninách), zrážkami, hnojením a intenzívnym pestovaním. V silne kyslej pôde chudobnej na vápnik nie sú rastliny schopné správne prijímať živiny, v dôsledku čoho chradnú a vädnú.
Jediným účinným spôsobom odkyslenia pôdy a zlepšenia podmienok rastu rastlín je vápnenie. Prečo je to dôležité?
- Reguluje pH pôdy, aby rastliny mohli ľahšie prijímať živiny, čo ich posilňuje a zvyšuje úrodu.
- Pridanie vápna do pôdy zlepšuje jej štruktúru, čím sa stáva priepustnejšou a lepšie prevzdušnenou.
- Zvyšuje úrodnosť pôdy, pretože zvyšuje dostupnosť živín, ktoré obsahuje.
- Zlepšuje schopnosť pôdy zadržiavať vodu, t. j. jej schopnosť zadržiavať vodu.
- Pozitívne ovplyvňuje rozvoj prospešných pôdnych mikroorganizmov.
Ako vápniť pôdu koncom jesene a v zime?
Vápnenie pôdy sa zvyčajne vykonáva v prvých dňoch jesene, po zbere úrody a opustení záhonov. To však neznamená, že je to jediný čas na toto ošetrenie. Môžete ho vykonať aj koncom jesene a začiatkom zimy, čo prináša ďalšie výhody. Neskoré vápnenie vám umožňuje dodržať dlhší interval od aplikácie hnojív. Vápnenie sa nesmie vykonávať súčasne s hnojením.
Počas zimy má vápno čas pôsobiť a postupne preniknúť hlboko do pôdy, k čomu prispievajú dažde alebo topiaci sa sneh počas topenia. Zimné dažde bývajú zvyčajne menej intenzívne ako na začiatku jesene, takže je menšie riziko vyplavovania vápna z vrchnej vrstvy pôdy. Vápnenie môžete vykonávať aj v decembri, pokiaľ pôda ešte nie je hlboko zamrznutá a nie je na nej hrubá vrstva snehu. Vlastne nastáva posledná výzva na toto ošetrenie.
Ako vápniť pôdu koncom jesene a v zime? Začnite testovaním pH pôdy a výberom vápenatého hnojiva. Na výber máte dolomit, granulované kriedové vápno, mleté poľnohospodárske vápno, oxidové vápenaté hnojivo alebo čadičová múčka. Vápno sa rovnomerne rozprestrie na pôdu – buď ručne, alebo pomocou rozmetadla. Potom premiešajte vrchnú vrstvu pôdy rýľom a zľahka prekopávajte. Dávajte pozor, aby ste nepreháňali dávku vápnika – postupujte podľa odporúčaní výrobcu hnojiva.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabezpečenie hortenzie na zimu. Ako zistíte, či bude kvitnúť aj budúci rok?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.