11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Branislav Nenin).
Máte pocit, že na seba neupozorňujete ostatných tak, ako by ste chceli? Niekedy sa dokonca utápate v tom, aký dojem urobíte na nových ľudí? Najmä tých, ktorých stretnete? Práve to môže byť váš problém. Nedostatok sebadôvery! Ľudia, ktorí poznajú svoju hodnotu a nehľadajú uznanie druhých, sú vnímaní ako atraktívnejší. Na sebavedomí sa dá a malo by sa na ňom pracovať. Tu je 5 návykov, ktoré vám pomôžu.
Romantizovať život – správanie atraktívnych ľudí
V procese budovania sebadôvery je dôležité, ako vnímate svoj každodenný život. Ak vám každá činnosť a povinnosť pripadá únavná a robí vás nešťastnými, budete sa aj horšie vnímať.
- Snažte sa oceniť maličkosti a hľadajte pozitíva v jednoduchých činnostiach.
Keď sa ráno zobudíte, nesústreďte sa na to, koľko vybavovačiek musíte vybaviť a koľko príležitostí vás v ten deň čaká. Pri hľadaní vzhľadu sa netrápte nad tým, že máte príliš veľa oblečenia. Oceňte skutočnosť, že máte taký široký výber. A naopak, keď čakáte v rade pri pokladni, myslite na to, aby ste mali chvíľu pre seba a svoje myšlienky. Každá činnosť môže byť krásna a výnimočná. Kľúčové je, ako si vytvoríte svoju realitu. Ľudia, ktorí sú vďační, sú v očiach ostatných vnímaní ako atraktívnejší.
Prijmite nezávislé opatrenia. Nedívajte sa na iných
Sebestačnosť je základná vlastnosť, ktorú majú sebavedomí ľudia. Čo to znamená v praxi? Ak chcete napríklad vyskúšať niečo nové, nečakajte, kým to s vami urobí niekto iný. Je to vaša, skutočná potreba a pokúste sa ju naplniť. Zľahčovanie svojich túžob a robenie svojho konania závislým od druhých škodí vášmu sebavedomiu. Bojíte sa, že zo seba urobíte „blázna“? A že vás nikto nepodporí?
- Buďte sami sebe oporou a verte vo svoje schopnosti.
Ak sa nepokúsite, nebudete vedieť. Skúšať nikdy nie je hlúpe. Nikto sa v niečom nenarodil ako majster a všetko si vyžaduje čas. A tréning. Myslíte si, že vás niečo urobí šťastnými? Zdokonaľte sa v tom a nepozerajte sa na iných – to robia sebavedomí ľudia.
Kúpte si darčeky – ste dôležití
Obdarúvate svojich blízkych bez príležitosti? Môžete to urobiť aj pre seba.
- Potešiť sa je veľmi dôležité. A to najmä vtedy, keď ste na ceste k viere vo svoju hodnotu.
Sami sebe potom ukazujete, že by ste nemali v živote akceptovať len minimum. Naopak, že si zaslúžite všetko, o čom snívate. Nielenže budete v očiach ostatných vyzerať lepšie, ale začnete aj hovoriť ľuďom, aby sa k vám správali lepšie.
Investujte do seba. Rozvoj je kľúčom k sebadôvere
Nezabúdajte, že život stále pokračuje a oplatí sa stanoviť si ciele.
- Ľudia, ktorí vedia, čo od života chcú, k sebe priťahujú ďalších ľudí.
Ak ste odhodlaní byť sebavedomejší, začnite sa zameriavať na seba a položte si otázku:
„O čo v živote usilujem?“.
Ak viac-menej viete, čo chcete dosiahnuť, potom sa pri tom nezastavujte.
Investujte do svojho rozvoja a bežte dopredu. Je dôležité, aby ste si vážili malé úspechy. Nenechajte sa odradiť, keď sa vám nedarí. Niekedy na ceste narazíte na problémy, ale oplatí sa s nimi bojovať. Budete na seba potom hrdí, že ste to zvládli. Nič vám tak neposilní sebavedomie ako úspech.
Pozrite sa do zrkadla a povedzte niečo pekné
- Na ceste k budovaniu vysokého a zdravého sebavedomia je dôležité, ako sa vnímate a prijímate komplimenty.
- Mnohí ľudia majú problém poukázať na to, čo sa im na sebe páči.
Nebuďte takou osobou. Pozrite sa do zrkadla a zamyslite sa nad tým, čo sa vám najviac páči. Hovorte si pekné veci, ako napríklad:
- „Mám sa rada.“
- „Som dôležitá.“
- „Som krásna.“
- „Som dobrý človek.“
- „Stojím za to.“
- „Dokážem to zvládnuť, aj keď je to ťažké.“
- „Zaslúžim si to najlepšie.“
Pamätajte, že to, ako vás vnímajú ostatní, sa začína vo vašej hlave. To, ako sa k vám ľudia správajú, je odrazom toho, čo si o sebe myslíte. Ak, si vás niekto neváži, je veľmi pravdepodobné, že si to nevážite ani vy sami. Verte si a oceňujte svoju krásu a ostatní si to tiež všimnú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na to sa sťažujeme najčastejšie, ale nie všetci. Šťastní ľudia pristupujú k týmto témam uvoľnenejšie
Je nevera sama o sebe zlá? Podľa odborníka nie nevyhnutne. Hovorí o „neuspokojených potrebách“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.