16.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa).
Vlhčené obrúsky sú obľúbeným produktom na cestách a v situáciách, keď je nedostatok tečúcej vody. Sú mimoriadne praktické a pohodlné na použitie. Napriek ich obľúbenosti nie je otázka ich správneho separovania pre každého samozrejmá. Zistite, či ste ich doteraz vyhadzovali do správneho koša.
Vlhčené utierky sa vyznačujú všestranným použitím. Sú neoceniteľné pri malých deťoch a tiež pri cestovaní. Možno ich použiť aj na čistenie alebo v prípade núdze na odstránenie škvŕn z povrchov. Čo však potom robiť s použitými vlhčenými utierkami? Ukazuje sa, že nie každý ich vie správne separovať.
Kam vyhodiť vlhčené utierky? Správne separovanie pre životné prostredie
Separovanie odpadu je kľúčom k ochrane životného prostredia. Umožňuje zhodnocovanie surovín a tiež znižuje množstvo odpadu ukladaného na skládky. Na to je však dôležité poznať základy separovania odpadu.
Odpad sa delí na papier označený modrou farbou, plasty (žltá, v niektorých obciach slúži aj na kovy), kovy (červená), sklo (zelená), biologický odpad (hnedá) a zmiešaný odpad označený čiernou farbou. Triedenie väčšiny odpadov sa zdá byť intuitívne a samozrejmé. Niektoré predmety, ako napríklad obal od masla alebo obal od mäsa, však nie sú zrejmé z hľadiska ich umiestnenia do správneho kontajnera.
Podobná situácia je aj v prípade vlhčených utierok, ktoré sú mimoriadne obľúbené a univerzálne. Sú vyrobené z mäkkej netkanej textílie, ktorá je nasiaknutá tekutinou. Po použití bohužiaľ často končia v záchode alebo ich, podobne ako papier, mnohí ľudia vyhadzujú do koša označeného modrou farbou. To je, žiaľ, veľká chyba.
Do ktorého koša vyhadzujete vlhčené utierky? Odpoveď nie je taká jednoznačná
Vlhčené utierky sa vyrábajú z plastov. Väčšina z nich je vyrobená zo syntetických vlákien. Preto by použité určite nemali skončiť v koši na papier. Okrem toho by sa nemali splachovať do toalety, pretože to môže mať za následok upchatie kanalizácie.
- Použité vlhčené utierky by sa rozhodne mali vyhadzovať do koša na zmiešaný odpad, ktorý je označený čiernou farbou.
Nie sú určené na opakované použitie a ich nesprávne vyhodenie môže mať vážne následky.
Hygienické výrobky vo všeobecnosti môže byť zložité správne separovať. Preto sa oplatí vedieť, že okrem vlhčených obrúskov by sa do koša na zmesový odpad mali ukladať aj výrobky, ako sú jednorazové rúška, tampóny, vatové tyčinky a vatové tampóny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam vyhadzujete obal na mäso? Nie je to jednoduché
Do ktorého koša by ste mali hodiť obal od masla? Tento odpad môže byť problém
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.