04.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatyana Mut).
Snívate o rozkvitnutej záhrade bez väčšej námahy? Je to možné, pretože mnohé rastliny sa ľahko pestujú a nemajú vysoké nároky. Patrí medzi ne aj šalvia hájna, ktorá sa niekedy vyskytuje vo voľnej prírode, ale jej pestovanie bude prospešné. Nielenže krásne kvitne, ale pri troche snahy kvitne dokonca dvakrát. Chcete rastlinu, ktorá sa podobá vresu, ale je väčšia a krajšia? Šalvia hájna bude hitom.
Ako vyzerá šalvia hájna?
Šalvia hájna je úzko príbuzná šalvii lekárskej, ale napriek tomu nemá rozšírené lekárske využitie. Je pravda, že sa stále používa vo východnej Európe, ale nemá antibakteriálne vlastnosti ako nám známa bylina. Na druhej strane, šalvia hájna má okrasné vlastnosti a môžeme ju pozvať do našich záhrad. Nájdeme ju aj vo voľnej prírode, ale tam nedosahuje svoju maximálnu veľkosť ani nie je taká atraktívna ako pestovaná verzia. Kvôli svojmu kvitnutiu sa šalvia hájna často prirovnáva k vresu, ale jej pestovanie nie je veľmi problematické.
Šalvia hájna je nenápadná trvalka, ktorá dorastá do výšky 90 cm. Jej charakteristickým znakom sú dlhé stonky, ktoré tvoria husté trsy a sú pokryté drobnými chĺpkami, na ktorých sú zoskupené malé kvety. Ich okvetné lístky majú intenzívnu fialovú farbu, ale možno nájsť aj iné farebné variácie: napríklad bielu alebo ružovú. Ďalšou výhodou kvetov šalvie hájnej je, že veľmi príjemne voňajú. Vôňa, ktorú rastlina vydáva, je zaujímavá nielen pre nos, ale zaujíma sa o ňu aj užitočný hmyz. Šalvia hájna je skvelá do samostatných záhonov, ale krásne rastie aj v kombinácii s inými druhmi alebo inými rastlinami.
Nájdite správne miesto pre šalviu hájnu
Prečo šalvia hájna získava na popularite? Pretože má malé nároky na pestovanie. Preto vo voľnej prírode často rastie na ruderálnych plochách, ako aj na pustatinách chudobných na živiny. Šalviu hájnu najlepšie vysádzajte na mieste, na ktoré dopadá silné slnečné svetlo, ale ktoré býva zároveň chránené pred nárazovým vetrom, ktorý by mohol polámať jemné stonky. Šalvia sa môže pestovať aj v polotieni, ale potom nebude kvitnúť tak atraktívne a bohato. Rastlina nemá žiadne nároky na pôdu, pretože sa zvyčajne dobre ujme v akejkoľvek pôde. Výnimkou môže byť zhutnená a ílovitá pôda, v takom prípade sa sadenice nemusí uchytiť a rýchlo odumrie.
Kedy zasadiť šalviu hájnu do záhrady? Toto kľúčové ošetrenie možno vykonať dvakrát ročne: na jar, po skončení mrazov, a na jeseň. Mladé druhy bývajú spočiatku vystavené teplotám pod bodom mrazu, ale časom sa stanú plne odolnými.
Starostlivosť o šalviu hájnu
Ako sa starať o šalviu hájnu? Táto úloha nie je náročná, pretože potrebuje zalievanie, ale len v počiatočnom období, keď je práve zasadená v záhrade. Už po niekoľkých týždňoch sa o zalievanie nemusíme starať, pretože výborne znáša obdobie bez dažďa. Výnimkou môžu byť dlhé suchá, ale vtedy je potrebné šalviu trochu zaliať, aby opäť nadobudla vitalitu. Počas vegetačného obdobia sa môže hnojiť len príležitostne. Najdôležitejšie je však prerezávanie: na jar sa zbavte všetkých chorých a veľmi starých stoniek a zvyšné stonky sa oplatí skrátiť o 1/3 ich dĺžky.
Kvitnúca šalvia očarí
Je už známe, že najväčšou výhodou šalvie hájnej je jej kvitnutie, ktoré nastáva v lete a trvá pomerne dlho. Ak má správne podmienky, krásne kvety zdobia stonky od začiatku júna až do konca augusta. Potom by sme však nemali zaspať na vavrínoch a kvety priebežne odstraňovať. Prečo? Pretože potom ju budete viac stimulovať k tvorbe a navyše minimalizujete riziko napadnutia chorobami alebo škodcami. Ak šalvia hájna odkvitla, odporúča sa ju v auguste skrátiť o 1/3. S najväčšou pravdepodobnosťou na jeseň opäť zakvitne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Podobá sa vresu, ale je oveľa lepší. Jeho pestovanie je hračka a kvitne celú jeseň
Fialové kvety v záhrade. Ktoré rastliny si vybrať?