05.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DeRebus).
Nosániky sú nepríjemní záhradní škodcovia, ktorí napádajú rastliny a spôsobujú vážne škody na listoch, výhonkoch a koreňoch. Larvy aj dospelé jedince môžu spôsobiť značné škody, preto je dôležité poznať účinné metódy ich regulácie. Aké sú najlepšie spôsoby?
Kontrolovať nosániky, ktoré môžu nadšencom záhradkárčenia znepríjemniť život, možno rôznymi spôsobmi. Bez ohľadu na zvolenú metódu je dôležité dodržiavať určité pravidlá. Vďaka nim si môžete byť istí, že sa týchto škodcov zbavíte.
Nosániky ryhované – kontrola a spôsoby ich odstránenia
Nosániky sú chrobáky z čeľade nosáčikovitých, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre mnohé záhradné rastliny. Kontrola týchto škodcov je nevyhnutná, aby sa zabránilo vážnym škodám na rastlinách. Existuje niekoľko metód, pričom najúčinnejšie sú chemické a biologické metódy. Chemická regulácia nosánikov zahŕňa použitie vhodných prípravkov na ochranu rastlín, ktoré by sa mali aplikovať večer, keď nosániky vychádzajú za potravou.
Na druhej strane biologické metódy zahŕňajú použitie háďatiek, ktoré sú prirodzenými nepriateľmi nosánikov. Preniknú do lariev nosánikov a infikujú ich baktériami, čo vedie k ich úhynu. Musíte používať háďátka za vhodných podmienok, t. j. pri teplote pôdy nad 12 °C, najlepšie na jar (apríl/máj) alebo koncom leta (august/september).
Nosániky – larvy a ich škodlivosť
Larvy nosánikov sú ešte nebezpečnejšie ako dospelé jedince, pretože sa živia koreňmi rastlín, čo môže viesť k ich úhynu. Larvy obhrýzajú korene, bázu stonky a hlavný koreň, čo zhoršuje príjem živín z pôdy a vývoj rastliny. Poškodené rastlinné tkanivá sú tiež náchylnejšie na hubové a bakteriálne choroby.
Rozpoznať prítomnosť lariev v pôde je ťažšie ako spozorovať dospelé nosániky na listoch. Príznakmi poškodenia môžu byť odumierajúce rastliny alebo poškodené korene. Ak sa v pôde zistia larvy, odporúča sa použiť biologické kontrolné prostriedky, ako už spomínané háďátka, ktoré účinne likvidujú larvy z pôdy.
Hlístovce na nosániky – ako táto metóda funguje?
Hlístovce sú účinnou a ekologickou metódou boja proti nosánikom. Ich použitie si vyžaduje správne podmienky – pôda musí byť vlhká a teplota, ako sme už spomenuli, musí byť vyššia ako 12 °C. Hlístovce, ako napríklad Heterorhabditis, obsahujú špeciálne prípravky, ktoré sa aplikujú zalievaním alebo postrekom.
Aplikácia hlístovcov by sa mala uskutočniť večer, aby sa zabránilo škodlivému UV žiareniu. Treba mať na pamäti, že hlístovce sú citlivé na podmienky prostredia, preto musíte dodržiavať odporúčania na ich aplikáciu. Pravidelná aplikácia hlístovcov vo vhodnom časovom rámci môže účinne znížiť populáciu nosánikov v záhrade.
Aký druh pasce na nosániky?
Jedným zo spôsobov, ako znížiť počet dospelých chrobákov, je rozložiť pod rastliny svetlú plastovú fóliu alebo netkanú textíliu a silno potriasť vetvičkami tak, aby nosániky spadli na plastovú fóliu, z ktorej sa potom dajú ľahko pozbierať. Tento typ pasce je obzvlášť užitočný pod stromami a kríkmi.
Ďalším spôsobom je použitie biologických pascí, napríklad odvarov z rastlín, ktoré odpudzujú týchto škodcov. Môže to byť napríklad odvar z vratiča, ktorý sa môže použiť na zalievanie alebo postrek rastlín. Pravidelným používaním takýchto prírodných prípravkov sa zníži výskyt nosánikov vo vašej záhrade.
Postrek na nosániky
Postrek je jednou z najbežnejších metód boja proti nosánikom. Chemické prípravky, ako napríklad Mospilan 20 SP, sú účinné, ak sa aplikujú večer, keď sa nosániky vyberú za potravou. Postrek by sa mal vykonávať pravidelne, aby sa zabránilo dospelým chrobákom klásť vajíčka.
Tí, ktorí uprednostňujú prírodné metódy, môžu použiť organické prípravky, ako je NeemAzal, ktoré obsahujú rastlinné výťažky účinné proti nosánikom. Postreky týmito prípravkami sú bezpečné pre rastliny a životné prostredie, pričom účinne likvidujú škodcov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Škodcovia ničia vašu záhradu? Stačí 10 kvapiek do vody. Ak ich postriekate, okamžite zmiznú