04.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni).
Cuketa je zelenina, ktorú si mnoho ľudí pestuje na záhrade. Nevyžaduje si veľa práce, ale na zlepšenie jej plodnosti stačí jednoduchý trik. Vďaka nemu budete môcť zbierať chrumkavé cukety až do jesene.
Cukety sú obľúbené v Taliansku, Francúzsku a Turecku, ale veľa priaznivcov majú aj na Slovensku. Je to rastlina z čeľade cucurbitaceae, ktorá sa výborne hodí na grilovanie, ako prísada do mnohých jedál alebo šalátov, ako aj na konzervovanie. Ako sa o ňu starať, aby bohato rástla? Použite túto metódu a budete žať koše zeleniny.
Čo by ste mali urobiť, aby cukety rástli? Pridajte vodu a zalejte ich. Nebudete ich schopní ďalej zbierať
Amoniak si môžete kúpiť v každej lekárni, ale málokto vie, že je skvelý na starostlivosť a výživu záhradných rastlín. Nielenže chráni kríky pred chorobami, ale posilňuje aj ich odolnosť a stimuluje rast. Možno ho úspešne použiť pri starostlivosti o cukety, ale treba mať na pamäti jednu vec.
Pred použitím amoniaku nezabudnite rastliny zaliať, ale nepolievajte vetvičky ani listy. Okrem toho musíte prípravok pred aplikáciou zriediť – na 10 litrov vody pridajte 100 ml lieku. Dobre premiešajte a zalejte cukety. Posilnené a vyživené budú plodiť dokonca až do jesene.
TIP! Amoniak je užitočný aj pre jablone, hrušky, jahody, maliny, slivky a ríbezle. Nemal by sa však používať na papriku, pretože nadbytok dusíka, ktorý sa nachádza v amoniaku, brzdí rast rastliny.
Ako pestujete cukety? Môžete ich zasadiť dvoma spôsobmi
Cukety rastú najlepšie na slnečnom mieste, ale dobre sa im darí aj v polotieni. V úplnom tieni sa im však bude ťažšie tvoriť ovocie. Ideálnym substrátom je úrodná humusovitá pôda s pH 6,5 až 7,0.
Zeleninu môžete pestovať zo semien alebo odrezkov. V prvom prípade sa semená vkladajú do zeme okolo mája. Mali by sa vysádzať do hĺbky približne 4 cm. Ak sa rozhodnete pre odrezky, mali by sa vyniesť von, keď už nebudú mrazy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vertikálne pestovanie cukiet. Ako to robiť dobre – zásady a výhody vertikálneho pestovania