04.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Krzysztof Bubel).
Keď plánujete úpravu terasy alebo hľadáte ideálne kvety na balkón, veľmi často sa hitom stáva surfínia. Pri správnej starostlivosti bude kvitnúť bohato a dlho a ozdobí priestor krásnymi farbami. Nie je však sebestačným druhom a vyžaduje si starostlivosť záhradníka. Všimli ste si, že chradne? Pripravte si jednoduché hnojivo pre surfíniu, ktoré ju oživí.
Kvetinová kráľovná slnečných balkónov
Tento titul možno s plným presvedčením udeliť surfínii. Miluje slnečné stanovištia, hoci v takýchto podmienkach musíte pamätať na časté zalievanie – počas najväčších horúčav môže potrebovať vodu aj dvakrát denne.
Pri správnej starostlivosti bude zdobiť vaše terasy naozaj dlho. Surfínia kvitne od júna až do prvých mrazov, takže je to výborná kompenzácia za to, že nie je mrazuvzdorná a v našom podnebí sa považuje za jednoročnú rastlinu. Najvytrvalejší záhradníci sa však rozhodnú surfíniu prezimovať – to je však možné len pri zdravých, čo najpôsobivejších druhoch, bez hubových chorôb.
Čo sa nepáči surfínii?
Kvitnúci druh začne chradnúť, a tak sa pýtate, čo sa pokazilo? Prečítajte si základné pravidlá starostlivosti o surfínie. Pomôže vám to v budúcnosti vylúčiť chyby, ktoré by mohli viesť k výraznému zhoršeniu jej stavu.
- Hoci surfínie potrebujú častú zálievku, nemajú rady príliš vlhkú pôdu alebo stojatú vodu. Stála vlhkosť totiž môže viesť k hubovým chorobám, ako je napríklad múčnatka.
- Nedostatočná drenáž je ďalším dôvodom, prečo surfínie strácajú svoj pôvab. Kvetináče bez otvorov zabraňujú odtoku prebytočnej vody, čo následne vedie k hnilobe koreňov.
- Príliš veľa dusíka je častou chybou pri hnojení surfínií. Táto živina podporuje rast, ale na úkor kvitnutia. Pri pestovaní nápadných rastlín by nemal chýbať fosfor. Je dobré používať prírodné živiny pre surfínie, ktoré eliminujú riziko prehnojenia.
Kuchynské zvyšky prospievajú surfíniám
Keď už hovoríme o domácich hnojivách, je čas dozvedieť sa o nie celkom samozrejmom spôsobe podpory surfínií – najmä tých jedincov, ktoré oslabli. Môžete ich zregenerovať hneď po tom, čo ste uvarili večeru. Ukázalo sa totiž, že surfínie veľmi dobre reagujú na polievanie vodou z vareného bôbu.
Obsahuje mnoho cenných látok vrátane vitamínov skupiny B a škrobu. Táto kombinácia spôsobuje, že „spiaca“ rastlina ožíva a prekvitá s novou silou. Musíte používať vodu bez soli alebo iných korenín. Keď voda vychladne a dosiahne izbovú teplotu, nalejte ju priamo do nádoby so surfíniou. Toto ošetrenie je pre rastliny bezpečné, takže ho môžete použiť raz za 8 až 10 dní. Na výsledky nebudete musieť dlho čakať.
Nezabudnite na túto činnosť a váš balkón bude kvitnúť celú sezónu
Pri zalievaní musíte dbať na opatrnosť. Voda musí dopadať priamo do pôdy – nemala by prísť do kontaktu s listami a kvetmi. Ďalším kľúčovým prvkom na dosiahnutie bohatého kvitnutia surfínie je pravidelné strihanie odkvitnutých kvetov. Tento jednoduchý postup stimuluje rastliny k tvorbe nových kvetných pukov, čo zabezpečuje dlhotrvajúce a intenzívne kvitnutie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako zastrihnúť surfínie, aby rástli a kvitli?
Chyťte výhonky surfínie, napichajte ich a obdivujte efekt. Balkón sa utopí v mori farebných kvetov