24.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ginny Sturdy).
Jeden deň plamienok kvitne a je pripravený rozkvitnúť a na druhý deň vám zvädne pred očami. Čo sa stalo? Pravdepodobne ho napadla pomerne bežná huba, ktorá napáda plamienok a spôsobuje „verticíliové vädnutie“. Našťastie na to máme domáce lieky.
Vädnutie plamienkov je ničivá choroba, ktorá spôsobuje vysychanie a odumieranie plamienkov, zvyčajne začiatkom leta, keď rastliny začínajú intenzívne rásť. Na chradnutie plamienkov neexistuje žiadny chemický liek, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli rastline prežiť.
Predchádzanie vädnutiu
Veľkokveté hybridy plamienkov často trpia vädnutím plamienkov. Toto hubové ochorenie ničí celú nadzemnú časť rastliny. Okrem výberu vhodného stanovišťa a dobrej prípravy pôdy je jediným preventívnym opatrením pravidelná kontrola rastliny, najmä počas letných mesiacov. Napadnuté rastliny by sa mali okamžite skrátiť tesne nad zemou – ak sú zasadené dostatočne hlboko, zvyčajne znovu vyrastú.
Správne hnojivo
Pokiaľ ide o hnojenie, popínavé rastliny sa vo všeobecnosti dobre vyrovnávajú s nízkym obsahom živín. V prírode sa spolieha na to, čo uvoľňujú mikroorganizmy v jesenných listoch a iných rozkladajúcich sa rastlinných látkach. Preto je úplne postačujúce dodať plamienku na jar dva až tri litre vyzretého kompostu. Väčšina voľne rastúcich druhov má o niečo vyššie nároky na vápno: stačí každú druhú zimu posypať korene hrsťou záhradného vápna alebo vápna z rias.
Buďte opatrní pri príprave pôdy
Podobne ako mnohé lesné rastliny majú plamienky jemnú, plytkú koreňovú sieť. Preto sa zdržte akýchkoľvek zásahov do pôdy v okolí miesta zakorenenia rastlín. Pravidelne ručne vytrhávajte všetky buriny: užitočným preventívnym opatrením je vrstva mulčovacej kôry z borovicovej kôry. Vyhnite sa tiež poškodeniu tenkých výhonkov, pretože sa tým zvyšuje riziko infekcie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kvet plamienok prospieva láske a randeniu. Takto sa o neho postaráte