11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Photosbypatrik).
Barcelončania požadujú obmedzenie masovej turistiky. Davy ľudí na uliciach, vyššie ceny a problémy s bývaním sú len niektoré z problémov, ktorým čelia Španieli. „Barcelona nie je na predaj,“ skandovali obyvatelia hlavného mesta počas nedávnych protestov. Na problém zareagovali orgány regiónu.
Minulý víkend protestovali Barcelončania proti neviazanému turizmu. Tento problém je však v meste už niekoľko rokov. Barcelona patrí medzi európske mestá, do ktorých každoročne cestujú milióny turistov.
Protesty v Barcelone. „Nie ste tu vítaní“
Nie je to prvýkrát, čo Barcelončania protestujú proti tejto otázke. Frustrácia Španielov však narástla, pretože podľa demonštrantov sa problém opäť pomstil.
V uliciach mesta pred pár dňami protestovalo niekoľko tisíc ľudí. Niesli transparenty s nápismi „Obmedzme turizmus“, „Choďte domov, nie ste tu vítaní“, „Barcelona sa nepredáva“ a iné. Niektorí demonštranti hádzali vodu na turistov sediacich v reštauráciách, uvádzajú katalánske médiá.
Hlavnými problémami vyplývajúcimi z neviazaného prílevu turistov sú vysoké ceny, nedostupnosť cenovo dostupných bytov určených na krátkodobé prenájmy a tlačenica na uliciach.
Barcelona v júni oznámila, že do roku 2029 zakáže krátkodobé prenájmy kvôli problémom s bývaním.
Barcelona je v súčasnosti jednou z najobľúbenejších destinácií na krátke výlety v Európe. Podľa štatistík Turisme de Barcelona v roku 2023 mesto navštívilo približne 26 miliónov turistov. To predstavuje príjmy vo výške takmer 13 miliárd EUR.
Masový turizmus je vo svete problém
Problémy s masovým turizmom v Španielsku sa netýkajú iba Barcelony. Obyvatelia už protestovali na Kanárskych ostrovoch, Baleárskych ostrovoch, Malorke, Menorke a Malage. Proti výstavbe nových hotelov sa postavili aj demonštranti na Kanárskych ostrovoch a žiadali zastavenie investícií na podporu masového turizmu.
V Malage sú hlavným zdrojom frustrácie obyvateľov krátkodobé prenájmy.
Nadmerný prílev turistov podnietil k reakcii aj ďalšie miesta v Európe. Úrady Amsterdamu chcú čiastočne zakázať zastavovanie lodí v hlavnom mestskom prístave a úrady Benátok zaviedli daň pre turistov, ktorí navštívia mesto len na jeden deň.
Zmeny zamerané na zníženie problémov s masovým turizmom nastali aj mimo Európy. Na japonskej hore Fudži úrady nedávno zaviedli denný limit návštevníkov a spoplatňujú turistov, aby vstúpili na obľúbenú trasu Yoshida. Zasa na Bali zaviedli tzv. turistický poplatok. Podobná daň bola znovu zavedená aj na Islande.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo by ste mali meškať na letisku? Letuška odhalí málo známu skutočnosť. „Budú vybraní“
Letuška radí, aký kufor si vziať pri ceste lietadlom