08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Raksan36studio).
Pestovanie paradajok nám umožňuje vychutnať si vlastné, veľmi chutné plodiny. Niekedy však aj napriek náležitej starostlivosti paradajky na kríku prasknú a veľmi zmäknú. Čo by sme potom mali robiť? Vysvetľujeme, ako tomu zabrániť a aké sú príčiny tohto stavu.
Prečo paradajky praskajú na kríkoch? Nemusí to byť dôsledok choroby alebo škodcov. Často je to kvôli našim malým chybám v starostlivosti, ktoré bohužiaľ môžu zničiť našu úrodu. Zistite, ako sa tomu vyhnúť a čo robiť, aby ste si vychutnali kypré a šťavnaté paradajky.
Prečo paradajky praskajú na kríkoch? Tu sú najčastejšie príčiny
Občas sa stane, že nám paradajky prasknú na kríku a sú príliš mäkké, aj keď sme im zabezpečili optimálne podmienky na pestovanie. Našťastie vo väčšine prípadov nie je spôsobená chorobou, ale vplyvom vonkajších faktorov.
Najčastejšie sa trhliny v paradajkách vyskytujú v blízkosti stopky ovocia. Môžu byť sústredné, guľovité okolo stonky alebo môžu tvoriť priame línie, ktoré vedú po ovocí od stonky.
Jedným z najčastejších dôvodov je, že im počas sucha poskytujeme priveľa vody. Vzhľadom na to, že paradajky majú tendenciu ukladať tekutinu, pri nadbytočnom zalievaní dužina rastie rýchlejšie ako šupka a práve vtedy paradajka praská.
Okrem toho faktorom, ktorý môže prispieť k praskaniu paradajok, je príliš vysoká vlhkosť vzduchu, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v skleníku. Navyše nadmerné odstránenie listov má negatívny vplyv na paradajky. V dôsledku toho môžu začať praskať a blednúť.
Ako zabrániť praskaniu paradajok? Toto si musíte zapamätať
Našťastie vieme zabrániť praskaniu paradajok, a tak si ušetríme úrodu a budeme sa tešiť z bohatej úrody. Stačí dodržať pár základných pravidiel a paradajky budú pevné, šťavnaté a zrelé. Pri pestovaní paradajok je potrebné pamätať na nasledujúce:
- Pri zalievaní nelejte vodu priamo na paradajky. Substrát, v ktorom rastliny rastú, sa snažme udržiavať vždy mierne vlhký, nikdy však nie premočený.
- Počas sucha nezalievajte kríky veľkým množstvom vody – začnite s malou dávkou.
- Mulčujme, pretože pomáha zadržiavať vodu v zemi.
- Vyvarujme sa prehnojenia paradajok. Príliš veľa dusíka môže podporiť praskanie ovocia.
Okrem toho sa môže stať, že na prasknutých paradajkách spozorujeme aktivitu škodcov alebo plody jednoducho začnú hniť. Potom ich treba ihneď odstrániť z kríka, aby nepoškodili ostatné paradajky. Tieto druhy exemplárov musíme vyhodiť. Ak sú však praskliny suché, paradajky môžeme pokojne použiť aj v kuchyni.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Túto zeleninu zasejte v júli. Z úrody sa budete rýchlo tešiť
Vidíte takéto zmeny na listoch paradajok? Konajte rýchlo, ide o nebezpečné ochorenie