27.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Martina Unbehauen).
Pivonky kvitnú koncom mája a potešia nejedného záhradkára. Problémom je, že ich milujú nielen ľudia, ale aj mravce. Zvyčajne sa ukrývajú v kvetných pukoch, odkiaľ ich môžete priniesť do domu. Škodia mravce pivonke?
Pivonky sú jedným z najčastejšie pestovaných okrasných kríkov v záhradách. Niet divu, veď ich pestrofarebné a veľké kvety sú pútavé a nádherne voňavé. Častým zjavom na púčikoch a kvetoch pivoniek sú však mravce. To vyvoláva otázku: spôsobuje tento hmyz škody?
Škodia mravce pivonkám? Zistite, ako odstrániť mravce z kvetov pivoniek?
Mravce láka sladký nektár v púčikoch. Keď začne pivonka kvitnúť, odídu, už tam pre ne nič nie je, hoci kvety pre ne stále môžu byť zaujímavým úkrytom. Pre pivonku nepredstavujú žiadnu hrozbu, ale mnohým sa takéto susedstvo v kvetoch nepáči. Mravce môžu od návštevy v blízkosti pivoniek odradiť iné rastliny, ktoré majú pre ne nepríjemný zápach. Medzi ne patria napr:
- cesnak
- mäta,
- levanduľa,
- tymián.
TIP! Ak sa chystáte odrezať kvety pivoniek na ozdobu vázy vo vašej domácnosti, ponorte ich do misky so studenou vodou skôr, ako ich prenesiete dovnútra. Tým zabezpečíte, že všetky mravce, ktoré by sa v nich mohli ukrývať, v hrôze utečú.
Nielen mravce. Čím postriekať pivonky na ochranu pred voškami?
Mravce nie sú jediní nevítaní návštevníci, ktorých môžete na pivonkách spozorovať. Ohrozujú ich najmä vošky. Tie sa ukazujú ako skutočne nebezpečné, najmä preto, že medovica, ktorú produkujú, môže prilákať spomínané mravce, ktoré odpudzujú hmyz, ktorý je pre vošky hrozbou. Takáto spolupráca sa môže ukázať ako ničivá. Preto je najlepšie zamerať sa na väčšiu hrozbu, t. j. na vošky. Postrek pomôže zbaviť sa nielen tohto vytrvalého hmyzu, ale aj mravcov. Pomôcť môžu aj domáce prostriedky. Čo by ste mali použiť na postrek pivoniek? Tu je niekoľko receptov.
- Sivé mydlo v spreji. Rozpustite približne 200-250 g mydla v 10 litroch vody. Nastriekajte na celý krík.
- Cesnakový postrek. Do vedra vložte 200 g cesnaku. Nemusíte ho lúpať, ale je dobré cibuľku a strúčiky rozdrviť, aby ľahšie uvoľnili šťavu. Zalejte 10 litrami vody a odložte na 24 hodín. Pred postriekaním vývar sceďte.
- Žihľavová kaša. Tá je skvelá nielen na zalievanie rastlín, ale aj na postrek a hnojenie cez listy. Na prípravu kaše potrebujete približne 1 kg čerstvej žihľavy, nasekanej alebo nakrájanej na menšie kúsky. Zalejte ju 10 litrami vody a nechajte asi 14 dní kvasiť. Každý deň premiešajte. Keď je voda tmavohnedá a pena zmizne, kaša je hotová. Pred postrekom ju zrieďte vodou v pomere 1:10.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pivonky budú krásne a veľké ako vždy. Stačí si zapamätať toto ošetrenie. Je to kľúč k úspechu