Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Domácnosť, Ekológia, Záhrada,

Ako oživiť muškáty? Domáci odvar ich postaví na nohy

16.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/silviarita). Pelargónie sú obľúbené okrasné rastliny, ktoré zdobia balkóny, terasy a záhrady. Vďaka ich intenzívnym farbám a dlhému obdobiu kvitnutia sú obľúbené u mnohých...

16.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/silviarita).

Pelargónie sú obľúbené okrasné rastliny, ktoré zdobia balkóny, terasy a záhrady. Vďaka ich intenzívnym farbám a dlhému obdobiu kvitnutia sú obľúbené u mnohých záhradkárov. Niekedy sa však stáva, že kvety nekvitnú, čo je pre majiteľov frustrujúce. Existuje niekoľko dôvodov, prečo môžu mať tieto rastliny problém s kvitnutím. Pozrieme sa na to, ako muškáty opäť priviesť k životu. Ukazuje sa, že jedným z riešení môže byť zemiakový trik.

Pelargónie potrebujú na to, aby sa im darilo, najmä dostatočnú zálievku a pravidelné hnojenie.
Foto: pixabay/silviarita

Prečo muškáty nekvitnú?

Ak si kladiete otázku, prečo muškáty nekvitnú, venujte na začiatku pozornosť nesprávnym svetelným podmienkam. Tieto nádherné kvety potrebujú na bohaté kvitnutie dostatok slnečného svetla a ideálnym miestom pre nich je slnečné miesto, kde majú prístup k minimálne šiestim hodinám priameho svetla denne. Ak sú muškáty na tienistých miestach, ich kvitnutie môže byť obmedzené. Prečo muškáty nekvitnú? Záleží aj na množstve vody, ktorej môže byť príliš veľa alebo príliš málo. Tieto rastliny majú rady mierne množstvo vody a dobre odvodnený substrát. Prílišné zalievanie rastliny môže viesť k hnilobe koreňov, zatiaľ čo príliš málo vody môže spôsobiť vädnutie rastlín a stratu energie potrebnej na tvorbu kvetov.

Prečo muškáty nekvitnú? Ďalším dôvodom je nedostatočné hnojenie. Tieto rastliny potrebujú pravidelný prísun živín, aby boli zdravé a plné energie na kvitnutie. Najčastejšou chybou je výber hnojív s príliš veľkým obsahom dusíka. To môže podporiť bujný rast lístia na úkor kvetov, preto si vyberte hnojivá s vyšším obsahom fosforu, ktoré podporia kvitnutie. Pelargóniám sa nedarí pri presádzaní a strese. Je pochopiteľné, že po presadení potrebujú rastliny čas na adaptáciu na nové prostredie a regeneráciu koreňového systému. Takáto aklimatizácia by mala trvať niekoľko týždňov. Stres spôsobený chorobami, škodcami alebo náhlymi zmenami podmienok prostredia môže tiež ovplyvniť schopnosť pelargónie vytvárať kvety.

Chyby pri strihaní kvetov môžu tiež spôsobiť, že muškáty nekvitnú. Pravidelné odstraňovanie kvetov a poškodených listov pomáha rastline sústrediť energiu na tvorbu nových pukov. Avšak nadmerné prerezávanie, najmä v nesprávnom čase, môže zabrániť kvitnutiu. Najlepšie je muškáty prerezávať na jar, aby sa podporil rast a kvitnutie. Prečo muškáty nekvitnú? Za zmienku stojí aj zimný odpočinok. Vyžadujú si ho najmä v klimatických oblastiach s chladnejšími zimami. Vtedy je kvitnutie muškátov obmedzené.

Muškáty by sa mali strihať na jar, aby sa podporil rast a kvitnutie.
Foto: shutterstock/Nenad Aksic

Možno muškáty zachrániť?

Vyššie uvedené chyby v pestovaní znamenajú, že niekedy sa muškáty môžu stretnúť so zdravotnými problémami, ktoré spôsobia, že stratia svoj pôvab. Je možné zachrániť muškáty, ktoré sa zdajú byť v zlom stave? Odpoveď je určite áno. Existuje niekoľko spôsobov, ako obnoviť zdravie a krásu týchto rastlín. Ako zachrániť muškáty? Ako to už býva, riešenie spočíva v zdroji problému. Ak došlo k premnoženiu muškátov, musíte konať rýchlo. V prípade, že listy rastliny začínajú žltnúť a opadávať a zem je neustále mokrá, s najväčšou pravdepodobnosťou máte do činenia s nadmernou zálievkou. Ak chcete zachrániť muškáty:

  • vyberte rastlinu z kvetináča a opatrne odstráňte prebytočnú zeminu z koreňov;
  • skontrolujte korene – ak sú čierne a mäkké, odstráňte ich ostrými nožnicami;
  • nechajte rastlinu niekoľko hodín vyschnúť;
  • presaďte muškát do novej, dobre odvodnenej pôdy a do kvetináča s drenážnymi otvormi.

Nezabudnite rastlinu zalievať mierne a pred ďalším zalievaním počkajte, kým vrchná vrstva pôdy vyschne. Naopak, ak sú rastliny bledozelené, rastú pretiahnuto a nekvitnú, muškáty majú pravdepodobne príliš málo svetla. Treba ich premiestniť na slnečné stanovište. Ak pestujete muškáty v interiéri, umiestnite ich k oknu orientovanému na juh alebo západ, aby mali dostatok svetla. Ako zachránite svoje muškáty? Ak zistíte, že ich napadli vošky, roztoče, biele mušky alebo strapky, musíte siahnuť po silných látkach na boj proti nim. Môžete použiť prírodné prostriedky, napríklad roztok draselného mydla, neemový olej alebo cesnakový extrakt. Nakoniec môžete siahnuť po chemických insekticídoch, ktoré sú dostupné v záhradkárskych obchodoch.

Na hnojenie muškátov môžete použiť neemový olej.
Foto: shutterstock/Ninetechno

Ako zachrániť muškáty?

Pelargónie môžu byť napadnuté hubovými chorobami. Tie sa často vyvíjajú v podmienkach nadmernej vlhkosti a nedostatočnej cirkulácie vzduchu. Ak si všimnete biele škvrny na listoch, hnedé alebo čierne škvrny, je nevyhnutné rýchlo konať. Ako zachrániť muškáty napadnuté hubami? Na začiatok odstráňte a zničte napadnuté časti rastliny, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu choroby. Potom použite fungicídne prípravky podľa pokynov výrobcu. Aby ste hubu nevyprovokovali k opätovnému napadnutiu pelargónie, zabezpečte rastlinám dostatočnú cirkuláciu vzduchu, vyhnite sa tiež príliš hustej výsadbe. Obmedzte zalievanie a snažte sa vyhnúť zmáčaniu listov.

Niekedy na záchranu muškátov stačí rastlinu presadiť. Ak si všimnete, že korene vychádzajú cez drenážne otvory alebo rastlina prestala rásť, oplatí sa dať si tú námahu a kvety oddeliť. Použite na to čerstvú a dobre odvodnenú pôdu. Ak muškát nekvitne v dôsledku nedostatočného hnojenia, musíte ho vyvážiť. Nepreháňajte to s množstvom fosforu ani dusíka. S hnojením je najlepšie začať začiatkom alebo v polovici júna.

Pelargónie sa pestujú pomerne ľahko, ale ako každá rastlina sa môžu stretnúť s problémami. Našťastie, väčšinu z týchto problémov možno účinne riešiť, ak sa zistia dostatočne skoro.
Foto: shutterstock/Real_life_photo

Hnojivo pre muškáty – ktoré je ideálne?

Ideálne hnojivo pre muškáty je také, ktoré obsahuje optimálny pomer živín, najmä troch najdôležitejších: dusíka, fosforu a draslíka. Prvý z nich je zodpovedný za rast listov a výhonkov. Fosfor podporuje vývoj koreňov a kvitnutie. Draslík zasa posilňuje celkovú odolnosť rastliny, zlepšuje kvalitu kvetov a odolnosť voči chorobám. Okrem toho by malo byť hnojivo pre pelargónie obohatené o mikroživiny, ako sú železo, mangán, bór, zinok, meď a molybdén, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolických procesov v rastline.

Hnojivo pre muškáty by malo mať aj vyvážený pomer zložiek. V praxi to znamená, že pomer dusíka, fosforu a draslíka by mal byť napríklad 10-10-10. Tak to zvyčajne býva, ale keď muškáty nekvitnú, mali by sa používať hnojivá s vyšším obsahom fosforu. Hnojivo pre muškáty by sa malo vyberať aj podľa podmienok pestovania. Ak pestujete muškáty v kvetináčoch, odporúča sa zvoliť tekuté alebo dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré zabezpečia rovnomerný prísun živín. Pri pestovaní v zemi sú vhodné granulované a organické hnojivá.

Trik so zemiakmi – ako pripraviť hnojivo pre muškáty?

Hnojivo pre muškáty si môžete vyrobiť doma pomocou zemiakov. Týmto spôsobom môžete ušetriť značnú sumu peňazí za hotové prípravky kupované v obchodoch. Ako vyrobiť prírodné zemiakové hnojivo pre muškáty? Pripravíte ho kombináciou iba dvoch zložiek – vody a zemiaku. Príprava odvaru je triviálna. Umytý zemiak (nie však ošúpaný) vložte do hlbokej misy a zalejte ho litrom vody. Celé sa to potom rozmixuje na hladkú kašu. Tá sa potom dôkladne precedí pomocou sitka alebo gázy.

Hnojivo pre muškáty si môžete vyrobiť doma pomocou zemiakov.
Foto: freepik/azerbaijan_stockers

Ako používať zemiakové hnojivo na muškáty? Pripravenou zmesou môžete rastliny polievať a hnojivo aplikovať raz za mesiac. S hnojivom zo zemiakov to nepreháňajte, pretože ako každé hnojivo sa musí používať s mierou. Nadbytok živín môže pelargónii uškodiť. Pri príprave odvaru dbajte aj na to, aby použitá voda neobsahovala soľ alebo korenie. Tie môžu muškáty poškodiť.

Hnojivo zo zemiakov pre muškáty: aké má účinky?

Prírodné hnojivo pre muškáty je zárukou vzniku nápadných kvetov s intenzívnou farbou. Ako je známe, hľuzy sú bohaté na zložky, ktorými možno muškáty zachrániť. Sú to horčík, draslík, fosfor, vápnik a dusík. Preto sa pri správnom použití veľmi ľahko podarí muškáty priviesť späť k životu. Okrem toho takéto hnojivo pre muškáty zlepšuje štruktúru pôdy. To následne podporuje lepší vývoj koreňov. Hnojivo zo zemiakov pre muškáty je zároveň ekologickým riešením, ktoré pomáha využiť to, čo má každý vo svojej kuchynskej skrini.

Hnojivom zo zemiakov polievajte pelargónie raz mesačne.
Foto: shutterstock/Taras Garkusha

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Z tohto dôvodu muškáty chradnú. Stačí jedna vec a ožijú a obsypú sa kvetmi

Domáce hnojivo na muškáty za drobné. Všetky ingrediencie máte v kuchyni


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Odporúčame

Zabraňuje starnutiu pokožky a jej podráždeniu. Aplikujte maximálne dvakrát týždenne

18.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Poznyakov). Výnimočné vlastnosti medu a jeho využitie v starostlivosti o pleť sú známe už po stáročia. Aj dnes, keď…

Do ktorej nádoby vyhadzujete papierové utierky? Odpoveď nie je jednoznačná. Existujú dve možnosti

18.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/New Africa). Papierové uteráky a vreckovky používame prakticky každý deň. Napriek tomu mnohí ľudia nevedia, do ktorého odpadu ich…

Má liftingový účinok na pokožku tváre. Výsledok uvidíte po 30 minútach

18.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Irina Bg). Móda prírodnej starostlivosti o pleť spôsobila, že internet zaplavila vlna receptov na domáce masky na tvár, telo…

Pôsobí na telo ako klimatizácia. Pot prestane stekať

18.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Iryna Mylinska). Čerešňové kôstky, ktoré sa používajú už roky, sa opäť dostávajú do popredia. Čoraz viac ľudí sa dnes…

Stačia dve minúty a váš domov bude úžasne voňať. Dlho nebudete cítiť zápach

18.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/RacheeLynn). Ak vás zaujíma, ako udržať príjemnú vôňu vášho domova, táto metóda bude pre vás ideálna. Je lacná, triviálna…

Auto Trendy

Toto SUV je ako hollywoodsky román - čím staršie, tým lepšie. Prečo je Volvo XC90 stále optimálnou voľbou na dlhé cesty po Európe?

18.7.2024 Redakcia Auto trendy - Posledných niekoľko rokov som trávil rodinnú dovolenku na juhu Francúzska. Viem, že mnohí z vás si to možno spájajú s leskom a drahými butikovými hotelmi…

ADAC kritizuje výkonnosť systémov udržiavania v jazdnom pruhu

18.7.2024 Redakcia Auto trendy - Podľa nariadenia GSR musí byť asistent udržiavania v jazdnom pruhu povinnou výbavou každého nového vozidla od 7. júla tohto roku. Nemecký ADAC varuje, že jeho…

Ford F-150 PowerBoost - hybridné vozidlo s výkonom 400 koní

18.7.2024 Redakcia Auto trendy - Ford F-150, najpredávanejší automobil v Spojených štátoch, je teraz k dispozícii v Európe. Zákazníci si môžu vybrať z niekoľkých úrovní výbavy a motorov.

Zlodeji sa niekedy zameriavajú na veľmi špecifické časti vozidla.

18.7.2024 Redakcia Auto trendy - Zlodeji sa niekedy zameriavajú na veľmi špecifické časti vozidla. Jeden gang zameral na zrkadlá a nárazníky. Zlodeji sa niekedy zameria

Taliani chcú od spoločnosti Stellantis získať späť svoje staré značky a predať ich do Číny

18.7.2024 Redakcia Auto trendy - Talianska vláda skúma možnosť prevziať staré talianske automobilové značky, ktoré vlastní skupina Stellantis, vládnym dekrétom a ponúknuť ich čínskym spoločnostiam, aby ich povzbudila k založeniu…

Obyvatelia budú môcť komunikovať priamo s autami. Mesto budúcnosti od Toyoty

18.7.2024 Redakcia Auto trendy - Toyota vybudovala mesto budúcnosti, v ktorom budú môcť obyvatelia komunikovať priamo so svojimi autami. Prvá etapa výstavby utopického obytného komplexu bola dokončená a ľudia sa…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov