14.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/congerdesign).
Slivky môžu byť napadnuté chrobákmi a hubami. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné stromy riadne chrániť, ale čo ak nechcete používať chemické prostriedky? Na pomoc prichádza prírodný, bezpečný a účinný postrek z rastliny, ktorá rastie na lúke.
Na slivkách sa môžu živiť baktérie, vírusy a huby. Stromy sú tiež obeťou červov. Okrem toho podliehajú aj chorobám, ako je hnedá hniloba kôstkovín, slivková múčnatka a bakteriálna rakovina.
Ako vidíte, škodcov a chorôb je veľa. Preto je vhodné proti nim raz a navždy bojovať prírodným postrekom z prasličky roľnej. Z ovocných stromov začnú okamžite unikať obaľovače, roztoče, vošky a iný hmyz.
Ako vyrobiť postrek z prasličky roľnej na slivky?
Skúsení ovocinári používajú na slivkách postrek z prasličky roľnej. Dobre vedia, že sa rýchlo zbavia červcov bezpečným spôsobom, ktorý stromom neublíži. Ako to robia?
Na začiatku nazbierajte prasličku na lúke mimo ciest. Tým sa zabezpečí, že rastlina nebude kontaminovaná výfukovými plynmi.
Zmiešajte 100 g nasekanej prasličky roľnej s 1 litrom vody a zmes nechajte 24 hodín na tmavom mieste. Po uplynutí tejto doby ju sceďte a postriekajte ňou slivku.
Treba mať na pamäti, že najlepšie výsledky sa dosiahnu, ak sa postrek aplikuje pravidelne. Najlepšie je to robiť každých niekoľko týždňov.
Účinnosť postreku z prasličky roľnej. Prečo sa to oplatí?
O celkový stav kamenných stromov sa stará postrek z prasličky. Pomáha vyhubiť všetky baktérie a posilniť prirodzenú ochrannú bariéru sliviek. Prečo sa to deje?
Táto rastlina má vo svojom zložení kyselinu kremičitú, ktorá ničí chrobáky a huby rovnakým spôsobom ako chemické látky. Okamžite vyhubí vošky, roztoče a iný hmyz.
Praslička roľná obsahuje aj flavonoidy, zinok, draslík, horčík a vápnik. Tieto zlúčeniny majú pozitívny vplyv na kondíciu slivky a robia ju odolnou voči rôznym chorobám.
Zvýšením prirodzenej odolnosti slivky sa strom dokáže lepšie vyrovnať so stresom prostredia a útokmi škodcov. Okrem toho praslička roľná podporuje regeneráciu poškodených častí rastlín, čo je dôležité najmä pre ovocné stromy.
Tento postrek ovplyvňuje aj chuť ovocia. Vďaka nemu strom produkuje šťavnaté a sladké slivky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako chrániť slivky pred červami? Zabaľte strom týmto. Budú sa držať ďalej
Určite to urobte v apríli v sade. Červivé slivky budú už len spomienkou