Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Tipy, Záhrada,

Tu zalejte, tam zasejte a sledujte, ako rastie. Domáce zmesi pre záhradné rastliny

23.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/kalyanby). Blíži sa jar, takže je čas začať s prvými prácami v záhrade. Hoci do umiestnenia sadeníc a výsevu zeleniny a ovocia ešte nejaký...

23.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/kalyanby).

Blíži sa jar, takže je čas začať s prvými prácami v záhrade. Hoci do umiestnenia sadeníc a výsevu zeleniny a ovocia ešte nejaký čas zostáva, je potrebné pomaly stimulovať rastliny k rastu, aby sa nielen zazelenali, ale v budúcnosti niektoré z nich aj zakvitli a začali prinášať ovocie. Ak začneme s prácou skoro na jar, v lete sa budeme môcť kochať krásnymi kvetmi a naplniť si bruchá bujnou úrodou.

Už nejaký čas sú tuje na čele rastlín, ktoré rastú pozdĺž plotov a prirodzene oddeľujú naše záhradné útočisko od zvedavých pohľadov okoloidúcich alebo susedov.
Foto: shutterstock.com/kalyanby

Oddeľte sa od susedov. Aký je najlepší spôsob hnojenia tují?

Už nejaký čas sú tuje na čele rastlín, ktoré rastú pozdĺž plotov a prirodzene oddeľujú naše záhradné útočisko od zvedavých pohľadov okoloidúcich alebo susedov. Hoci sa zdá, že pestovanie týchto ihličnanov nie je náročné, oplatí sa poskytnúť thúji správne podmienky: Potom sa rýchlo zahustia a začnú rásť. Kde je najlepšie začať? Mulčovanie tují. Pomôže to nielen chrániť rastliny pred rastom burín, ale aj udržať vlhkosť, ktorá je v lete veľmi potrebná. Z tohto dôvodu je dobré mulčovať naše tuje borovicovou kôrou, ktorá obmedzí zalievanie na minimum, ale zároveň pomôže našim stromom nerušene rásť.

Máte na pozemku kompost alebo hnoj? Výborne, pretože ho môžete použiť na hnojenie tuje. Nielenže doplní pôdu o cenné minerály potrebné pre rast, ale zároveň minimalizuje riziko napadnutia chorobami alebo škodcami. Navyše je hnoj alebo kompost pre tuje bezpečný a nehrozí, že by ste sa ním predávkovali.

Aké hnojivo na čučoriedky na jar? Kríky v lete podľahnú plodom

Čučoriedky sú už dobre rozrastené, takže plody na kríkoch nám spríjemňujú letné jedlá. Aby bola úroda bohatá, je potrebné ich prihnojovať. Na svoj rast potrebujú čučoriedky draslík a fosfor, ktoré zabezpečia správny rastový cyklus a v prípade potreby pomôžu vytvoriť chutné plody. Čím by ste mali čučoriedky hnojiť? Najlepšie je siahnuť po domácich špecifikách, ktoré dokážu posilniť naše kríky. Najlepšie je začať s najjednoduchšími riešeniami, t. j. s použitím citrónovej šťavy alebo kyseliny citrónovej. Rozpustite 10 g látky v 10 litroch vody a touto zmesou raz za čas zalejte čučoriedky. Hoci tento odvar sám o sebe nepridáva kríku žiadnu výživnú hodnotu, mierne okyslí pôdu, čo pomôže rastline čerpať z pôdy prvky, ktoré potrebuje na svoj vývoj.

Samozrejme, je dobré pripraviť aj prípravky v duchu takzvaného nulového odpadu, ktoré najčastejšie končia na kompostoch alebo v odpadkových košoch. Stačí zozbierať organický odpad zo záhrady, napr. pokosenú trávu, lístie, korene a konáre, a naplniť ním napríklad vedro. Keď je vedro plné, jednoducho ho naplňte vodou a stlačte ho rukou, aby obsah uvoľnil šťavu. Približne po 10 dňoch môžete obsahom vedra zalievať naše čučoriedky. Je dôležité vedieť, že zozbierané zvyšky nesmú mať žiadne príznaky ochorenia.

Čučoriedky sú už na Visle dobre rozrastené, takže plody na kríkoch nám spríjemňujú letné jedlá. Aby bola úroda bohatá, je potrebné ich prihnojovať
Foto: pixabay/karikdickinson

Je tiež známe, že na Slovensku sa vyhodí obrovské množstvo chleba, čo sa dá tiež dobre využiť. Ak máte zatuchnutý chlieb, najmä tmavý, celozrnný, oplatí sa ho zaliať vodou. Aké pomery by ste mali použiť? Na každú polovicu kolónie rozdrobeného chleba musíte použiť päť litrov vody.

Čo majú rady červené ríbezle a čo čierne ríbezle? Tu je návod, čím hnojiť

Čierne, červené alebo biele ríbezle sú na našich pozemkoch klasikou a asi nikoho neprekvapia. Nezáleží na tom, ktorý druh je náš obľúbený, pretože všetky stoja za konzumáciu, pretože sa vďaka svojim vlastnostiam zaraďujú medzi superpotraviny. Vžilo sa tvrdenie, že pestovanie kríkov fazule nie je zložité, čo je čiastočne pravda. Nielenže sú veľmi tolerantné a nevyžadujú veľmi úrodnú pôdu, ale rastú takmer v každej pôde. Samozrejme, ak sa ponechajú tak, ako sú, nebuďte prekvapení, ak budú výnosy časom slabé.

ríbezle
Foto: shutterstock/kaskip

Ako sa staráte o ríbezle? Bez ohľadu na to, aký druh máme na svojom pozemku, existujú minimálne dve veci, ktoré môžete urobiť, aby bola úroda bohatšia. Prvou je mulčovanie. Stačí na to borovicová kôra, ktorá zníži odparovanie vody zo zeme, ale aj obohatí pôdu o látky, ktoré spôsobia mierne kyslé pH, čo ríbezliam prospieva. Okrem toho si môžete pripraviť domáce hnojivo, ktorým môžete ríbezle zalievať, aby bujnejšie rástli a plody boli väčšie a chutnejšie. Na tento účel sa výborne hodia zemiakové šupky. Pol kila zemiakových šupiek (päť litrov) zalejte vodou a povarte. Po vychladnutí a scedení je naše hnojivo hotové.

Čo sa dá urobiť, aby levanduľa pekne kvitla? Tu je najlepšie riešenie

Levanduľa už dávno nie je kríkom, ktorý možno nájsť len v Provensálsku vo Francúzsku, pretože ani na Slovensku nie sú kvitnúce kríky žiadnou novinkou. A oplatí sa ich mať nielen preto, aby potešili naše oči, ale aj preto, že ich vôňa je pre človeka upokojujúca, ale odpudzuje všadeprítomný hmyz, ktorý prekáža pri relaxácii vonku. Levanduľa je mrazuvzdorná a na správny rast nepotrebuje vždy zálievku a iné ošetrenia.

Samozrejme, sú obdobia, keď naše levanduľové kríky nie sú svieže alebo zrazu prestanú kvitnúť. V takom prípade môžeme našim rastlinám dodať životodarný vápnik: vaječné škrupiny. Ako ich môžete použiť? Existujú dva spôsoby: môžete ich zomlieť alebo rozdrviť najemno a rozsypať pod kvety, alebo ich môžete použiť na výrobu výživného hnojiva. Škrupiny zalejte vodou a uvarte, nechajte vychladnúť a je to. Nakoniec už nezostáva nič iné, len levanduľu zaliať.

levanduľa
Levanduľa už dávno nie je kríkom, ktorý možno nájsť len v Provensálsku vo Francúzsku, pretože ani na Slovensku nie sú kvitnúce kríky žiadnou novinkou.
Foto: shutterstock/M9K

Univerzálne zmesi pre rastliny

Každý, kto má pozemok, vie, že niekedy je to reťaz záhradníckych neúspechov, keď naše plodiny sužujú škodcovia alebo choroby. Ako sa pred nimi chrániť? Táto úloha je náročná, ale keď vidíme, že naše rastliny nie sú vo forme, oplatí sa pripraviť domáce zmesi, ktoré nám pomôžu zbaviť sa chorôb a hmyzu. Čo sa oplatí mať na pamäti?

  • Ocot – na postrek rastlín napadnutých mšicami môžete použiť ocot. Pred použitím tohto prípravku by ste však mali vedieť jednu vec: vošky sa rady rýchlo šíria na ďalšie rastliny, preto je lepšie hneď postriekať väčšinu rastlín v záhrade. Ako pripraviť octový postrek? Jednoducho zmiešajte 100 ml prípravku s litrom vody.
  • Cesnak – nikoho netreba presviedčať, že táto zelenina je známa ako prírodné antibiotikum. Oplatí sa ho používať aj v záhrade. Rozdrvte alebo nastrúhajte 200 g strúčikov cesnaku a zalejte ich 10 litrami vody. Nechajte ju stáť 24 hodín a je pripravená na použitie. Cesnakovým odvarom sa oplatí postriekať paradajky napadnuté hubovými chorobami, ale v skutočnosti ide o mimoriadne univerzálny prípravok.
  • Kvasinky – posilňujú rastliny a chránia ich aj pred chorobami, napr. pred plesňou zemiakov. Ako si takýto postrek pripraviť? Rozdrvte 100 g droždia a zalejte ho 10 l teplej vody. Nechajte hodinu odstáť a máte hotovo. Teraz môžete zalievať alebo postrekovať naše záhradné exempláre.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Domáce hnojivo, ktoré zachráni každú rastlinu? Stačí jeden produkt z chladničky

Posledná výzva na toto ošetrenie pre tuje. Prídeš neskoro a kríky odumrú


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Orchidea, ktorá nechce kvitnúť? Zalievajte ju takto a ona sa obsype novými kvetmi

26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alie04). Orchidey sú už roky neodmysliteľnou ozdobou mnohých domovov. Najkrajšie však vyzerajú, keď sú v plnom kvete. Na stimuláciu…

V lete varím litre, v zime si vychutnávam sladkú chuť. Obľúbený kompót celej rodiny

26.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Vanessa Bentley). Tradícia prípravy zaváranín na zimu sa v mnohých rodinách dedí z generácie na generáciu. V domácich špajzách…

Rozprestrite ho v záhrade a sledujte, ako sa slimáky sťahujú. Okrem toho posilníte tieto kvety

26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/epiximages). Slimáky a ulitníky v záhrade sú častým problémom. Sú veľmi nepríjemné a môžu úplne zničiť vaše rastliny vyhlodávaním…

Uhorky vám povedia pravdu. Takéto tvary prezradia, čo robíte v záhrade zle

26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Bazela). Luxusné a husto rastúce uhorky sú snom každého, kto ich pestuje. Celú jar sa o ne staráme, polievame…

Čo hryzie paradajky? Títo škodcovia sú mimoriadne nepríjemní. Nedajú sa spozorovať voľným okom

26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BIRYUKOVA EKATERINA). Pestovanie paradajok je náchylné nielen na choroby, ale aj na napadnutie škodcami. To je skutočná nepríjemnosť aj…

Auto Trendy

Ferrari verí, že syntetické palivá budú riešením pre superautá budúcnosti

27.7.2024 Redakcia Auto trendy - Generálny riaditeľ Ferrari tvrdí, že budúce tepelné superautá by mohli byť zachránené syntetickými palivami. Prvým vozidlom, ktoré by z toho mohlo profitovať, by mohol byť…

Šéf Renaultu sa domnieva, že úplný prechod na elektromobily ešte nie je možný

27.7.2024 Redakcia Auto trendy - Generálny riaditeľ spoločnosti Renault Luca de Meo sa domnieva, že úplný prechod na elektromobily do roku 2035 nie je možný, preto žiada Európsku úniu o…

Toto vozidlo má motor z vozidla F1. Potrebuje špeciálnu starostlivosť

26.7.2024 Redakcia Auto trendy - Mercedes-AMG One je najrýchlejšie sériové vozidlo na Nürburgringu. Je poháňané motorom priamo z vozidla F1, čo so sebou prináša množstvo nepríjemností, a to aj počas…

Palivový gigant investuje do výroby spaľovacích motorov. Vynaloží viac ako 7,4 miliárd eur

26.7.2024 Redakcia Auto trendy - Saudi Aramco, jedna z najväčších svetových ropných spoločností, investuje do vývoja spaľovacích motorov. Petrochemický gigant kúpil 10-percentný podiel v spoločnosti Horse Powertrain, ktorú kontrolujú spoločnosti…

Toyota s novým rekordom v Európe. Corolla zosadená z trónu

26.7.2024 Redakcia Auto trendy - Toyota má za sebou mimoriadne úspešný polrok na starom kontinente. Síce nepreskočila na pozíciu lídra, ale udržala si druhé miesto a zaznamenala nový predajný rekord…

Koenigsegg musel stiahnuť výrobu. Nikto nechcel ich malý motor

26.7.2024 Redakcia Auto trendy . Koenigsegg pripravoval revolúciu. Supercar v hodnote takmer 1,7 milióna dolárov mal dostať trojvalcový motor. Motor bol však revolučný. Bol, pretože bol práve vyradený z ponuky.…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov