13.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Timur Matahari).
Vaječné škrupiny, ktoré sa často považujú za odpad, majú úžasné vlastnosti, ktoré pomôžu zlepšiť stav rastlín v záhrade alebo v kvetináči. Hoci sa môžu zdať ako bezcenné zvyšky, sú bohaté na živiny – vďaka tomu sa z nich stáva prospešné hnojivo pre vami pestované druhy. Nielenže sú potravou, ale pomáhajú zbaviť sa aj nenásytných škodcov. Pozrite si, ako používať vaječné škrupiny.
Cenné zvyšky, t.j. vlastnosti vaječných škrupín
Máte podozrenie, že vaječných škrupín je v kuchyni dostatok nielen počas Veľkej noci. Hoci práve vtedy jednoznačne dominujú na stole, vajíčka sú univerzálnym produktom, ktorý používate aj každý deň – nielen na Veľkú noc. Preto sa neoplatí mrhať potenciálom zvyškov, pretože sa dajú využiť na mnoho rôznych spôsobov.
Vaječné škrupiny sú vďaka vysokému obsahu vápnika dobrým hnojivom. Táto zložka je potrebná na výstavbu pevných bunkových štruktúr rastlín, čo priamo ovplyvňuje zdravý a bujný rast. Má tiež vplyv na tvorbu plodov. Ak je vápnika nedostatok, plody, ktoré rastliny produkujú, sú slabšie, strácajú pevnosť a nemajú najlepšiu chuť. Vaječné škrupiny sa v pôde rozkladajú pomerne pomaly, čo znamená, že živiny sa do pôdy uvoľňujú postupne, čím sa zabezpečuje dlhodobé hnojenie.
Ktoré rastliny majú rady hnojivo z vaječných škrupín?
Zoznam druhov, ktorým prospieva hnojivo na vaječné škrupiny, je pomerne dlhý. To dokazuje jeho univerzálnosť, len musíte byť pozorní, aby ste ho nepoužili na rastliny, ktoré najlepšie rastú v kyslom substráte. Čučoriedky alebo hortenzie nebudú z takéhoto ošetrenia nadšené, ale hnojivo z vaječných škrupín môžete úspešne použiť aj pre iné rastliny.
- Plodiny, ktoré majú rady vápnik, sú: paradajky, uhorky, hrozno, kapusta, fazuľa, cuketa, šalát a špenát.
- okrasné rastliny – levanduľa, pivonka, tulipán, čerešňa, oleander obyčajný, čemerica, cypruštek a papraď.
Ako využiť vaječné škrupiny? Je to jednoduché!
Najmenej náročnou možnosťou je primiešanie rozdrvených škrupín do vrchnej vrstvy pôdy v záhrade alebo v kvetináči. Pomocou mixéra alebo mlynčeka na kávu vytvorte ľahký prášok – bude ešte jednoduchšie ho rovnomerne aplikovať do pôdy. Pokiaľ ide o hnojivo z vaječných škrupín pre črepníkové rastliny, odpad môžete dať do črepníka ešte pred výsadbou, aby kvety dostali živiny prirodzenou cestou hneď od začiatku.
Domáci liek proti slimákom
Hoci sa väčšina z nás na jar a leto pravdepodobne teší, sú s nimi spojené určité nepríjemnosti. Slimáky a ulitníky sa vynárajú za potravou a dokážu v rýchlom tempe napáchať v záhrade spúšť. Boj proti nim je ďalším využitím vaječných škrupín.
Stačí, ak budete pravidelne zbierať kuchynský odpad. Vysušte ich a rozdrvte a potom ich rozsypte okolo rastlín, ktoré sú pre škodcov mimoriadne zaujímavé. Ostré hrany ich odradia od pohybu, takže ide o jeden z najjednoduchších domácich prostriedkov, ako sa zbaviť slimákov, ktorí sa takto chráneným záhonom a kvetinovým záhonom vyhnú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabaľte vaječné škrupiny do vrecka a hoďte ich do práčky. Účinok spozorujete už po prvom umytí
Nevyhadzujte škrupiny z vajec! Rozložte ich do hrnca. Vyriešte nepríjemnosť raz a navždy