1.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Zerbor).
Vijačka krušpánová je mladý škodca, ktorý je mimoriadne odolný voči pokusom zbaviť sa ho a už napadol nielen buxus, ale aj iné obľúbené rastliny. Môžete proti nej bojovať chemickými prostriedkami, odstrániť ju mechanicky alebo skúsiť prírodné spôsoby, pričom na prvom mieste je postrek na báze kvapalín. Ako sa pomocou neho zbaviť vijačky raz a navždy?
Napadnutie vijačkou krišpánovou: ako ho rozpoznať?
Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) je veľmi invázny druh motýľa, ktorý sa všeobecne považuje za škodcu. Pochádza z Ázie a do Európy sa dostal pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne pri preprave okrasných rastlín. Jeho húsenice masívne požierajú listy buxusov, čo spôsobuje ich pomalé obnažovanie, oslabovanie a nakoniec usychanie.
Prvým príznakom napadnutia vijačkou sú ohryzené okraje listov a potom celé listy buxusu. V najhoršom prípade môže byť rastlina úplne zbavená listov a odumrieť. O prítomnosti škodcu svedčia aj špinavé hodvábne vlákna.
POZRITE TIEŽ: Rozprestrite ho na trávnik a zalejte vodou. Mach zmizne v okamihu
Ako vyzerá vijačka krušpánová?
Larvy vijačky krušpánovej dosahujú dĺžku štyri centimetre a pripomínajú zelené húsenice s pozdĺžnymi tmavými pruhmi. Najhojnejšie sa živia v strede kríka, kde obhrýzajú listy. Mladé húsenice sa sústreďujú na okraje listov, zatiaľ čo staršie húsenice ich už požierajú celé.
Dospelé motýle majú biele krídla s hnedým lemom alebo svetlohnedé krídla s fialovým leskom a bielou škvrnou v tvare polmesiaca. Rozpätie krídel dosahuje štyri centimetre. Dospelé jedince lietajú zvyčajne od apríla do septembra, za teplého počasia dokonca až do októbra.
Samičky molice zimostrázovej kladú vajíčka na spodnú stranu listov zimostrázu, do stredu koruny kríka.
Napáda vijačka krušpánová aj iné rastliny?
Hoci je známe, že vijačka krušpánová má v obľube najmä buxus, rada poškodzuje aj iné rastliny, ako napr:
- vavrínovec lekársky,
- skalník,
- bršlen krídlatý,
- cezmína.
V našej krajine je vijačka krušpánová pomerne mladým škodcom – aj preto je boj proti nej mimoriadne náročný. Produkuje látky, ktoré odpudzujú vtáky – preto dlho nemal prirodzených nepriateľov. Vedci však pozorovali, že už priťahuje záujem vrabcov poľných, sýkoriek, vrabcov domových a piniek.
Ak nie je populácia motýľov príliš početná, na nalákanie samcov motýľov sa môžu použiť špeciálne feromónové pasce. Ďalším spôsobom je poliať celý krík veľkým množstvom vody, aby sa larvy a už vytvorené pavučiny zbavili. Treba však počítať s tým, že vijačka krušpánová je mimoriadne odolná voči všetkým pokusom zbaviť sa jej raz a navždy.
Prostriedok na umývanie riadu na vijačku
Jedným z prirodzených a účinných spôsobov, ako sa zbaviť vijačky, je použitie vody s prostriedkom na umývanie riadu. Vodu zmiešajte s tekutinou tak, aby sa veľmi napenila, potom ju nalejte do fľaše s rozprašovačom a dôkladne postriekajte celú rastlinu. Po niekoľkých hodinách by mali larvy z kríka opadnúť.
Ak chcete, aby bol účinok ešte silnejší, môžete zmiešať vodu, prostriedok na umývanie riadu a niekoľko polievkových lyžíc jedlej sódy. Pripravený odvar potom dôkladne nastriekajte na rastliny. Prostriedok na umývanie riadu pomôže odstrániť vijačku a, čo je dôležité, obmedzí jej šírenie na ďalšie kríky v záhrade.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nastriekajte raz a poriadne a sledujte. Vijačka krušpánová sa rozbehne na všetky strany
Rozsypte v záhrade a relaxujte. Slimáky dajú vašim rastlinám pokoj po celý rok