27.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Meď je obľúbeným prostriedkom na ochranu rastlín v záhrade. Môže sa aplikovať na ovocné stromy a zeleninu a je určený na prevenciu vzniku chorôb. Kedy postrekovať meďnatými prípravkami? Existuje domáca alternatíva k tomuto prostriedku?
Meď je baktericíd a fungicíd. Dodáva sa vo forme prášku, z ktorého sa vyrába vodná suspenzia na použitie na rastliny. Je schválený v ekologických plodinách, takže sa môže používať proti ovocným stromom a zelenine. Ako pôsobí? Kedy by sa mala meď postrekovať na prevenciu chorôb?
Ako pôsobí meď na rastliny? Chráni ich pred chorobami a hubami
Prostriedok s obsahom oxychloridu meďnatého, ktorý pôsobí proti hubovým a bakteriálnym ochoreniam, sa aplikuje ako postrek, ale môže sa používať aj preventívne. Je povolený v priemyselnom aj amatérskom pestovaní. Pomôže vám zbaviť sa chorôb, ako je pleseň sivá, ohňovec, pleseň zemiaková, vínna pleseň, kučeravosť listov, chrastavitosť jabĺk a hrušiek a bakteriálna rakovina stromov.
Po postriekaní rastliny ióny medi prenikajú do spór húb, blokujú ich klíčenie a zabraňujú ďalšiemu vývoju. Je maximálne bezpečný a ani pri nadmernom použití nemá žiadne nepriaznivé účinky. Aplikuje sa postrekom na povrch rastliny pomocou postrekovača.
Kedy striekať meďou? Prvý postrek sa môže uskutočniť čoskoro, ale stojí za to venovať pozornosť počasiu
Pred aplikáciou na rastliny si nezabudnite vybrať deň bez dažďa a vetra. Postrek by sme nemali vykonávať ani počas horúcich a silne slnečných dní. Kedy postrekovať meďou? Postrek by sa mal vykonávať od marca do októbra. Ak plánujete postrek prvýkrát vykonať na jar, majte na pamäti, že by už nemali byť žiadne mrazy a teplota by sa mala pohybovať okolo 6 stupňov Celzia. Po postreku počkajte sedem dní na zber akýchkoľvek plodov. Počas ošetrenia sa vyzbrojte hrubými rukavicami a chráňte si tvár a oči. Postrek rozotrite rovnomerne a nezabudnite, že by nemal stekať zo stoniek a listov. Pripravený postrek sa musí použiť okamžite, pretože po zmiešaní s vodou nie je vhodný na skladovanie. Meďou možno postriekať všetky ovocné stromy, ako sú jablone, hrušky, broskyne, čerešne a višne, ako aj zeleninu, napríklad paradajky, uhorky, zemiaky a fazuľu.
Čím môžete nahradiť meď? Tu je prírodná alternatíva
Meď je obľúbený prípravok na ochranu rastlín, ale namiesto míňania peňazí v záhradníctve si môžeme postrek s podobným účinkom pripraviť sami doma. Potrebujeme na to droždie, ktoré sú skvelou alternatívou k chemickým prípravkom. Stimuluje rast rastlín a obohacuje ich o cenné živiny, ako sú vitamíny skupiny B, železo a aminokyseliny, ale to nie je všetko. Je skvelý v boji proti chorobám a hubovým infekciám. Stačí, ak dáte 100 g (1 kocku) suchého a rozdrveného droždia do vedra a posypete ho šálkou cukru. Nechajte ho pôsobiť 2 hodiny, po uplynutí tohto času ho zalejte 10 litrami vody a nechajte pôsobiť týždeň. Keď zmes začne kvasiť, to znamená, že ju môžete použiť. Nezabudnite, že je potrebné ju zriediť – zmiešajte 1 šálku roztoku s 10 litrami vody a vykonajte postrek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte ich v chladničke. Pridajte ich do vody a zalejte kvety, orchidea rozkvitne ako nikdy predtým!
Ako často zalievať paradajky s kvasnicami? Držte sa tohto zlatého pravidla. Budú mať konské zdravie