15.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni).
S blížiacou sa jarou začínajú v záhrade pomaly klíčiť rastliny. Bohužiaľ, súčasné počasie môže byť zradné a večerné poklesy teplôt môžu spôsobiť úhyn mladých sadeníc. Našťastie ich môžete ochrániť naozaj jednoduchým spôsobom.
Ochrana rastlín pred mrazom je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré treba vykonať nielen na jeseň, ale často aj na jar. Hoci do jari už veľa času nezostáva, mrazy sa môžu vyskytnúť nielen v marci a apríli, ale niekedy aj v máji. Z tohto dôvodu sa oplatí postarať sa o rastliny, ktoré práve vyklíčili alebo sa chystajú vyklíčiť. Ako?
Čím zakryť rastliny skoro na jar? Jednoduché spôsoby ochrany rastlín pred mrazom
Ak napriek blížiacej sa jari zima pretrváva a teplota za oknom naďalej klesá pod nulu, nezabudnite chrániť svoje rastliny. Počas teplejších dní začínajú vstupovať do fázy aktívneho rastu a zároveň strácajú odolnosť voči mrazu. Pri ich napadnutí môže dôjsť až k úhynu rastliny. Preto pozorne sledujte predpovede a v prípade potreby zabezpečte materiály, ktorými ich zakryjete. Ideálna je biela vlna alebo bublinková fólia, ktoré sú dostupné v záhradkárskych predajniach. Môžete ich použiť na jednotlivé rastliny, ako aj na celé záhony a výsadbové plochy. Okrem toho sa uistite, že používate správne hnojivo, t. j. vyhýbajte sa produktom bohatým na dusík. Dusík spôsobuje, že do buniek rastlín sa dostáva viac vody, čo znižuje ich odolnosť voči mrazu. Namiesto toho používajte draselné živiny. Môžete si ich vyrobiť aj sami, napríklad z banánových šupiek.
Ako chrániť rastliny pred mrazom? Použite triviálny patent
Namiesto kupovania ďalších produktov, ktoré stoja peniaze, môžete použiť aj osvedčené domáce metódy. Sú jednoduché a často aj bezplatné, pretože zvyčajne už máte všetko, čo budete potrebovať. Prvým z nich je prikrytie klíčiacich sadeníc, napríklad ruží alebo čučoriedok, smrekovými alebo borovicovými vetvičkami. Večer ich zapichnite do zeme, aby zakryli rastlinu, a nechajte ich tak. Zaberie vám to niekoľko minút. Vetvičky ich ochránia pred chladom, ale zároveň nebudú brániť rastlinke vo voľnom prístupe k svetlu ani jej nebudú brať vodu, ktorú potrebuje na zdravý rast. Tento jednoduchý trik funguje naozaj skvele a oplatí sa ho používať aj v záhrade.
Čím zakrývate rastliny v záhrade? Pomôžu vám ihličnany
Ďalším spôsobom je premeniť vetvičky na mulč. Účinne zablokuje rast burín, ochráni pred chladom a suchom a jemne okyslí pôdu. Čučoriedky, jahody, azalky, rododendrony, hortenzie, vresy a všetky ostatné rastliny, ktoré majú rady takýto substrát, sa z takéhoto doplnku určite potešia. Na jar postačí výška okolo 3 cm (v zime sa hodí aj 10 cm). Aj keď je na to v mnohých domácnostiach tento rok pravdepodobne už neskoro, oplatí sa na tieto priesady pamätať pri likvidácii vianočného stromčeka, pretože je to skvelý spôsob jeho opätovného využitia.
Kedy zakryť rastliny na jar? Radšej nečakajte
Ako vidíte, existuje skutočne veľa spôsobov, ako chrániť rastliny pred chladom. Niektoré zahŕňajú nákup v špecializovaných obchodoch, iné sa spoliehajú na osvedčené domáce triky. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z nich, oplatí sa konať hneď. Inak sa môže stať, že vaše rastliny pokles teplôt neprežijú. Ak im venujete naozaj málo času, výrazne zvýšite šancu, že neskôr prinesú bohatú a nádhernú úrodu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tuja tento postup miluje. Urobte to ešte pred výsadbou a budú bujne rásť
Na jar nalievam tento „koktail“ pod stromy. Choroby a červy sa potom vyhýbajú plodom.