8.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Perfect Wave).
Domáce lieky na zápchu sú riešením, ak máte problémy s vyprázdňovaním a značné ťažkosti. Pre správne fungovanie organizmu je dôležité byť schopný účinne riešiť problémy. Aké metódy sa oplatí poznať?
Ak hľadáte odpoveď na otázku „čo na zápchu?“, potom určite viete, aké nepríjemné pocity spôsobuje nepravidelná stolica a ako narúša fungovanie celého tela. Zápchu možno definovať ako dlhodobé zadržiavanie obsahu potravy v tráviacom trakte. Najčastejšie sú sprevádzané bolesťou počas vyprázdňovania.
Faktory spôsobujúce zápchu
Za vznik zápchy sprevádzajú rôzne faktory. Medzi ne patrí okrem iného nevhodná strava, t. j. strava s nízkym obsahom vlákniny, nedostatočný príjem tekutín, nedostatočná fyzická aktivita, stresové situácie spojené napríklad s cestovaním. Zápcha môže byť aj dôsledkom rôznych ochorení organizmu (napr. hemoroidov) alebo vedľajším účinkom užívania niektorých liekov.
Rýchle prostriedky proti zápche. Čo prinesie okamžitú úľavu?
Domáce prostriedky na zápchu často prinášajú rýchlu úľavu, ale pamätajte, že účinnosť sa u jednotlivých ľudí líši. Preto sa oplatí vyskúšať rôzne prostriedky, aby ste zistili, ktorý je pre vaše telo najlepší. Medzi najobľúbenejšie rýchle lieky na zápchu patria:
- zjesť (najlepšie nalačno) niekoľko sušených sliviek alebo marhúľ;
- zjesť jablko;
- pohár vody s citrónovou šťavou na lačný žalúdok;
- konzumácia fermentovaných mliečnych výrobkov, ako je kefír.
Čo jesť pri zápche? Váš jedálny lístok by mal obsahovať tieto potraviny
V boji proti zápche je rozhodujúca naša každodenná strava. Čo by sme mali jesť pri zápche, aby sme znížili riziko vzniku tohto problému? Do jedálnička zaraďte potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina je pre náš tráviaci systém prospešná a zabezpečuje jeho správne fungovanie. Medzi potraviny s vysokým obsahom vlákniny patria napr:
- sušené ovocie;
- ovsené vločky;
- jačmenné vločky;
- pohánkové krúpy;
- pohánkové krúpy;
- celozrnný chlieb.
Nezabúdajme, že samotná strava nemusí stačiť. Fyzickú aktivitu by sme mali zakomponovať do každodennej rutiny, aby sme zabezpečili správne fungovanie celého tela a pozitívny vplyv na rôzne oblasti nášho života.
Čo na laxáciu? Pre lepšiu podporu zdravia môžete vyskúšať tieto bylinky a tekutiny
Čo piť na preháňanie? Pravidelné vyprázdňovanie uľahčí nielen správna strava, ale aj dostatočné množstvo tekutín dodávaných do tela. Ak máte problémy so zápchou, nezabudnite vypiť aspoň dva litre vody denne (pri strave bohatej na vlákninu ešte viac).
Bylinky majú veľký vplyv aj na tráviace problémy. Preto sa oplatí siahnuť po náleve zo senovky, podbeľu alebo krušiny. Ovocie vylisujeme a z ľanových semienok urobíme želé. Oboje je zdravé. Tieto produkty vám pomôžu. Na prípravu nasypte do pohára jeden a pol polievkovej lyžice mletého ľanového semienka, potom ho zalejte horúcou vodou a odstavte. Odvar bude po niekoľkých minútach pripravený na konzumáciu. Medzitým treba odvar niekoľkokrát premiešať.
Domáce klystíry a lieky na zápchu z lekárne. Ktoré pomôžu?
Jedným zo spôsobov, ako zbaviť telo pretrvávajúcich fekálií, je klystír. Odporúča sa pred rôznymi lekárskymi zákrokmi alebo vyšetreniami (napr. kolonoskopiou), ale nemal by sa vykonávať sám bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. Ak máte problémy so zápchou, je dobré siahnuť aj po voľnopredajných prípravkoch z lekárne, ktoré pomáhajú telu pri vyprázdňovaní. Takéto prostriedky proti zápche môžu byť vo forme tabliet, tekutín alebo čapíkov. Vždy je vhodné vyhľadať pomoc lekárnika pri výbere najlepšieho prípravku.
Čo na zápchu počas tehotenstva? Ak môžete, nevzdávajte sa fyzickej aktivity
Zápcha je ochorenie, s ktorým sa tehotné ženy často stretávajú. Čo pomáha na zápchu počas tehotenstva? Aby sa nastávajúce mamičky zbavili tohto nepríjemného problému, mali by dbať na to, aby ich strava obsahovala výrobky s obsahom vlákniny. Nezabúdajte na pitný režim a dopĺňajte tekutiny počas celého dňa. Ako vieme, jedným z účinných domácich liekov na zápchu je fyzická aktivita. Nezabúdajte na fyzickú aktivitu ani počas tehotenstva (ak to nie je kontraindikované). Formou každodennej fyzickej aktivity počas tehotenstva môže byť napríklad chôdza, ktorá telo príliš nezaťaží a zároveň môže priniesť úľavu, keď žena bojuje so zápchou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Problémy na toalete? Tieto produkty vás na dovolenke zachránia
Čo sa stane s vaším telom, keď zjete príliš veľa syra? Odborníci bijú na poplach