4.2.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Pozhar_S).
Guláš sa zvyčajne skladá z mäsa, cibule a papriky. Jeme ho samostatne, s kašou, zemiakmi alebo zemiakovými plackami. Recept je triviálny, ale je ľahké urobiť chybu. Rozhodujúce je, koľko vody nalejete na orestované mäso.
Guláš je maďarské národné jedlo. Najprv bol základným jedlom pastierov a potom sa rozšíril do celého sveta. Na jeho prípravu sa môžu použiť rôzne druhy mäsa: baranie, kuracie, hovädzie alebo bravčové. Najobľúbenejšou možnosťou je použitie bravčového pliecka. V našej krajine sa toto jedlo teší veľkej úcte a Slováci oceňujú guláš pre jeho jednoduchosť.
Akou vodou zaliať mäso na dusenie? Jedna chyba pokazí celé jedlo
Druh mäsa je dôležitý, ale rovnako dôležitá je aj jeho správna príprava. Milovníci gulášu chcú, aby bolo mäso mäkké, jemné a rozplývalo sa v ústach. Podľa tradičného receptu sa mäso nakrájané na kocky obalí v korení (korenie, sladká paprika, cesnak) a opečie sa z každej strany na rozpálenom tuku. Keď je bravčové pliecko opečené, príde na rad dusenie. Teplota vody, ktorou sa mäso po opečení zaleje, má veľký vplyv na jeho chuť. Mnohí ľudia robia chybu, keď mäso zalievajú studenou vodou. Mäso je potom tvrdé, vláknité a nevhodné na konzumáciu. Jediným správnym riešením je zaliať mäso vriacou vodou. Takto zostane chuť a vôňa v pokrme zachovaná.
Čo môžete urobiť, aby bolo mäso na guláš mäkké? Pozor na to korenie
Druhou častou chybou je pridávanie soli v nesprávnom čase. Ak mäso obalíte v soli hneď na začiatku alebo ju pridáte počas vyprážania, nemôžete očakávať jemný a aromatický pokrm. Príliš skoro pridaná soľ spôsobí, že mäso bude tvrdé. Korenie pridávajte až ku koncu dusenia, keď je mäso už mäkké. Máte obavy, že mäso bude tvrdé aj napriek dodržiavaniu vyššie uvedených rád? Počas dusenia zalejte mäso trochou vínneho octu. Tým mäso nielen zmäkne, ale aj vyrovná chute a guláš bude ešte chutnejší.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako správne krájať mäso? Bežná chyba vám zničí každý guláš a dusené mäso