Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Krása, Tipy,

„Čierne zlato“ je hitom regeneračných kúpeľov. Uľavuje od bolesti kĺbov, redukuje celulitídu

3.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock /HorozWorks). Rašelina sa začala používať na liečebné účely začiatkom 19. storočia. Vďaka úspechu tejto metódy sa dnes liečivá rašelina používa nielen v kúpeľoch...

3.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock /HorozWorks).

Rašelina sa začala používať na liečebné účely začiatkom 19. storočia. Vďaka úspechu tejto metódy sa dnes liečivá rašelina používa nielen v kúpeľoch a kozmetických salónoch, ale aj v pohodlí domova. V súčasnosti sú kúpele na báze rašeliny pomerne obľúbené a poskytujú úľavu pri mnohých ochoreniach. Na čo rašelinový kúpeľ pomáha a kedy sa oplatí vybrať si ho? Odporúčame.

Foto: shutterstock /HorozWorks
  • Bahenné kúpele sa odporúčajú najmä ľuďom s bolesťami chrbta, artritídou, stavmi po úrazoch kostí, kĺbov a mäkkých tkanív.
  • Rašelina silne regeneruje pokožku, čistí ju, regeneruje, spevňuje a viditeľne redukuje celulitídu. Z tohto dôvodu ju s obľubou používajú mnohé kozmetické značky.
  • Pred začatím liečby bahnom sa treba poradiť s lekárom. Pri jej používaní môže byť telo vystavené viacerým vedľajším účinkom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie.

Rašelina – liečivá látka

Produkty pochádzajúce priamo z prírody už roky inšpirujú ľudí k vytváraniu stále nových kozmetických postupov a metód liečby úporných ochorení a problémov. Zaujímavé je, že mnohé zdanlivo zložité metódy sú odvodené zo zložiek bežne dostupných v prírode. Jednou z takýchto zložiek je rašelina, ktorá sa klasifikuje ako peloid alebo prírodná organominerálna surovina.

Nie je to nič iné ako vysoko rozložená liečivá rašelina, ktorá vznikla početnými premenami minerálnych zlúčenín počas aktívnych geologických procesov. Vedci upozorňujú, že môže byť aj výsledkom biologického rozkladu špeciálnych organických látok. Rašelinou sa nazýva sedimentárna hornina, ktorá vznikla z rozkladajúcich sa rastlín rastúcich vo vlhkom prostredí. Odhaduje sa, že vznikla už cca. 10 000 rokov pred naším letopočtom.

Foto: shutterstock/Heike Rau

Bahenné kúpele – hit kúpeľov

Nielen drahé letoviská, ale aj menšie kúpele lákajú dovolenkárov po celý rok širokou ponukou liečebných procedúr. Zdá sa, že rašelinový kúpeľ je jedným z najjednoduchších, ktorý si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Predtým, ako sa telo ponorí do výživnej rašeliny, sa však musí zmiešať v špeciálnej kadi spolu s vodou, až kým nevznikne hustá kaša.

Výsledná látka by sa mala zahriať na teplotu približne 45 °C a potom umiestniť do kúpeľa. Je potrebné vedieť, že rašelina zle vedie teplo, takže sa netreba obávať rizika popálenia počas relaxácie. Ako dlho by mal rašelinový kúpeľ trvať? Prvýkrát by mali používatelia terapeutickej rašeliny stráviť maximálne 10 – 15 minút a neustále sledovať reakcie tela. U pacientov s vybudovanou toleranciou možno čas predĺžiť až na 30 minút.

Rašelinový kúpeľ si môžete pripraviť aj v pohodlí vlastnej kúpeľne. Hotové rašelinové emulzie alebo kocky sú k dispozícii v mnohých stacionároch a online lekárňach už za približne 2-5 €. Prvým krokom je naplniť vaňu vodou s teplotou približne 38 °C. Na tento účel použite špeciálny teplomer. Bahno a vodu zmiešame v pomere 1:3 alebo 1:5.

Na čo slúži bahenný kúpeľ?

Kontakt kože s hustou a ťažkou rašelinovou kašou rýchlo stimuluje mechanické receptory v koži. Zvýšená teplota výrobku má pozitívny vplyv na rýchlejšie vylučovanie nadbytočných a dlhodobo pôsobiacich vedľajších metabolických produktov z tela. Príjemné teplo rozširuje cievy a stimuluje cirkuláciu krvi, čím zlepšuje vstrebávanie mikro- a makroprvkov z výživnej rašeliny.

Je potrebné vedieť, že bahenný kúpeľ môže byť pre telo, najmä pre obehový systém, veľkou záťažou. Po procedúre sa odporúča minimálne hodinový odpočinok. V tomto čase je lepšie vzdať sa namáhavej fyzickej námahy, ktorá by mohla dodatočne zvýšiť krvný tlak a už aj tak zvýšenú telesnú teplotu.

Foto: shutterstock/joerngebhardt68

Typy bahenných procedúr

Použitie hustej a hrejivej bahennej suspenzie sa neobmedzuje len na prípravu kúpeľov. Prípravok sa dobre osvedčuje pri procedúrach, ktoré sa zaraďujú medzi tzv. fyzikálne tepelné procedúry. To znamená, že použitá liečivá rašelina má vyššiu teplotu ako teplota ľudského tela. Keď sa prípravok dostane do kontaktu s pokožkou, začne pomaly a postupne zahrievať hlboké tkanivá. V dôsledku toho rýchlo zaznamenáte uvoľnenie svalov a po čase aj zrýchlenú regeneráciu.

Bahenné procedúry, medzi ktoré patria aj všeobecné bahenné zábaly a lokálne bahenné zábaly, by sa mali aplikovať predovšetkým v kúpeľoch alebo kozmetických salónoch. Správna príprava bahna si vyžaduje skúsenosti a odborné znalosti. Nezabúdajte, že existuje aj množstvo závažných kontraindikácií, ktoré vás môžu vylúčiť z možnosti vyskúšať si liečivé bahno na vlastnej koži.

Kto by nemal používať blato?

Napriek mnohým zdravotným výhodám sa bahenné procedúry neodporúčajú pre určitú skupinu ľudí. Odborníci upozorňujú, že by sa im mali vyhýbať pacienti, ktorí bojujú s akútnymi zápalovými stavmi, opakovanou artritídou alebo degeneratívnymi zmenami, ako aj pacienti trpiaci reumatoidnou artritídou (RA).

Rašelinové kúpele môžu zhoršiť rozvíjajúce sa zápaly mäkkých tkanív, neliečené ochorenia dýchacích ciest a podceňované problémy s krvným obehom. Regeneračné vlastnosti liečebnej rašeliny nevyužijú ani deti do 7 rokov, osoby s diagnostikovanou rakovinou, tuberkulózou a pacienti so známymi zmyslovými poruchami. Kedy rašelinu nepoužívať? Bahenné procedúry by mali odmietnuť aj ľudia s viditeľnými kŕčovými žilami, sklonom k zápalom žíl a chronickým ochorením močového mechúra.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Do jogurtu pridajte čajovú lyžičku kurkumy. Keď uvidíte účinok, nebudete veriť vlastným očiam

Zamatovo hladká pokožka na Silvestra. Lacná maska a výsledky ako po drahých procedúrach


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Omladzujúce krátke účesy na rok 2025. Ukážte svojmu kaderníkovi. Dodajú mladistvú sviežosť

23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Zhuk). Nastal čas na osvieženie vášho imidžu u kaderníka? Máme pre vás niekoľko inšpirácií. Tu sú moderné krátke…

Neobvyklý nálev sa môže piť ráno a večer. Bojuje proti opuchom, odstraňuje toxíny

23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Veronika Zelenina). Slováci milujú čaj - to je fakt. Mnohí z nás ním začínajú deň alebo si tento nápoj…

Tento sveter milujú celebrity. Nahradí 2 kusy oblečenia

23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Dikushin Dmitry). V zime môžeme experimentovať aj s módou. Svetre sú na to ideálne, pretože nám poskytujú veľa možností.…

Tento trik s kuracím mäsom vás dostane! Šéfkuchári ho taja pred svetom

23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@appetizing.meat.recipes). Myslíte si, že kuracie rezne sú nuda? Zabudnite na klasické obdĺžnikové tvary. S týmto jednoduchým trikom premeníte obyčajné…

Nie každý pozná túto hustú pastu. Pridajte ju do jedla a nebudete potrebovať soľničku

23.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ingrid Balabanova). Vaše jedlá začínajú chutiť rovnako a monotónnosť v kuchyni vám berie chuť do jedla? To je jasný…

Auto Trendy

Problémové airbagy Takata opäť na scéne: Máte auto z rizikovej skupiny?

23.1.2025 Redakcia Auto trendy - Citroën a jeho prémiová značka DS spustili rozsiahlu kampaň na kontrolu a opravu airbagov vo svojich modeloch C3 a DS 3. Dôvodom je problém s…

Silný naftový motorom opäť na trhu!

23.1.2025 Redakcia Auto trendy - Renault opäť dokazuje, že naftové motory ešte nepatria do minulosti. Na trh sa vracia Megane GrandCoupe s prepracovaným úsporným turbodieslom, ktorý spája nízku spotrebu s…

Volkswagen Polo vs. Toyota Yaris Cross. Ktorý je lepšou voľbou pre mesto?

23.1.2025 Redakcia Auto trendy - Dva obľúbené modely, dve rozdielne kategórie a jedna otázka – čo je lepšie pre mesto a každodenné jazdenie? Volkswagen Polo, kompaktné a cenovo dostupné mestské…

Zemetrasenie na trhu elektromobilov: Skutočnosť sa líši od očakávaní

23.1.2025 Redakcia Auto trendy - Myslíte si, že o elektromobily už nikto nestojí? Pravda je omnoho zložitejšia. Zatiaľ čo Európa zápasí s poklesom predaja, svetové štatistiky bijú rekordy. Čo sa…

Nové Land Rover modely prekonávajú očakávania

23.1.2025 Redakcia Auto trendy - Rok 2025 bude pre Land Rover prelomový. Britská značka prinesie na cesty svoje prvé elektrické SUV a pripravuje ďalší elektromobil, ktorý by mohol prekvapiť už…

Túžba za každú cenu? Tesla Cybertruck nie je povolený na európskych cestách a tento vodič to tvrdo pocítil!

23.1.2025 Redakcia Auto trendy - Obrovský, futuristický a drahý – Tesla Cybertruck púta pozornosť kdekoľvek sa objaví. No ak snívate o tom, že si tento obrovský pick-up zadovážite v Európe,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov