30.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Chendongshan).
Každé domáce zviera, bez ohľadu na jeho povahu, má so svojím majiteľom jedinečný vzťah. Aj keď sa nám zdá, že naša mačka alebo pes je necitlivý k našej prítomnosti, musíme si uvedomiť, že svoje pocity vyjadruje iným spôsobom. Nie vždy dokážeme prečítať signály, ktoré môžu naznačovať jeho nepohodu alebo úzkosť. Zistite, aké znaky môžu naznačovať pocity osamelosti a odcudzenia u mačiek a psov. Viete, ako môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť?
Majitelia mačiek a psov musia brať do úvahy, ako dlho nechávajú svoje zviera osamote. Ako zistíte, či sa váš domáci miláčik cíti nepohodlne? Tieto príznaky sú jasným signálom, že musíte zasiahnuť.
Ako zistíte, či je vaša mačka osamelá?
Mačky sú tajomnejšie ako psy. Zvyčajne nereagujú expresívne, keď nás vidia. Z tohto dôvodu bude ťažšie rozpoznať, kedy mačka trpí osamelosťou a kedy potrebuje len chvíľu pre seba. Treba si uvedomiť, že mačky sú zvieratá, ktoré majú rady rutinu a stabilitu. Keď zostanú dlhší čas samé, začnú pociťovať túžbu po majiteľovi. Ako sa to prejavuje?
V ťažkých situáciách mačka zvyčajne stráca chuť do jedla a stáva sa agresívnejšou. Po tom, čo sme sa na chvíľu vzdialili, sa môže zdať urazená a neochotná nadviazať kontakt. Príznakom stresu a skľúčenosti sú aj problémy s vyprázdňovaním. Môže sa začať starať o svoju potrebu mimo koterca alebo trpieť tráviacimi problémami, ako je hnačka alebo zvracanie. Často je reakciou na stres aj hlasné mňaukanie bez príčiny.
Ako sa správa osamelý pes?
Predpokladá sa, že psy sú otvorenejšie ako mačky, a preto je ľahšie čítať ich potreby a emócie. Ako sa prejavujú, keď sa pes cíti osamelý?
Prvým znakom, ktorý by nás mal upozorniť, je správanie psa v našej neprítomnosti. Keď pes v samote pravidelne ničí predmety v domácnosti, žerie topánky a oblečenie alebo rozhadzuje odpadky po dome, je to signál, že nám chce niečo oznámiť. Zriedkavo je príčinou tohto správania zlý úmysel alebo zlá výchova. Častejšie sa tak deje z dôvodu nudy, ktorou pes trpí.
K štekaniu a zavýjaniu, ku ktorému dochádza v našej neprítomnosti, by sme mali pristupovať podobne. Pes sa dožaduje našej pozornosti.
Pozornosť by sme mali venovať aj problémom s vyprázdňovaním zvieraťa. Ak pes kadí v dome počas našej neprítomnosti, naznačuje to zdravotné alebo stresové problémy. Stojí za to venovať tomuto problému pozornosť a vyriešiť príčinu.
Stres často spôsobuje u zvierat príznaky ochorenia. Nedostatok chuti do jedla a energie môže byť signálom, že váš pes sa cíti deprimovaný vašou neprítomnosťou.
Rovnako častým príznakom je zmena správania vášho zvieraťa. Ak sa predtým mierny a hravý pes stane agresívnym, môže to byť problém súvisiaci s úzkosťou z odlúčenia.
Ako môžete pomôcť osamelému zvieratku?
Žiaľ, neexistuje jediný overený spôsob, ako pomôcť domácemu zvieraťu v stresovej situácii. Riešenia musíme prispôsobiť jeho povahe a preferenciám. Pri mačkách aj psoch sa osvedčuje ponechanie hračiek a aktivít, ktoré zvieraťu pomôžu zvládnuť nudu. Tichá hudba a ponechanie ticho zapnutého rádia alebo televízie môžu pomôcť znášať samotu.
Je dôležité si uvedomiť, že aj naše správanie má veľký vplyv na to, ako zviera reaguje na našu neprítomnosť. Psy by mali mať dostatok pohybu. Nie je dobrý nápad rozlúčiť sa so zvieraťom pred odchodom z domu. Je lepšie brať odchod z domu ako bežnú činnosť, ktorá nevyžaduje veľa emócií.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vystrašené psy odmietajú prejsť okolo mačky sediacej na schodoch. Sledujte
Husky sa sťažuje mamičke po tom, čo mu mačka ukradla stoličku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.