12.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: twitter/@esaspaceflight PIxabay/qimono).
Andreas Mogensen, astronaut z Európskej vesmírnej agentúry, zachytil takzvaný „red sprite“. Ide o zriedkavý atmosférický jav. Charakterizujú ho veľké, aj keď slabo svietiace červené záblesky. Z povrchu Zeme ho vidno len zriedka, pretože sa tvorí nad aktívnym búrkovým systémom.

Astronaut ESA zachytil na tejto fotografii vzácny jav
Každú sobotu astronaut Andreas Mogensen počas svojej misie Huginn sledoval búrku na Zemi z pozorovacieho modulu experimentu Thor-Davis Medzinárodnej vesmírnej stanice. Podarilo sa mu odfotiť nielen búrku, ale aj niečo, čo sa objavuje veľmi zriedkavo. Presnejšie povedané, ide o atmosférický jav nazývaný Transient Luminous Event (TLE), nadoblačný blesk.
Prechodná svetelná udalosť je rozsiahly elektrický výboj vyskytujúci sa v ionosfére. Sú to veľké, ale slabé červené záblesky, ktoré sa tvoria nad aktívnym búrkovým systémom. Prvú zmienku o tomto fenoméne možno nájsť vo vedeckej literatúre z roku 1886, aj keď sa niekedy označoval ako aktivita UFO.
Thunder and lightning! ⛈️@Astro_Andreas managed to capture a red sprite, a rare lightning phenomenon, as part of the Thor-Davis experiment, led by @DTUSpace ⚡
— Human Spaceflight (@esaspaceflight) December 1, 2023
The red sprite appeared above a thundercloud and Andreas captured it with a special event camera that allows us to… pic.twitter.com/o4gwweeVTH
K javu došlo vo výške 40 až 80 kilometrov nad zemou. Na základe Mogensenových fotografií vedci odhadujú jeho veľkosť približne 14×26 kilometrov. Tieto blesky sú zo zeme viditeľné veľmi zriedkavo, ich pozorovania sú hlavne z vesmíru.
Davisova kamera funguje podobne ako ľudské oko, sníma zmeny kontrastu a nezaznamenáva obrázky ako bežná kamera. Je schopná nasnímať až 100 000 fotografií za sekundu pri veľmi nízkej spotrebe energie.
„Tieto fotky od Andreasa sú fantastické. Kamera Davis funguje dobre a poskytuje nám vysoké časové rozlíšenie potrebné na zachytenie rýchlych procesov vyskytujúcich sa pri bleskoch.“
– povedal Olivier Chanrion, hlavný vedec tohto experimentu a vedúci výskumník v DTU Space.
Experiment Thor-Davis
Experiment Thor-Davis študuje intenzívne búrky pozorované z vesmíru, ako aj iné atmosférické javy vo vysokých nadmorských výškach. Experiment vykonáva Dánska technická univerzita (DTU) spolu s ESA. Vďaka týmto pozorovaniam chcú vedci lepšie pochopiť vplyv bleskov vo vyšších vrstvách atmosféry na koncentráciu skleníkových plynov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
„Rozprávkový les“, ktorý inšpiroval bratov Grimmovcov, sa má vyrúbať. Nahradia ho veterné turbíny
Mesto, ktoré bolo otrávené. Vedci už roky skúmajú jeho toxicitu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.