30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gresei).
V obchode zaň zaplatíte pár drobných. V období od júna do augusta si ho môžete nazbierať sami a zo sušených kvietkov si pripraviť zdravý odvar. To však nie je všetko – „zlato“ našich lúk je tiež účinnou zbraňou v boji proti akné a vráskam.
Rôzne typy pupienkov a akné sú častými ťažkosťami. Tá môže byť obzvlášť akútna počas dospievania. Zvyčajne okolo 20. roku života problém vymizne, ale u niektorých sa môže vyostriť. V prípade boja s chronickým akné je potrebné navštíviť dermatológa a riadiť sa jeho odporúčaniami – zvyčajne pomocou predpísaných mastí, tabliet a iných špecifík.
Farmaceutická liečba je v tomto prípade zvyčajne základom, ale nie je na škodu použiť súčasne aj podpornú liečbu – navyše môže dokonca urýchliť účinok. V tejto súvislosti sa zvyčajne odporúčajú bylinné odvary a oplachy rôzneho druhu. Dobrou správou je, že takýto odvar si môžete pripraviť sami a nezaplatíte zaň viac ako pár eur! Oplatí sa však vopred vedieť, aké by mali byť zložky a pomery.
Harmanček ako liek na pupienky a vrásky
Tu prichádza na pomoc harmanček, známy a veľmi obľúbený druh bylinky. Najčastejšie ho konzumujeme vo forme čaju tesne pred spaním, pretože má upokojujúci účinok, podobne ako napríklad medovka. Možno nie každý vie, že je výborný aj na starostlivosť o pleť. Predovšetkým pôsobí protizápalovo a bojuje proti voľným radikálom – ktoré sú naopak jednou z hlavných príčin starnutia organizmu. Keď je ich príliš veľa a naše telo si s nimi nedokáže poradiť, vedú k vráskam, zmene farby a dokonca k vysušeniu pokožky.
To však nie je všetko. Pravidelne používaná domáca harmančeková kozmetika osvieži pleť, má zjemňujúci a rozjasňujúci účinok. Je najvhodnejšia pre citlivú pleť a pleť náchylnú na podráždenie. Za svoj upokojujúci, protizápalový účinok vďačí okrem iného obsahu chamazulénu a alfa-bisabololu.
Má tiež antiseptický účinok. Bojuje proti aknóznym léziám na pokožke, urýchľuje jej regeneráciu: môže mať napríklad rozjasňujúci účinok na jazvy po akné, upokojuje ich ohniská a znižuje začervenanie a podráždenie. Je toho však viac. Určite ste už počuli o harmančekových obkladoch na rany, popáleniny alebo vredy, ktoré výrazne zmierňujú bolesť alebo svrbenie.
Účinok proti vráskam je zasa spôsobený vitamínom C. Preto je bežnou zložkou očných krémov – rozjasňuje pokožku v tejto oblasti a odstraňuje známky únavy. Harmanček je tiež bohatým zdrojom niacínu (vitamínu B3) – tiež nevyhnutného v prípravkoch proti starnutiu a akné.
Harmančekový odvar a tonikum
Tu sú dva jednoduché recepty na domácu harmančekovú kozmetiku. Prvý je jednoducho odvar, ktorý je vhodný aj na konzumáciu. Stačí vám polievková lyžica sušených kvetov (najlepšie sa na to budú hodiť, ale môžeme použiť aj niekoľko vrecúšok hotových sušených) a zaliať ich vriacou vodou. Počkajte asi 10 minút, kým sa nápoj vylúhuje, potom ho sceďte a nechajte vychladnúť. Aplikujte na postihnuté miesta pokožky pomocou vatových tampónov.
Obľúbený je aj recept na harmančekový tonikum. Hrsť kvetov zalejte horúcou vodou a nechajte rovnakým spôsobom vychladnúť. Je lepšie počkať aspoň pol hodiny a až potom precediť. Najlepšie je zmes naliať do sklenenej nádoby. Ráno a večer si touto zmesou umyte tvár, krk a dekolt.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte tieto príznaky? Možno je príčinou tvrdá voda
Tento recept na zimný krém na tvár máme v rodine už roky. Babička má stále pleť ako zamat