20.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/jarrow153 Pixabay/gurkan erol).
V Holandsku stále viac miest zakazuje reklamu na mäso. Prvá takáto rezolúcia bola predstavená v Haarleme, meste neďaleko Amsterdamu, a potom v Bloemendaal. Čoskoro sa k nim pridá aj Utrecht, rozhodla miestna mestská rada. Zákaz začne platiť vo všetkých mestách začiatkom budúceho roka.
Prvým mestom v Holandsku, ktoré sa rozhodlo zakázať reklamu, bol v septembri Haarlem v centrálnej časti krajiny. Rozhodli o tom radní v septembri 2022, predpisy však vstúpia do platnosti v januári 2024.
„Ide o celosvetový fenomén“
– zhodnotili rozhodnutie zahraničné médiá.
Žiadna obec podobné nariadenia ešte nezaviedla.
Zakázať nielen mäso
Miestna vláda prímorského mesta Bloemendaal na severe Holandska podnikla ešte radikálnejšie kroky. Koncom októbra samospráva oznámila, že zakáže reklamu nielen na mäso, ale aj na mliečne výrobky a výrobky využívajúce ako zdroj energie fosílne palivá. Od januára 2024 už nebudú môcť miestne billboardy propagovať nielen syry a mäso, ale ani letecké spoločnosti a autá.
V novembri sa Utrecht rozhodol zakázať reklamu. Zákazy budú zavedené po vypršaní súčasných zmlúv s reklamnými spoločnosťami a budú sa týkať len zastávok a reklamných plôch vo vlastníctve samosprávy. Je ich asi 850. Predtým Utrecht zakázal reklamu na fosílne palivá – čerpacie stanice, autá a letecké spoločnosti.
Všetko je to o klíme
Holandskí predstavitelia miestnej samosprávy pri zdôvodňovaní svojich rozhodnutí poukazovali predovšetkým na boj proti klimatickým zmenám. Nemecká stránka riffreporter.de cituje Ziggyho Klazesa, zakladateľa a radcu Strany zelených (GroenLinks) z Haarlemu. Politik vysvetlil, že produkcia mäsa veľmi škodí klíme.
„Nechceme zasahovať do toho, čo ľudia vyprážajú na panviciach. Ak chcú pokračovať v jedení mäsa, dobre. Ale čelíme klimatickej kríze. Nemôžeme nabádať ľudí, aby kupovali produkty, ktoré sú jednou z jeho príčin“
– argumentoval poslanec.
Podľa výskumu Organizácie Spojených národov je 14,5 percenta celosvetových emisií skleníkových plynov spôsobených ľudskou činnosťou spôsobených živočíšnou výrobou.
„Toto číslo je v súlade s predchádzajúcim hodnotením Svetovej zdravotníckej organizácie FAO zverejneným v roku 2006.“
– informuje OSN.
Dodáva, že až približne na 65 percentách emisií živočíšneho sektora sa podľa OSN podieľa „dobytok chovaný na produkciu hovädzieho mäsa a mlieka, ako aj na nepožívateľné produkty, ako je hnoj a ťažná sila“.
Podľa najnovších údajov Smart Protein zverejnených začiatkom novembra viac ako polovica Európanov znížila spotrebu mäsa. Toto je projekt EÚ. V rámci neho vedci vyvíjajú produkciu rastlinných bielkovín, ktoré majú nahradiť živočíšne bielkoviny. Štúdia ukazuje, že najväčšou prekážkou zvyšovania spotreby rastlinných produktov zostáva cena. Respondenti sa tiež sťažovali, že náhrady stále nezodpovedajú chuti mäsa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kríza kríz. Odborníci bijú na poplach a predpovedajú vlnu úmrtí
Éra toaletného papiera sa končí. Európska únia už vie, čo ho nahradí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.