Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zaujímavosti, Zdravie,

Používate na budíku odloženie budíka? Lekár varuje

19.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DGLimages). „Ešte chvíľku“ – nech hodí kameňom ten, komu sa takáto myšlienka pri stláčaní odloženia budíka na telefóne ešte nikdy nenapadla. Všetci však vieme,...

19.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DGLimages).

„Ešte chvíľku“ – nech hodí kameňom ten, komu sa takáto myšlienka pri stláčaní odloženia budíka na telefóne ešte nikdy nenapadla. Všetci však vieme, ako to skončí. Vedome alebo nie, ešte párkrát stlačíte odloženie a je veľká šanca, že jednoducho zaspíte. Ako nás to ovplyvňuje? Ukazuje sa, že niekedy je lepšie hneď vstať.

Foto: shutterstock/DGLimages

Odložením budíka na telefóne mnohí z nás začínajú svoj deň. Mnohí odborníci však apelujú: nerobte to! Použitie tejto možnosti zvyčajne prináša negatívne dôsledky.

Nebezpečný spánok?

Nemalo by byť prekvapujúce, že takzvané zdriemnutie nám nepomôže lepšie vstať z postele a môže dokonca spôsobiť poruchy spánku. V rozhovore pre huffpost.com doktor Mathias Basner, profesor psychiatrie na oddelení spánku a chronobiológie na Pensylvánskej univerzite, vysvetlil, prečo má táto možnosť v budíkoch zlú povesť.

„Dôležité sú dva prvky spánku: jedným je trvanie spánku a druhým je jeho kvalita. Kontinuita spánku má veľký vplyv na jeho kvalitu“

– povedal doktor Basner.

To znamená, že časté budenie je pre nás mimoriadne stresujúce. Časté prebúdzanie je jednoducho znakom nebezpečenstva a potreby tela zostať v bdelom stave. Tento mechanizmus má negatívny vplyv na našu regeneráciu počas spánku. Aj keď si zdriemnete, keď by ste teoreticky mali byť hore, vaše telo to tak nevníma. Toto neustále a opakované prebúdzanie prerušuje kontinuitu a vaše telo to interpretuje ako signál nebezpečenstva.

Podľa lekára je oveľa lepšie nastaviť si budík o pol hodinu neskôr, ako si polhodinu oddýchnuť. Niektoré výskumy naznačujú, že používanie funkcie „odložiť“ na budíku môže ovplyvniť určité hormóny potrebné na proces budenia.

Experiment zaznamenal zaujímavú činnosť našich vnútorných hodín. Účastníci, ktorí boli informovaní, že sa zobudia o 5:00, začali vylučovať hormóny potrebné na prebudenie skôr ako tí, ktorí boli upozornení na prebudenie o 7:00. navrhovaný čas prebudenia ovplyvnil ich procesy prebiehajúce v ich telách. To znamená, že naše telá sa už pripravujú na prebudenie v konkrétnom čase. Ak si nastavíte budík o 30 minút skôr, ako je potrebné, aby ste si dali nejaký čas na zdriemnutie, tieto hormóny sa môžu uvoľniť skôr, ako je potrebné.

Zdriemnutie si môže podľa iných odborníkov pokaziť aj celý deň, konkrétne pohodu a náladu. Práve na konci spánkového cyklu upadáme do najhlbšieho a najregeneratívnejšieho typu spánku, do fázy REM (fáza rýchleho pohybu očí). REM fáza je časť spánkového cyklu, počas ktorej snívame a mozog je najaktívnejší. Vtedy pravdepodobne dochádza ku konsolidácii pamäte a ďalším dôležitým neurobiologickým faktorom.

Keď vypadnete z kolobehu svojich snov a potom sa doň vrátite, môžete sa zobudiť s pocitom, že ste ešte grogy ako predtým, než ste si zdriemli. Všetci poznáme tento efekt, keď nás niečo v nevhodnú chvíľu zobudilo zo spánku. A to nie je len zlý pocit, ale aj niektoré fyzické účinky. Ako vysvetľuje doktor David Kuhlmann, opakované prebúdzanie môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku u ľudí trpiacich obštrukčným spánkovým apnoe.

Nie je však núdza o vedecké správy, ktoré sú optimistickejšie a jasne hlásajú opačnú tézu.

Zdriemnutie nie je také strašidelné, ako sa o ňom hovorí

Slávnu možnosť odloženia budíka by sme nemali démonizovať, niektoré hlásenia je lepšie považovať za tipy na úpravu zlých návykov. Je zaujímavé, že ranný spánok neprináša rovnaké účinky pre každého. Tí, ktorí ponocujú, môžu podľa lekára viac profitovať z odkladu vstávania.

„Zdá sa, že z funkcie odloženia budíka najviac profitujú ľudia, ktorým hovoríme sovy – teda ľudia, ktorí majú tendenciu zostať hore až do neskoršej noci“

– vysvetľuje Fuller.

Existujú aj ďalšie malé štúdie, ktoré chvália splátkové programy. Podľa Švédov spánok v skutočnosti nemusí ovplyvniť kvalitu spánku alebo úroveň kognitívnych funkcií tak, ako sa mnohí odborníci obávajú. Malá štúdia výskumníkov zistila, že 30-minútový spánok zlepšil výsledky kognitívnych testov ihneď po prebudení alebo na ne nemal vôbec žiadny vplyv v porovnaní s náhlym prebudením. Táto štúdia sa však robila najmä na mladých ľuďoch.

Odborníci však pripomínajú, že odďaľovanie ranného vstávania nám neprináša skutočné benefity, skôr nás vystavuje riziku zaspávania do práce a vystavuje nás dodatočnému a zbytočnému rannému stresu.

Ako sa zbaviť zvyku ranného spánku? Existuje len jeden spôsob, ako sa účinne odpútať od pokušenia. Stačí nastaviť budík na druhej strane miestnosti tak, aby ste museli vstať z postele, aby ste ho vypli. A potom to už ide dole kopcom!

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Slováci na záchode robia túto chybu vo veľkej miere. A pritom si stačí sadnúť trochu inak

14-ročný chlapec vynašiel mydlo, ktoré lieči rakovinu kože. Stojí to len 50 centov


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Jednoduchý koláč na každú príležitosť. Je zamatový, veľmi ovocný a nadýchaný ako obláčik.

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/A_Lein). Tento recept na lahodný tvarohový koláč sa pravdepodobne stane vaším obľúbeným. Koláč je veľmi zamatový a jemný a…

Tieto účesy opticky odčítajú 10 rokov. Ideálna voľba pre dámy 60+. Vhodné aj na svadbu

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parilov). Správny účes dodáva lesk a zároveň uberá roky. Preto nie je prekvapením, že toľko žien vyhľadáva účesy, ktoré…

Alternatíva k preplneným letoviskám. Grécky ostrov láka zlatými plážami a azúrovou vodou

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/saiko3p). Toto je miesto, ktoré uchvacuje krásou svojej prírodnej krajiny. Malý ostrov je známy svojou krištáľovo čistou vodou, piesočnatými…

Tajomstvo hustého a zeleného trávnika: Bez dosievania a zbytočnej námahy

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/1000 Words). Hustý, sýtozelený trávnik už nemusí byť len snom profesionálnych záhradníkov. S jednoduchými trikmi a správnou starostlivosťou ho…

Šťava z bratranca exotickej čerešne podporuje funkciu pečene. Má tiež pozitívny vplyv na srdce

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Emerson Glauber). Nazýva sa „zdravé ovocie“, ale nie je také obľúbené ako napríklad čierne ríbezle alebo maliny. Vo forme…

Auto Trendy

Škoda zavádza nové ekologické palivo, ktoré mení pravidlá hry!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Škoda opäť prekvapuje! Český výrobca automobilov prichádza s revolučným riešením – novým dieselovým palivom HVO, ktorý výrazne znižuje emisie a stáva sa udržateľnejšou alternatívou k…

Keď zhasne svet, zastaví sa aj svet motorov: Blackout ukázal zraniteľnosť našej mobility

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - V Španielsku, Portugalsku a južnom Francúzsku sa odohrala situácia, ktorú si nikto neželá zažiť – masívny výpadok elektriny, ktorý ochromil celé regióny. Na prvý pohľad…

Bezalkoholové pivo a volant? Pozor, môže vás zastaviť alkohol tester!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - A máme tu predĺženým májový víkend a Slováci plánujú výlety, grilovačky a stretnutia s rodinou či priateľmi. Mnohí vodiči si preto pri podobných príležitostiach radi…

Spaľovací motor a elektromobil v dokonalej harmónii

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Zdalo sa, že spaľovacie motory sú odsúdené na zánik, no nemecká spoločnosť ZF ukázala, že benzín má stále svoje miesto! Nový systém elektrického predĺženia dojazdu,…

Nový vesmírny rekord: Šesť rakiet za 24 hodín!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Vesmírna história sa prepisuje! Počas 28. a 29. apríla sme boli svedkami rekordného počtu raketových štartov v priebehu 24 hodín. Šesť rakiet, množstvo satelitov a…

Noc v oblakoch: Najvyššie položená hotelová izba na Slovensku vás dostane do kolien

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sa ráno zobudíte vo výške 2634 metrov nad morom, otvoríte oči a prvé, čo uvidíte, sú majestátne štíty Tatier zaliate zlatým svetlom…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov