Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Zaujímavosti,

Vážne ohrozené sú plodiny kakaa, kávy, melónu a manga. A dôvod je taký malý

14.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Pixabay). Pre svetové poľnohospodárstvo je to hrozná správa. V dôsledku klimatických zmien a intenzívneho poľnohospodárstva klesá počet opeľujúceho hmyzu, čo ovplyvní pestovanie a zber...

14.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Pixabay).

Pre svetové poľnohospodárstvo je to hrozná správa. V dôsledku klimatických zmien a intenzívneho poľnohospodárstva klesá počet opeľujúceho hmyzu, čo ovplyvní pestovanie a zber mnohých dôležitých plodín. Nová štúdia naznačuje, že najviac budú postihnutí poľnohospodári v tropických oblastiach. Utrpia tak napríklad plantáže kávy, kakaa a manga.

Foto: pexels/Pixabay

Približne 75 % svetových plodín závisí úplne alebo čiastočne od opeľovačov. Čím menej ich je, tým ťažšie je produkovať potraviny. A opeľovačov ubúda.

Preto sa výskumníci z University College London (UCL) a Britského prírodovedného múzea bližšie pozreli na to, aký vplyv by to mohlo mať na globálne poľnohospodárstvo. V rámci štúdie zozbierali údaje z 1507 lokalít s plodinami na celom svete a katalogizovali 3080 druhov opeľujúceho hmyzu. K akým záverom dospeli?

Najväčší problém, ktorý máme je v trópoch

Vedci odhalili znepokojujúci trend – kombinácia tlakov spôsobených zmenou klímy a poľnohospodárskymi postupmi viedla k výrazným zmenám v početnosti a rozmanitosti opeľujúceho hmyzu.

„Z nášho výskumu vyplýva, že tropické oblasti sú pravdepodobne najviac ohrozené z hľadiska poklesu produkcie plodín v dôsledku úbytku opeľovačov. Hlavne kvôli prepojeniu medzi zmenou klímy a využívaním pôdy,“

– hovorí Dr. Joe Millard, hlavný autor štúdie.

Pokiaľ ide o konkrétne regióny, vedci poukazujú na subsaharskú Afriku, severnú časť Južnej Ameriky a juhovýchodnú Áziu. To znamená oblasti, kde rastú najcennejšie tropické lesy na svete. Na druhej strane, najviac ohrozenými plodinami sú káva, kakao, mango a melón.

„Keď klesá počet opeľovačov, klesá aj počet plodín, ktoré sú od nich závislé,“ vysvetľuje Millard.

Autori štúdie uverejnenej v časopise Science Advances zdôrazňujú, že dôsledky sa rozširujú po celom svete. Je zrejmé, že menšia ponuka ovplyvní dostupnosť a ceny týchto konkrétnych produktov. Stručne povedané: kvalitná káva, kakao a tropické ovocie budú čoraz ťažšie dostupné.

Foto: pexels/Jim Wilce

Zmena klímy poškodí našu prosperitu

Tým sa však problémy nekončia. Tieto plodiny zohrávajú dôležitú úlohu v miestnom hospodárstve aj v celosvetovom obchode. Ich zníženie by preto mohlo zvýšiť finančnú neistotu miliónov drobných poľnohospodárov, ktorí vykonávajú svoju prácu v trópoch.

Klimatické zmeny predstavujú vážnu hrozbu nielen pre životné prostredie a biodiverzitu, ale aj pre blahobyt ľudí, komentuje Dr. Tim Newbold z University College London, ďalší z autorov štúdie.

  • „V niektorých prípadoch je možné zmeniť pestovanie na ručné opeľovanie, ale to by si vyžadovalo oveľa viac práce a nákladov,“ dodáva Millard. Vedci preto vyzývajú na prijatie opatrení na ochranu klímy aj na spomalenie zmien vo využívaní pôdy (t. j. napríklad odlesňovania). Aby sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu opeľujúceho hmyzu, vyzývajú aj na ochranu cenných prírodných biotopov.

Vtáky sú tiež vážne ohrozené

Treba dodať, že výsledky podobnej štúdie boli zverejnené o niekoľko mesiacov skôr. Skúmala príčiny vymierania vtákov v Európe za posledné štyri desaťročia. Zodpovedal za ňu tím viac ako 50 vedcov z 28 krajín, ktorí brali do úvahy štyri faktory: zmenu lesného porastu, urbanizáciu, poľnohospodárstvo a klimatické zmeny (zvyšovanie teploty). Závery?

Populácia 170 sledovaných druhov vtákov sa znížila celkovo o 550 miliónov, teda o viac ako štvrtinu. Najväčšie straty utrpeli druhy, ktoré sa usadili na poľnohospodárskej pôde, kde sa populácia zmenšila až o 56,8 %. Hlavná príčina: používanie pesticídov a umelých hnojív v obrovských množstvách, ktoré vtákom škodia nielen priamo, ale aj nepriamo (pretože ničia aj hmyz a bezstavovce, čím pripravujú vtáky o potravu).

  • Poľnohospodárske postupy sa začali výrazne meniť po druhej svetovej vojne, keď krajiny zaviedli opatrenia na zvýšenie poľnohospodárskej výroby. Toto úsilie, vrátane rastúcej závislosti na pesticídoch a hnojivách, však bolo spojené so značnými nákladmi pre vtáky a iné voľne žijúce živočíchy a predovšetkým pre celkové zdravie životného prostredia, vysvetlil pri príležitosti uverejnenia štúdie jeden z jej autorov, profesor Richard Gregory z University College London.

Naopak, v dôsledku zvyšovania teploty klesla populácia chladnomilných druhov o 39,7 % a teplomilných druhov o 17,1 %. Pre porovnanie, počet vtákov žijúcich v mestách klesol o 27,8 % a počet vtákov žijúcich v lesoch o 17,7 %.

„Naše výsledky naznačujú, že osud bežných európskych vtáčích populácií závisí od rýchlej realizácie transformačných zmien v európskych spoločnostiach, najmä od pozemkovej reformy,“ – uzavreli výskumníci.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

V minulosti boli všade. Prečo sa dnes s bielymi psími výkalmi stretávame tak zriedkavo?

Prichádza to znova. V Európe sa prebúdza supervulkán. Ohrozí to milióny ľudí, môže to byť desivé


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.Odporúčame

Myslíte si, že máte dobré IQ? Skúste vyriešiť tento hlavolam

03.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/StockSnap ). Tento hlavolam súvisiaci s matematikou zdieľal na Instagrame „Prime Maths Quiz“. Podarí sa vám to vyriešiť? Foto:…

Najlepší očný krém za pár eur. Rýchlo odstraňuje tmavé kruhy a vrásky

3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A). Pri starostlivosti o pokožku sa oplatí používať všetky dostupné nástroje. To platí nielen pre dobre…

Cyklámen chradne a stráca listy? Skontrolujte, či nerobíte túto chybu

3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Petreieva Olena). Cyklámeny môžu v decembri bohato kvitnúť. Napriek tomu, že väčšina rastlín v tomto období prechádza do zimného…

Na sviatky si chcel kúpiť dokonalý vianočný stromček. Jeho rodina ho varovala. „Určite v ňom žije nejaké zviera.“

03.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@chelle.brigham/). Niektorí volia umelé stromčeky, iní zase čerstvé, ktoré ozdobia obľúbenými ozdobami. Tento rok však jedna rodina zašla o…

Šťavnatá pečená hus s chrumkavou kôrkou na Vianoce. Čo môžete urobiť, aby nebola suchá a tvrdá?

3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alexander Raths). Pečená hus na Vianoce je šťavnatá možnosť slávnostnej večere. Môže sa pripraviť vcelku alebo len vybraný kus.…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov